Interview Kuba

Kuba je bezstarostný ostrov

[su_wiloke_sc_company_website]

Kuba je jeden z oblíbených států fotografa Martina Kinkala. Proč?

Jak vlastně vzniklo to odříznutí ostrova od světa?

Kuba, to byl bordel Ameriky. Byl tam generál a diktátor Batista a měl celou Kubu na povel. Byla to doba, kdy v San Francisku vznikala mafie. Americký stát ještě nic netušil, bylo to před prohibicí.

Pak byla nějaká aféra, kdy se přišlo na existenci mafie, a začal na ni hon. Takže mafie se přesunula na Kubu a začalo to tam vzkvétat. Gangsteři kupovali hotely, scházeli se tam bossové a Batistu měli podplacenýho. A Kubánci, to byli jen pinglové a služebníci, ale v zásadě se měli dobře.

Co se v gangsterském ráji zvrtlo?

Objevil se Fidel Castro a začal říkat, že už nebudou služebníky Ameriky, a s hrstkou asi padesáti lidí udělali revoluci. A všechny ty vily po mafiánech tam samozřejmě zůstaly, každá rodina dostala nějakou tu vilu, jenže nikdo s tím nic nedělal. Všechno se znárodnilo: telekomunikace, zdravotnictví, autobusy, letenky, školství. Všechno zadarmo. A jak bylo všechno zadarmo, tak najednou přestaly bejt peníze. A ty lidi si na to zvykli a jsou neskutečně líný, ani ty domy si neopravují, protože to vlastně není jejich.

Pojedeme do práce busem?
Zemědělec v havanské části Cerro. Cerro je jedna z 15 čtvrtí Havany a je pokládána za jednu z nejchudších.
Martin Kinkal v práci.
Květinář v centru Havany. Kubánská vláda neomezeně pozastavila vydávání nových licencí a pracovních povolení pro soukromý sektor. Vysvětluje to “zlepšením” pracovních podmínek pro více než půl milionu Kubánců.
Je tam pro nás cizince příjemný žít?

Díky tomu rozpadu je tam obrovská pohoda. Nikdo po tobě nic nechce a policie si tě nevšímá. Teda když neprovokuješ. Všechny Kubánce kolem tebe pozavírají, ale tebe si nevšímají. Třeba známá si někoho stopla, policajti to viděli a hned ho za to zavřeli. Ty jako cizinec si nesměl být s místními v jejich autobusech, ubytovat se v jejich domech, jezdit v jejich autech. Trochu se to teď uvolňuje, ale principy jsou stejný.

Chtějí Kubánci změnu?

Ti lidé jsou v tom zvyklí žít. Už to tam mají šedesát let. Vědí, co si můžou dovolit. Když moc nevystrkuješ růžky, tak v tom normálně funguješ. Mladí, kteří se v tom narodí, tak ani jiný systém neznají. Já jsem třeba vzal jednu kubánskou holku k nám do Čech, a když jsme šli do obchodu a ona viděla, kolik různých věci tam je, tak z toho ani nic nechtěla. Stresovalo ji to. Myslím, že jí to tady nepřišlo nijak zvlášť lepší. Ráda se pak vrátila do toho svýho bezstarostnýho života, kde sice nic nemá, ale nikdo po ní ani nic nechce a všechno má zadarmo. Žádný pokuty, složenky… A když umřel Fidel, tak ona opravdu brečela. Nikdo ji k tomu nenavedl. Ten systém ji tak vychoval.

Takže skvělá rajská nevědomost?

Myslím, že kdyby se to zlomilo a byl tam kapitalismus, tak 70 % lidí bude opravdu nešťastných. Ti lidi už neumí ani pracovat. Tam se říká, Fidel dělá, že nám platí, a my děláme, že pracujeme. Nic tam nefunguje, ale pro spoustu lidí to může být ideální život. Nenechají tě umřít, jsou tam dávky, dostaneš rýži, dvě vajíčka a ještě si něco někde přivyděláš. Je tam teplo, nepotřebuješ moc oblečení a nemusíš nic. Celý den chodíš a kopeš do kamínků, sem tam si utrhneš banán a funguješ.

A ty když tam přijedeš jako cizinec, tak ti to taky připadá fajn, protože v tom ve skutečnosti nežiješ.

Je tam tvrdý cenzurní režim?

Není to jako Severní Korea. Spíš jako komunismus u nás na konci osmdesátek, kdy ses měl relativně dobře. Pokud jsi teda nechtěl jet do Západního Německa. Ale třeba ta moje Kubánka vycestovala sem do Čech bez mrknutí oka. Nikdo ji nedržel.

Zaplatil jsem jí vízum a pustili ji. Asi jim bylo jedno, jestli se vrátí, nebo ne, hlavně že dostali prachy. Nevím o tom, že by ji někdo vyslíchal, ale třeba jen věděli, že je ta rodina spolehlivá. Těžko posoudit.

Motivy revoluce, kubánské vlajky, Fidela i Che Guevary jsou všudypřítomné.
Práce fotografa na Kubě je zatím sen. Budou za 10 let všude čínské křápy a holky závislé na mekáči?
Jak to vypadá, když je v každý ulici policajt?

Ti policajti jsou tajný. Chodí normálně v tričku a jen ti ukážou takovou opatlanou průkazku, jakože jsou policie. A všichni hrozně milí. Neměl jsem jedinej negativní zážitek s policajtama. Na Kubě samozřejmě taky funguje systém tajných spolupracovníků, stejně jako kdysi u nás. Takže nikdo neví, kdo je agent a kdo ne. Nevíš, jestli tě tvůj soused neudá, takže se nakonec naučíš mluvit tak, abys nic neriskoval.

Chce tam teda vůbec někdo změnu?

Někdo asi jo, disidenti tam jsou. Já ale nejsem moc politicky angažovanej.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
Neleze ti ten klid časem na nervy?

Jsou neskutečně pomalí. Není to, jako že jsi zákazník a musí sebou mrsknout. Přijdeš do úplně prázdný restaurace, po dvaceti minutách přijde otrávenej číšník, po hodině ti přinesou jídlo a stejně se to nedá žrát.

Jedna moje holka dělala na berňáku, počítala výplaty a tam mě vzala, což asi normálně nesměla. Spodní patra měli jen papíry a tužky a nahoře měli třeba pět počítačů s DOSem. A to byl finančák!

Supermarket ve Varaderu. Pro jistotu upřesňujeme, tohle je rok 2017.
Natáčení posledního Rychle a zběsile 8 loni v Havaně. Jeden z nejdražších filmů všech dob v kontrastu s kulisou mětsa. Mimochodem při natáčení celé série se už zničilo přes 1500 úžasných aut. Obrací se Fidel v hrobě?
V posledním Rychle a zběsile 8 to vypadalo, že je na Kubě na ulicích rušno…

Je neuvěřitelný, jak slabý je tam dopravní ruch. Stalo se nám, že jsme jeli po tříproudý dálnici, což je hlavní tah přes celou Kubu. A třeba deset minut nepotkáš ani jedno auto. Tak si říkáš: Ty vole, třeba už je ta dálnice zavřená nebo jsme na nějaký armádní silnici?! Za chvíli odněkud vyjedou policajti a zabijou nás… A ne! (smích)

První část článku o Kubě najdete tady.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK