Cizinci mezi námi Kuba

Kubánka: Stýská se mi po smažených zelených banánech

[su_wiloke_sc_company_website]

Na to, abyste dobře poznali jiný národ, se tam musíte odstěhovat. Anebo vyzpovídat někoho, kdo žije tady, zná naše podivuhodné libůstky a dokáže je porovnat s libůstkami vlastního národa.

Pro expaty žijící v Česku jsme si připravili zákeřné otázky, na kterých zkoušíme jejich smysl pro humor a taky duchaplnost příslušníků různých národů. Zaujme vás Kanaďan, Kubánka nebo snad Peruánec? Vybírejte si cíl dovolené na základě lidskosti.

Sametový hlas zpěvačky Tandy v česko-kubánské smíšené kapele Mezcla Orquesta. Salsa není jen jídlo!

Je zpěvačkou kapely Mezcla Orquesta. Tanda Corróns se narodila na Kubě, ale posledních dvacet let žije ve středočeském Berouně. „Kdo může z Kuby odejít, tak to udělá,“ vysvětluje jednoduše.

Odkud jsi a proč jsi se sem přestěhovala?

Přijela jsem se sestrou a maminkou v roce 1996, poté, co jsme dostali povolení vyjet na tři měsíce. Ale věděly jsme, že se nevrátíme. Moje máme se totiž v Čechách narodila. 38 let žila na Kubě a pak se rozhodla vrátit. Chtěly jsme totiž důstojně žít.

Souvisí tvoje práce se zabíjením Čechů?

Ne, moje práce spočívá naopak ve sdílení lásky a povzbuzování Čechů, aby otevřeli svoje srdce a byli trochu šťastní a nestěžovali si, protože si žijí fakt dobře. To je moje poselství, které předávám při koncertech.

Co je tady lepší než u tebe doma?

Možná se vám to nemusí úplně zdát, ale ve srovnání s Kubou skoro všechno, tedy alespoň pokud jde o materiální věci. Navíc tady je svoboda. Člověk, který se snaží, tu může žít svobodně a důstojně. Je až neskutečné, kolik máte k dispozici jídla a léků. Jen léků na bolest najdete v lékárně pět poliček. To je přece skvělé!

Na dětství vzpomínáme vždycky s nostalgií. Tanda na pláži v Havaně.
Některé věci se nemění. Slavný havanský maják Faro del Morro. Hradní pevnost El Morro je obehnána příkopem vytesaným do skály. Jen lidé v podhradí už mají mobily.
Cestovala jsi někdy v kufru auta víc než 1000 kilometrů?

To ne, ale dost jsem cestovala pověšená na dveře autobusu. Z venku. To je na Kubě normální a je to dobré, protože na tebe hodně fouká. Taková přírodní klimatizace.

Co se ti na Češích líbí?

Češi jsou takový tvrdý oříšek, bojí se neznámého, ale uvnitř jsou, alespoň podle mě, dobří. Jen to nedávají příliš najevo. Mají takovou dětskou duši. Vím na sto procent, že když se něco děje ve světě a je potřeba pomoci, Češi se vždycky zapojí. Ale zajímavé je, že někdy nedokáží vnímat člověka, který stojí přímo vedle nich a tu pomoc potřebuje taky.

Co ti na Češích vadí?

Když jsem sem přijela, tak jsem si pořád říkala, co to je za lidi, oni se na sebe nedívají, neusmívají, sousedi se navzájem ani neznají. Češi mají předsudky a odsuzují věci a lidi, které neznají a někdy mají tendence házet všechny do jednoho pytle. Postupem času jsem pochopila, že já jsem ta, co se musí otevřít a přizpůsobit a pochopit vaši kulturu.

Tanda s kapelou jezdí po celém Česku. Tady najdete seznam připravovaná vystoupení.
Žiješ v komunitě expatů nebo spíš mezi Čechy?

Já pracuju víceméně v kubánské komunitě, ale stýkám se i s jinými cizinci i Čechy. Já jsem praktikující budhistka a i na salsu chodí hodně Čechů, takže se pohybuju mezi lidmi všech národností. Na začátku, když jsem neuměla česky, spíš jsem se držela mezi cizinci.

Jaké místo se ti v Česku nejvíc líbí?

Český ráj, adršpachské skály, Krkonoše, příroda je v Česku nádherná. A taky Praha, samozřejmě. Nejsou tu sice palmy, ale…

Co ti tady chybí?

Já myslím, že je lepší hledat štěstí uvnitř sebe, než hořekovat nad tím, co všechno nemáte. Já Kubu miluju, na začátku bych ti řekla, že mi chybí moře, palmy, vzduch, co nádherně voní, teplo… Ale když najdeš cestu sama k sobě, je úplně jedno, ve které zemi zrovna jsi.

Záhadné kubánské dětské bludiště. Má to snad něco společného s hrou Vydržaj pijoňer? Nevíme.
Po jakém jídle se ti nejvíc stýská?

Po smažených zelených banánech. Když si tady uvařím kubánské jídlo, tak nechutná stejně, protože ty suroviny jsou prostě jiné.

Co bys tady změnila?

Já nic. Každý člověk se musí změnit sám a pak se změní i všechno ostatní.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
Co Češi porušují a u vás by to byl problém?

Na Kubě nesmíš vyjít z domu bez občanky, jinak si zaděláváš na problém. Vlastně cokoliv může být problém. Třeba když máš velkou tašku, stoprocentně tě policie zastaví. Co tam máte a kde jste na to vzala peníze?

Do jakého podniku nejradši chodíš?

Jazz Dock na Janáčkově nábřeží, tam se mi úplně nejlíp vystupuje, koncertujeme tam ob měsíc. Tak se přijďte někdy podívat.

Natálie Veselá

Cestuje ráda do všech směrů, nejradši ale na jih a na východ. Miluje orient se všemi jeho chutěmi, vůněmi a kraválem a sní o tom, že si na důchod pořídí plážový bar někde u Černého moře.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK