Tipy a triky

Kyberzloději na cestách. Nenechte se zneužít

[su_wiloke_sc_company_website]

Stejně jako si na dovolené hlídáte batoh s osobními věcmi, měli byste si hlídat i osobní data.

Všestrannost cloudu, wifiny a levnější roaming pro cestovatele, aby mohli být na svých cestách kdykoli online, to je skvělý pokrok současné civilizace. Jenže vždycky je nějaké jenže.

Kdo mě chce okrást o data?

Na začátku nejde o krádež v tradičním slova smyslu. Spoustu dat rozdáváme dobrovolně. Za to, že o sobě prozradíme více než všechno, očekáváme jisté služby. Nastupující internet věcí je totiž vlastně síť fyzických zařízení, aut, domácích spotřebičů a dalších zařízení, která jsou vybavena elektronikou, softwarem a senzory. Druhá část věci je software s umělou inteligencí a rozpoznáváním hlasu. Všechny tyhle věci mají pro nás mnoho výhod, ale současně tyhle technologie používají neodbytné a vtíravé metody sběru dat. Proč? Všichni prahnou po tom, získat velké množství osobních a citlivých údajů. A ty jsou přitažlivé jak pro zločince, tak pro špionážní skupiny.

7 kroků, jak chránit svoje data na cestách:
  • Nezveřejňujte své cestovní plány na sociálních sítích. Pokud to přeci jen chcete udělat, ujistěte se, že máte ochranu osobních údajů nastavenou tak, aby vaše příspěvky mohli vidět pouze přátelé a rodina.
  • Nastavte si dočasnou e-mailovou adresu, abyste mohli provést cestovní rezervace. Je dobré rozlišovat pracovní a osobní účty od těch, které budete využívat k rezervaci hotelů, prohlídek a restaurací.
  • Snižte počet zařízení, která si s sebou vezmete.
  • Vyhněte se používání veřejných sítí wi-fi.
  • Vždy vypněte Bluetooth.
  • Buďte obezřetní vůči cizincům, kteří o vás, vaši práci nebo vaše cestovní plány jeví neobvyklý zájem.
  • Nenechávejte elektronická zařízení bez dozoru.
https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Čím víc zemí navštívíš, tím jsi zajímavější cíl

Je spousta způsobů, jak vás oškubat třeba při používání online bankovnictví, ale zpeněžit se dá mnohem víc věcí. Jdou na to třeba prostřednictvím stahování „drive-by“ (škodlivý kód se k vám dostane při prohlížení nějaké webové stránky, ale třeba i reklamním systémem) nebo pomocí phishingových útoků (e-maily nebo zprávy v messengerech vás vyzývají k zadání osobních údajů na falešnou stránku). Možností, jak kyberneticky krást, je nekonečně. Často se také používá i známý trojský kůň (RAT) pro vzdálený přístup k instalaci malwaru, díky kterému se dá sledovat vaše chování na dalších zařízeních.

Nevěřte wifině ani v drahém hotelu

Řada kyberšpionážních skupin stále ještě využívá hotelové wifiny. Hotelové sítě totiž obvykle mají slabší šifrování než firemní sítě a samozřejmě patří mezi nejlákavější cíle kvůli údajům z kreditek. Hitech zlodějíčci mohou a umějí nastavit wi-fi sítě, které se tváří, že patří k hotelům nebo důvěryhodným organizacím, aby sledovali chování online, a získávají hesla nebo mohou skenovat legitimní, ale zranitelné sítě, aby ukradli citlivé informace ze zařízení připojených k těmto sítím. 

Číňané milují data. Zvlášť vaše data

Známá je třeba kyberšpionážní skupina DarkHotel, která byla odhalena v listopadu 2014. Jsou specializovaní na data hotelových návštěvníků v luxusních hotelích. Skupina je stále aktivní – zapojila se do útoku na únorové zimní olympijské hry a na více než 300 organizací spojených s touto událostí. I když se cílilo spíš na průzkum a shromažďování informací, ovlivnění a dotčení byli i cestovatelé. V květnu se DarkHotel zaměřil na korejské organizace v Číně.

image
Ani v luxusním hotelu nejste v bezpečí. Jak se zdá, mohlo by to být skoro naopak. Foto: Profimedia.

Stáhněte appku, zachráníte data

Dobrou možností, jak se před krádeží svých dat ubránit, je použít některou z aplikací VPN. Vaše data pak proudí šifrovaně přes jakýsi „tunel“ a útočníci by se k nim neměli dostat. Vaše data proudí přes servery poskytovatele služby, tak počítejte s tím, že vás to pravděpodobně bude něco málo stát, ale i kdybyste „jen“ předešli vybrání účtu, určitě se to vyplatí. Když budete vybírat, jakou službu použít, určitě se podívejte na to, kdo je poskytovatel/developer appky. Pokud je to nějaký Číňan, asi bychom ještě hledali dál. A není to nic rasistického :-). Konkrétní tipy najdete brzy v našem článku o objevení hodných cestovních aplikacích.

Jak se na to připravit před cestou?

Je to úplně stejné jako s vaším biologickým zdravím. Musíte se před cestou očkovat, na místě si dávat pozor a po příjezdu se často i odvšivit. A počítače jsou na tom stejně.

Cestovatelé by se měli řadou věcí zaobírat před cestou, během ní i po cestě, a to hlavně pokud je jejich cílovou destinací některá z riskantních zemí (na to mapy jako u očkování bohužel nejsou). Samozřejmostí je aktualizace softwaru na všech zařízeních, která s sebou vlečete. Zapněte si dvoufázovou autentizaci pro online účty, šifrování uložených dat na disku (kdyby vám to někdo ukradl) a používejte VPN při komunikaci.

A tak to bylo kdysi s penězi a daty na cestách jednoduché. Romantická fotka z letošního Oktoberfestu. Vsaďte se, že i v té hipsterské boudičce má slečna někde pod pultem schovanou čtečku bankovních karet. Foto: Profimedia.

A jak mého miláčka odvšivím po příjezdu?

Když se vrátíte z cesty, měli byste všechna zařízení projet antivirovou kontrolou, aby se odstranil případný malware, a vzhledem k tomu, že antivirus na malware často nestačí, paranoici přeinstalují i celý počítač. Taky byste měli změnit i hesla. Posledním krokem je odstranění všech wifin, ke kterým jste se během cesty připojili (hledejte někde jako: nastavení/sítě/zapomenout síť). A jak už jsme zmínili, dávejte si pozor i na Bluetooth. Pokuste se ho na cestách používat co nejméně a mějte ho co nejvíc vypnutý, protože se vám může vymstít stejně jako nezabezpečená wi-fi. Bluetooth sluchátka jsou samozřejmě problém ?

Oni nás vidí!

Samozřejmě není nic jednoduššího než sociální hacking. Tedy to, že na sebe sami vykecáte všechno na sociálních sítích a v reálném životě a útočníci mají polovinu práce hotovou. Domorodci prahnoucí po vašem instagramovém účtu nebo WhatsAppu nemusí být jen přátelští. Není jednodušší cíl než ten, co vše naservíruje sám.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Ve kterých zemích je riziko „infekce“ největší?

Na prvním místě jsou překvapivě USA, a to s krásnými 54 %. Na druhém místě je se směšnými 6 % Jižní Korea, bronz bere čtyřprocentní Japonsko. V žebříčku ale nechybí ani země jako Rusko, Vietnam nebo Kolumbie. Diktatury jako Čína se zřejmě nevešly do kategorií 🙂 Ostatně jiný žebříček o počtech nejvíc infikovaných počítačů na světě je podle serveru Cybersecurity Insiders tento: Čína, Tchaj-wan, Turecko, Rusko, Guatemala, Mexiko, Peru, Ekvádor, Brazílie, Polsko.

Tereza Vaisová

Sbalí si krosnu a psa kdykoliv to jde a vyráží, kam se jí zrovna chce, a kam jí to vlak a auto dovolí. Má totiž tak panickou hrůzu z létání, že se tak jednoho dne musí dokodrcat až do Vietnamu a Kambodži, kde třeba zůstane. A možná i nakonec vymění box za Muay Thai!

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK