Přechod Malé Fatry, sněžnice, Ivan Brezina
Dobrodružství Lowcost triky Sport Syrová příroda Slovensko

Malá Fatra na sněžnicích a proč je skvělé bivakovat ve sněhu

 • Příroda
  10
 • Ethno
  0
 • Památky
  0
 • Party faktor
  0
 • Pro děti
  5
 • Cenová dostupnost
  10
[su_wiloke_sc_company_website]

Člověk je od přírody líný. Když se proto rozhodnete vyrazit na sněžnicích po hřebeni Malé Fatry, je nejtěžší se do toho vůbec pustit. Znamená to totiž udělat spoustu věcí, které byste dělat nemuseli, kdybyste hezky zůstali doma u televize, u počítače nebo v hospodě.

Musíte zajít na nádraží a koupit lístek a lehátko do Žiliny. Musíte si půjčit sněžnice. Musíte nakoupit jídlo. Musíte zavolat na chaty a zamluvit si tam nocleh (pokud nebudete spát pod širákem). Musíte vymyslet, co budete potřebovat, vytahat to ze skříní a nacpat do batohu. Musíte včas dorazit na nádraží…

Jak dlouho nám bude trvat, než se probijeme na hřeben?

Pak ale s východem slunce kdesi v kopcích za Žilinou nasadíte sněžnice, sníh pod nohama zakřupe a vy si s uspokojením říkáte: „Přecejen nejsem až tak líný…“ Na Chatu pod Suchým, kde se chceme stavit na čaj, jsou to podle rozcestníku necelé tři hodiny – v létě. Teď je ale začátek února a už dole pod horami leží čtvrt metru čerstvého sněhu. Jak dlouho nám bude trvat, než se probijeme na hřeben?

Probít se tam se snaží i stavitelé nové široké cesty. Spoléháme se na ni natolik, že přestaneme hlídat značku, a když nedostavěná cesta náhle skončí uprostřed kopce, jsme ztraceni. Nezbývá než začít se škrábat lesem přímo nahoru. Na Jedlovině (1055 m) už si užíváme rozhledy jako na nebi. K chatě je to už jen asi hodina. Dorážíme k pivu Holba, haluškám s brynzou, zelné polévce, opékané klobáse… Tohle všechno je k dostání na stylové dřevěné chatě z roku 1948. Nocleh tu stojí jen 10 eur, ale my chceme zažít drsnou noc venku.

Na první pohled je to kolosální nesmysl. Na sněhu je zima, můžete nastydnout, je to nepohodlné, musíte mít drahý spacák a bivakovací vak, prošvihnete televizi a novinky na Facebooku…. Ale klady zimní noci pod širákem prostě převažují.

Proč vyzkoušet širák

Zjistíte, jak málo věcí v životě potřebujete. Reklama v nás vytváří pseudopotřeby a tlačí nás k tomu, abychom si kupovali pořád další a další „nezbytnosti“. V zimní noci se ale svět kolem vás scvrkne jen na jednu základní potřebu: udržet tělo přes noc v teple. A to váš spacák a karimatka prostě buď umí, nebo neumí.

Nebo si dokážete, že nejste srab. Ano, na sněhu jsem spal už nejmíň stokrát. Ano, vím, že to dokážu i postoprvé. Ano, s dobrou výbavou je to hračka. Ale přesto z toho mám pořád pocit vnitřního uspokojení. Chlap prostě sám sobě musí pořád něco dokazovat a silný zážitek je kořením všedního života.

Anebo si splníte sen o načtených dobrodružstvích: Jack London, Sven Hedin, George Mallory, Jan Eskymo Welzl… Všichni tihle moji oblíbení hrdinové spali na sněhu, a už proto to dělám taky. Mám díky tomu pocit, že jsem tak trochu jako oni. Ano, je to dětinsky banální, ale prostě si nemůžu pomoct.

Případně si zvednete rating u žen a u kamarádů. Je to prosté – vybočíte z řady, což ženy milují a kamarádi oceňují. Funguje to ale jen v případě, že se nepohybujete mezi cestovatelskými a horolezeckými nadšenci jako já. Pak totiž v okruhu vašich známých spí v zimě pod širákem skoro každý a vy si tím jen plníte „povinnost“.

Co jsme mohli vidět, kdyby

Ráno to nejdřív vypadá optimisticky. „I my máme namířeno na Chatu pod Chlebom, takže vám prošlápneme cestu,“ slibuje skupina, která kolem našeho bivakovacího místa vyráží na hřebeny už s východem slunce. V sedle pod Suchým je zahlédneme vysoko nad námi.

Ivan Brezina, Malá Fatra v lednu
I když jsou výhledy jen na chvilku a pak to přikryje mlha, stojí to za to.

Jenže pak celý fatranský hřeben zahalí mlha. Jen čas od času se z ní vyloupnou nádherné hřebeny, za kterými jsme sem vážili tak dalekou cestu. V mléčném šeru kráčíme po hřebenovce, sněžnice se zakusují do sněhu, tělo si užívá přiměřenou porci námahy, ale duše by chtěla vysněnou porci estetických zážitků.

Vzpomenu si na slova Otakara Brandose, který hřeben Malé Fatry na sněžnicích přešel za slunečného počasí. „Toho pohledu se ne a ne nabažit,“ píše na Treking.cz. „Pustevny, Lysá hora, Javorový, celé Slezské Beskydy. Pilsko i Babia hora, Západní Tatry i Vysoké Tatry s Giewontem a Kriváněm, Kráľova hoľa v Nízkých Tatrách, Tribeč, Lúčanská Fatra, Strážov a Vápeč ve Strážovských vrších, Brada a hrad Lietava ve vrších Súlovských. Nelze nevzpomenout ani na Vršatecká bradla v Bílých Karpatech…“

Vaření ve sněhu, Malá Fatra, David Horák
Dáme drink?

Buddhistické smíření

Tohle všechno jsme mohli vidět, ale neuvidíme. Ještě před pár lety bych to považoval za totální krach akce a vztekal bych se na počasí. Jak ale člověk stárne, zjišťuje, že realita je skoro vždy jiná než jeho představy a sny. Počasí je prostě počasí a je třeba naučit se přijímat běh věcí. Většina věcí v životě nevyjde tak, jak jsme si je vysnili. Tohle poznání můžete najít v buddhistickém klášteře v Himálaji nebo ve slovenských horách. Pokud jste dostatečně vysoko, je vyrovnání s realitou tak nějak lehčí.

Hlavní výhody přechodu Malé Fatry na sněžnicích? Hřebenovka je relativně nenáročná, a jakmile se na ni jednou vyškrábete, nečekají vás už výraznější změny výšky. Pokud vás neláká zimní bivakování venku, vzdálenosti mezi chatami jsou tak akorát na pohodové celodenní pochody. Zhoršilo se radikálně počasí? Ústup z hřebene je otázkou několika desítek minut. V zimě se dá skoro celá Malá Fatra přejít za dva až tři dny. Kombinace toho všeho z ní dělá ideální cíl výletu pro všechny jen trochu zkušenější české zimní turisty. V neděli můžete končit na Chatě pod Chlebom, odkud jsou to jen asi dvě hodiny dolů po zelené na vlak v Šútovu.

 

 Jak se tam dostat?  Výchozím bodem je Žilina s vysokou frekvencí mezinárodních rychlíkových spojů. Lokálkou stačí popojet do Varína nebo Nezabudské Lúčky, odkud na hřebeny míří značené turistické trasy.

 Kde složit hlavu?  Kromě Chaty pod Suchým a Chaty pod Chlebom se nabízí i Chata na Grúni nebo Chata na Klačianskej Magure. Přímo na hřebeni se dá přespat i ve stanu nebo v záhrabu. Pokud si vezmete věci na zimní bivak, je to i bezpečnější. Nemůže vás pak totiž překvapit nečekaná změna počasí.

 Kde se dozvědět víc?  Zimní přechod Malé Fatry je podrobně popsán třeba na Treking, Karpaty, Svět cest nebo Kolo-běžky.

 Osobní tip  Jen asi hodinu vlakem na východ od Žiliny leží Ružomberok. Když tam promrzlí ze zimního treku popojedete, můžete si prohřát klouby v termálním komplexu Bešeňová.

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK