Zdraví Afrika

Mám se bát malárie?

[su_wiloke_sc_company_website]

Od naší spolupracovnice, která žije už několik let v Africe.

Rok 2015 byl prvním v historii, kdy se na evropském kontinentě nikdo nenakazil malárií pocházející z evropského regionu. Statistiky nám totiž do té doby trochu kazily země Eurasie, jako je Arménie, Gruzie nebo Turecko. Evropa je nyní tedy z tohoto pohledu bezpečná (alespoň do doby, než se nám vlivem oteplování opět změní podnebí).

Kde je to tedy problém?

Nejnebezpečnější je Afrika. 91 % úmrtí na malárii je právě v Africe. Není to ale kvůli chudobě. Přenos nemoci je intenzivnější v případě, že se komár dožívá vyššího věku (parazit uvnitř má čas projít si všechna vývojová stadia), a taky tam, kde komáři preferují kousnutí člověka před zvířaty. A obojí je právě v Africe.

Je malárie přeceňovaná?

Na chřipku jen v České republice zemře ročně 2000 lidí. Celosvětově jde ročně o 250 až 500 tisíc lidí. Malárii ročně podle WHO podlehne 445 tisíc lidí (rok 2016). Celosvětově tedy jsou to docela podobná měřítka. Je na vás zhodnotit, jestli je chřipka podceňovaná nebo malárie přeceňovaná. Navíc dnes jde především o děti. Tato nemoc je stále hlavní celosvětovou příčinou úmrtí dětí mladších 5 let (níže vysvětlíme proč).

Pozn. red.: Takže pokud jedete do Afriky s malým dítětem, dávejte si víc pozor. Stejně tak pokud máte sníženou imunitu, jste těhotná žena atd.

I ty nejzákladnější hostelové pokoje v Africe dnes mají moskytiéru a většina také síťky v oknech. Mbeya, Tanzánie.
image
A takhle s tím bojují v Asii. Rozprašování insekticidu v indickém státě Tripura (to je na mapě ten výběžek u Bangladéše).

Je to fakt tak nebezpečné?

V mnoha zemích Afriky se tak dnes říká, že pokud vám dítě zemře na malárii, jste špatným rodičem. Léky jsou pro místní často zadarmo, téměř každý dnes už má moskytiéry (ty mnoho zemí také rozdává zadarmo v nemocnicích a specializovaných místech) a pro dospělého člověka (který žije v oblastech s vysokým výskytem malárie) je malárie jen jednodenní chřipka. Já sama jsem měla malárii už dvakrát, podruhé jsem druhý den potom, co jsem ji dostala, už popíjela pivo.

Druhý den na antimalárikách, na pivě s přáteli v Mtware, Tanzánie.
https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Pozn. red.: U lidí žijících v malarických oblastech se může vyvinout částečná imunita a akutní nemoc pak může probíhat bez viditelných příznaků. Lidská imunita je tak důležitým faktorem při šíření nemoci. Vyvíjí se v průběhu let. Proto jsou tak snadným cílem děti, přistěhovalci i lidé migrující za prací z neendemické (nezasažené) oblasti. Jako nováček si tak dávejte více pozor než lokálové.

Takže jak moc jsou v nebezpečí turisté?

Bílý turista na malárii dnes již opravdu zemře jen ve výjimečných případech. Po kousnutí infikovaným komárem totiž trvá 10–15 dní, než se začnou symptomy projevovat. Takže se občas stává, že se lidé vrátí z dovolené a po dvou týdnech chytnou „chřipku“ bez jakéhokoli podezření, že jde o malárii. S tou se totiž ani evropští lékaři často nesetkají, a tak se taková nemoc může špatně diagnostikovat. Pamatujte si tedy, že i po příjezdu z tropů můžete malárii stále dostat. 

Malárie je parazitická infekce. Parazité rodu Plasmodium (česky zimnička) se přenášejí z člověka na člověka kousnutím infikované samičky komára rodu Anopheles. Tento druh komárů je aktivní především od soumraku do úsvitu. Přesně jako ta tarantinovka s Clooneym zamlada.
image
Není malárie jako malárie. Nejnebezpečnější je zimnička tropická (plasmodium falciparum), rozšířená především v Africe. Má trochu jiná vývojová stadia. Lze ji sice lépe definitivně vyléčit, ale průběh nemoci je drsnější. Pokud se v akutním stadiu nezačne do 24 hodin léčit, může dojít k úmrtí. Na fotce je samička komára druhu Anopheles gambiae z elektronového mikroskopu (SEM). Jsou vidět ústa, tykadla i velké složené oči (to zelené). Z úst vystupuje sosák (to růžové vpravo dole), kterým se krmí ze savců jako je člověk. Foto: Profimedia

Jak se pozná nákaza?

Jasnými příznaky jsou únava, nespavost a nechuť k jídlu. Když jsem dostala malárii podruhé, byla jsem jen trochu unavená, ale dokázala jsem ji odchytnout opravdu brzo právě proto, že jsem prostě nejedla. Po celém dni s banánem jsem hladová usedla k talíři oblíbeného jídla a po dvou soustech jsem byla plná. Čím déle se malárie neléčí, tím jsou symptomy silnější. Zimnice, bolest kloubů, popř. svalů nebo zažívací problémy. 

Pozn. red.: V první fázi je malárie těžko rozpoznatelná od chřipky (horečka, bolesti hlavy, zimnice). 

Mám si preventivně brát antimalarika (chemoprofylaxe)?

Co se antimalarik týče – osobně jsem proti. Pokud se v Africe budete pohybovat delší dobu, doporučuji si s sebou vzít pár malaronů, a pokud zrovna budete v oblastech s vyšším výskytem (mimo města, v blízkosti jezer a řek v nízkých nadmořských výškách), tak pokud se opravdu bojíte, berte je. Mějte ale na paměti, že antimalarika vás neochrání před malárii na 100 %. Ochrání vás proti zhruba 60 % případů. Já sama jsem v Malawi byla měsíc na malaronu, a malárii jsem dostala stejně.

image
WHO jako ochranu doporučuje kombinaci dlouhotrvajících insekticidních sítí (LLIN) a postřiků místností vnitřními insekticidy (IRS). Ty fungují až půl roku. Problematiku fungování insekticidů ale vy jako turista asi řešit nebudete. Na fotce děti z keňské vesnice Timbwani poblíž Mombasy se svými sítěmi proti komárům.

Všechna antimalarika jsou stejná?

Vymknutý kotník

na dovolené v Řecku a Turecku přijde na
5 500 korun, 6 600 ve Špáňu a ve Francii zaplatíte u doktora
11 000 Kč.
Přitom pojištění od AXA Assistance máte díky nám s 50% slevou, takže za jeden den zaplatíte pouhých 11 Kč!
Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 

Dnes existuje zhruba pět druhů antimalarik. Tři jsou známější a častěji využívaná: malarone, doxycicline a lariam. Malaron je asi nejméně agresivní na organismus a užívá se denně. Nemá žádné typické časté vedlejší účinky a stačí brát 1–2 dny před výletem a pouze týden po. Je ale nejdražší. Lariam se užívá pouze jednou týdně, vedlejší účinky jsou noční můry či deprese a je opravdu škodlivý pro vaše ledviny a játra. Musí se brát dva týdny předem a čtyři po návratu, není ale tak drahý a je lepší na delší výlety. Stejně tak je škodlivý doxycycline, dávkování je podobné lariamu, je nejlevnější, ale existují oblasti, kde je jeho účinnost již velmi nízká. S doxycyclinem se nedoporučují dlouhé pobyty na slunci, takže to občas odporuje destinacím, kam se jezdí na dovolenou. Ani lékaři nedoporučují požívání antimalarik po dobu delší než několik týdnů. 

Pozn. red.: WHO doporučuje chemii kombinovat ještě s artemisinem. To je přírodní extrakt z pelyňku druhu Artemisia annua a prokazatelně funguje především na zimničku tropickou. Farmakoložka Tchu Jou-jou za objev těchto účinků dostala v roce 2015 Nobelovu cenu. Dnes se to zčásti derivuje i polosynteticky.

Kde všude to mám řešit?

Malárie opravdu není všude v Africe, jižní Afrika (JAR, Botswana, Namibie) ji nemá vůbec a stejně tak severní Afrika je bez. Malárie se také nemusíte bát ve městech (Nairobi, Dáresalám, Kampala, Addis Abeba). Malárii přenášejí komáři, ti se líhnou lépe na vesnicích nedaleko řek a jezer. Zkrátka voda komárům prospívá, suchá, zaprášená města se smogem ne, stejně tak nenajdete malárii ve vyšších nadmořských výškách, kde je na komáry zima (okolí Kiliman¨džára, části západní Ugandy a zkrátka i jiné hory a pohoří). V období dešťů je všeobecně mnohem více případů malárie. Dále je třeba si dávat pozor ve večerních a ranních hodinách. Přes den na komára téměř nenarazíte. Jsou totiž nejaktivnější během západu a východu slunce. Takové to pološero.

Čerstvé kokosy, swahilsky madafu jsou nejlepší medicínou na pročištění jater a ledvin od antimalarik. Na pobřeží východní Afriky je najdete všude za pár kaček. Mtwara, Tanzánia.

Co s tím, když mě to chytne?

Pokud máte pocit, že vás v Africe malárie opravdu zastihla, stačí si v lékárně koupit self-test (píchnete se do prstu a kapku krve na plastové kartičce smícháte s kapkou tekutiny v balení, po 15 minutách už máte výsledek). Stejně tak můžete navštívit jakoukoliv polikliniku, nemocnici nebo zdravotnické zařízení. Testy jsou buď zadarmo, nebo opravdu jen za pár kaček, stejně tak i léky. Mě to stálo 200 Kč s léky na malárii, vyšetřením i antibiotiky. Čím základnější nemocniční zařízení, tím lépe. 

Existuje více druhů malárie: jak už víte, infekce od plasmodium falciparum je vážnější, a pokud se neléčíte, stav se zhoršuje rychle. Vždy je zkrátka dobré sledovat své tělo, a pokud se začínáte cítit špatně, jděte na test. Vždy je lepší mít negativní výsledek než to nechat zajít zbytečně daleko, a tím i zbytečně trpět a zkrátit si dovolenou. Když jsem malárii chytla podruhé, podchytla jsem to opravdu brzo a druhý den potom, co jsem začala brát prášky, jsem už popíjela pivo a objevovala okolí, jako by se nic nedělo. Poprvé jsem to nechala zajít dále, a „recovery“ mi trvalo o pár dní déle. Většinou jste ale do tří až pěti dnů od vypuknutí nemoci v pořádku. 

Facebook autorky je tady.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Alena Machálková

Posledních 6 let strávila studiem, prací a cestováním hlavně v Africe, Asii a Jižní Americe. Založila neziskovku Bookfeeding Project, která se snaží zpřístupnit vzdělání komunitám v Africe a Asii pomocí knihoven. Momentálně cestuje z nejjižnějšího bodu Afriky, aby ukázala, že ne všechno, co se o tomto kontinentu říká, je pravda.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK