Dobrodružství Lowcost triky Sport Syrová příroda Maroko

Maroko, surf i Sahara. Zn. spěchejte

 • Příroda
  10
 • Ethno
  10
 • Památky
  3
 • Party faktor
  0
 • Pro děti
  5
 • Cenová dostupnost
  9
[su_wiloke_sc_company_website]

Stojím na pláži v marockém Taghazoutu, po kolena ve studené vodě Atlantiku a nemohu uvěřit tomu, jak málo stačí pro dokonalý přesun do jiného vesmíru. Maroko je ideální destinace pro všechny kdo v zimě chtějí vypadnou do nejbližší exotiky.

Taghazout: Vlny nosí štěstí

Dvacet kilometrů nad Agádírem je rybářská vesnička Taghazout. Pokud surfujete, víte o tomhle místě už dávno. Nakažlivá atmosféra svobody je ale dokonalá kulisa pro každého cestovatele. Prolíná se tu svět baťůžkářů a surfařů. Tyhle dvě zrelaxované komunity netouží po ničem jiném, než si levně užívat života. Přidejte se taky.

Taghahazout, Maroko, rybáři a surfaři
Fotbálek a večerní pláž v Taghahazoutu, kdy to tu okupují místní. A vlastně je tu vyrovnaný poměr sil s turisty i ve dne.

Když si budete chtít vyzkoušet jízdu po vlnách, půjčí vám výstroj v Taghazoutu kdokoli. Pokud se chcete jen z okna dívat na to jak ráno přivážejí rybáři úlovky a vybalují je na plechové pultíky, je to zadarmo.

Jan Strmiska, surf, Maroko
Toho dne mi to fakt nešlo.

Na rozmýšlení jestli vůbec vyrazit, ale nemáte moc času. Pobřeží mezi Agádírem a Taghazoutem je momentálně ve fázi brutálního developmentu. Desítky obřích jeřábů a monstrózní mechanizace tu buduje krásný nový svět. Jestli jste turista-ležák, za pár let budete jásat, čeká vás africká riviéra. Jestli ale chcete něco původnějšího, hoďte s sebou. Ceny poletí nahoru, exotika dolů.

As-Sawíra (Essaouira): Rozpadající se UNESCO

Stopadesát kilometrů a busem celý den (musíte se vrátit přes Agádír) na sever. Bývalá pevnost na břehu oceánu a jedno z marockých nejzajímavějších měst. As-Sawíra je staré městečko schované před větrem a přežranými racky uvnitř hradeb. Zanedbanejší domy nevypadají úplně vesele. Stalo se to i během mé návštěvy. Zhroutil se dům. UNESCO – neUNESCO. Ona je tradiční marocká architektura obecně docela slabota. Hradby, domy, zdi… všechno je jen ze směsi hlíny, kamení a slámy. Musí se to neustále opravovat, jinak se to během několika let naprosto čistě a ekologicky rozpadne.

image
Přístav v As-Sawíře má exotický feeling. Možná i proto, že je město pod ochranou UNESCO, jsou tu jen rybářské škunery. Tankery jsou o 180 kilometrů jižněji v Agádíru.
Apple Beats fake maroko
Beatsy stojí v Maroku pár babek. Nebo jsou to Seadsy?
Pojišťovna AXA v Maroku
Maroka se nebojte. Je to skvěle fungující stát, kde najdete vše co znáte z domova. Včetně pojišťoven a hygienických předpisů.

Maroko je africký Hollywood

V podstatě všechny Hollywoodské filmy kde je písek, se natáčely tady. Je tu levně, bezpečně a exoticky. Jestli si chcete udělat výlet po snových místech, tak jak je znáte z filmu, tady jsou naše doporučení:

Film Hologram pro krále a Tom Hanks předstírající, že je v Saudské Arábii.
Ve filmu Hologram pro krále s Tomem Hanksem představuje marocký Warzazát Saudskou Arábii.

Warzazát (Quarzazate): Centrum místního filmového průmyslu. Do největších filmových ateliérů Atlas se můžete jít podívat osobně. Za 250 korun vám udělají komentovanou prohlídku. Je to skvělá investice. Točil se tu Gladiátor, Mumie, Hologram pro krále, Kundun, Černý jestřáb sestřelen a desítky dalších. Milovaly to tu už americké produkce v šedesátých letech, produkce milovaly (Lawrence z Arábie) ale nejnovější Grand Tour taky.

Quarzazate a natáčení The Grand Tour.
Bývalý hvězdný tým Top Gearu tu natáčel jeden z dílů nové série The Grand Tour.
image
Honza Strmiska okupuje pneumatiky, které stále ještě voní benzínem. Studio Atlas, Warzazát.

Ait Ben Haddou: Městečko kousek od Warzazátu (20 km). Je tu dochovaný středověký ksar (pevnost). Jestli tam nepřespíte, proměníte se do roka a do dne taky v hromadu hlíny. Gladiátor, Hra o trůny a další. Jedno z nejkrásnějších míst v Maroku. Razítko UNESCO samozřejmostí.

Jan Strmiska a příchod k Ait Ben Haddou, Maroko
Když je sucho, ke staré části Ait Ben Haddou přeskáčete po pytlích s pískem.
Ait Ben Haddou, Hra o trůny
Hra o trůny na stejném místě.

As-Sawíra: Především Hra o trůny. Brány a místa na hradbách vám budou povědomé. Točili tu ale spoustu věcí, včetně kusy z Gladiátora.

Casablanka: Samozřejmě. Stejnojmenný hit.

Je tam bezpečně?

Maroko už dávno není chudou, umaštěnou destinací, kde se žloutenka typu A válí na každém rohu. Stalo se klidným místem, se skvěle fungující infrastukturou. Pocitově i reálně je je tu mnohem bezpečněji než v dalších populárních muslimských státech jako Tunis, Egypt nebo Turecko. Ano, tak trochu tu chcípl pes, ale to současně znamená stabilitu. Mezi chaosem na severovýchodě Afriky a tímto regionem Maghrebu totiž stojí monumentální Sahara.

Maroko Essauira.
Zlobivé děti se tu dodnes napichují na kůly.

Jak se tam dostat?

Pokud chcete jen surfovat, leťte to Agádíru. Pokud chcete kolečko s výletem do hor Atlasu, nebo do pouště, leťte do Marrákéše. Pokud vás zajímá divoce městský Fez, leťte na sever. As-Sawíra, surf a jižní pouště, už jsou ale dost z ruky. Trochu víc toho stihnete když si půjčíte auto, zábavnější je to zase místní dopravou. Největší místní autobusové společnosti jsou CTM a Supratours, fungují skoro stejně dokonale jako žluté busy našeho Jančury. Na krátké vzdálenosti je výhodné sdílené taxi collectif.

Shark, Essauira, maroko
Žralok na noční ulici Essauiry. Follow me!

Kde bydlet?

V Taghazoutu kdekoli. Pokud chcete mít jistotu najděte si něco dopředu na serverech typu Booking.com. Tahle rybářská vesnička je ale v podstatě pár domů nalepených mezi silnici a pobřeží. Když vylezete z autobusu který vás vyplivne z Agádíru, po pár krocích se na vás buď nalepí někdo, kdo vám nocleh nabídne. Nebo od zastávky busu jděte směrem na sever a podél cesty si něco vyberte sami.

V Marrákéši mám tip na levné, ale příjemné bydlení: Young and Happy Hostel.

image
Výhled ze střešní terasy Happy Young Hostelu v Marrákéši. Už vím, kam na zimu létají naši čápi. Dělají dobře..

V Ait Ben Haddou se zabydlete hned ve starém městě/ksaru (nabídne jakýkoli místňák), nebo zkuste velmi příjemné místo, pension Chez Brahim, sympaťáka Ibrahim Boulkaida, který si na něj vydělal prací u filmu. Jestli chcete něco jíst, je lepší jíst přímo v penzionu, večer je ve vesnici všechno zavřené.

Essauira, židovský hřbitov.
Židovský hřbitov v As-Sawíře. Musíte zabouchat na dveře a poprosit povýšeně se tvářící babku, ať vás pustí dovnitř.
 Kolik to stojí?  Byl jsem tu poprvé někdy před deseti lety. Tehdy byl nejlevnější způsob koupit si zájezd s plnou penzí do Agádíru, odtrhnout se od velkovýkrmny turistů připravovaných na porážku a vyrazit od moře nazdařbúh do pouště mezi normální lidi. Byla to tehdy nejlevnější letenka. Dnes je mnohem jednodušší kouknout na skvělé brněnské kiwi.com. Jejich unikátní vyhledávač vám nakombinuje i lowcosty včetně záruky toho, že pořeší, když vám uletí návazný spoj. Zpáteční letenku seženete i méně než za 4000 korun, vízum nepotřebujete.

Levné ubytování na střeše s výhledem v Taghazoutu, dvoulůžák za 500 Kč. Půjčení neoprenu a záklaďáckého prkna 180 Kč/den. Kilo mandarinek 10 Kč. Voda 15 – 20 Kč.

Takže potřebujete pas, sluneční brýle, pro sichr očkování na žloutenku A, cestovní pojištění a to je všechno.
Nečekejte až zahřmí. Za pár korun a za pár hodin jste v africkém ráji.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK