Cizinci mezi námi Interview Německo

Marvin z Dortmundu: “Chybí mi jídlo, co vaří moje máma.”

[su_wiloke_sc_company_website]

Na to, abyste dobře poznali jiný národ, se tam musíte odstěhovat. Anebo vyzpovídat někoho, kdo žije tady, zná naše podivuhodné libůstky a dokáže je porovnat s libůstkami vlastního národa. Pro expaty žijící v Česku jsme si připravili zákeřné otázky, na kterých zkoušíme jejich smysl pro humor a taky duchaplnost příslušníků různých národů. Zaujme vás Kanaďan, Rus nebo snad Američanka? Vybírejte si cíl dovolené na základě lidskosti.

Odkud jsi a proč ses přestěhoval do České republiky?

Jsem z Německa, bydlel jsem blízko Dortmundu v takovém malém městě, které nikdo nezná. A proč jsem se přestěhoval sem? No, byl jsem na mizině a hledal jsem nějaké pěkné místo, kde by se dalo žít levně. A vyšla mi z toho Praha.

Souvisí nějak tvoje práce se zabíjením Čechů?

Aktuálně spolupracuju na vývoji nějakých on-line produktů a služeb, takže pokud s nimi Češi jednou budou u počítače trávit až moc času, může je to i zabít (smích). Ale spíš asi ne.

A co ve svojí knížce, tam jsi žádnou svoji postavu nezabil?

V knížce, co teď píšu, jedna postava umírá, ale není to Čech.

Dnes Marvin Schulz, spisovatel, marketér a copywriter na volné noze.
Cestoval jsi někdy víc než 100 km v kufru auta?

Já ne, ale jednou jsem do kufru naložil svého kamaráda. Bylo nás tehdy do auta moc a báli jsme se, že nás zastaví policie. On byl nejvíc opilý, tak ani moc neprotestoval. A vlastně jsme tehdy ujeli zhruba těch 100 km. Jeli jsme z Kolína nad Rýnem do Dortmundu.

Co se ti líbí na Češích?

Líbí se mi, že jsou pořád tak trochu nevrlí, takže mi připomínají mě samotného. A taky se mí líbí, že mají rádi psi a přírodu.

A co se ti na nich naopak nelíbí?

Že málokdo mluví pořádně anglicky…

Žiješ v komunitě expatů, nebo s Čechy?

S Čechy. Jak jsem mluvil o tom, že jsou Češi pořád tak trochu nevrlí, tak to je dojem, který mám hlavně ze svého spolubydlícího.

Chybí ti tady něco?

Ani ne.

A co třeba jídlo? Nebo je něměcká kuchyně podobná té české?

Chybí mi jídlo, co vaří moje máma. Takový ty jednoduchý, ale domácí věci: maso nebo ryba se zeleninou a bramborama. Ale to mi chybělo, i když jsem žil ještě v Německu, protože jsem prostě nebydlel s našima.

Je něco co bys na téhle zemi změnil?

(Dlouho váhá, tak jsem mu napověděla: Řekni, že bys vyměnil našeho prezidenta.) Myslím, že byste mohli mít jiného prezidenta. (smích)

Mají Češi nějaké kulturní nebo sociální stereotypy, které by v Německu byly považovány za nevhodné nebo urážlivé?

Myslím, že ne. Řekl bych, že Češi a Němci k sobě mají docela blízko.

Máš v Praze nějaká oblíbená místa?

Nejradši mám kavárnu Alibi na Praze 6, v létě jsem hodně chodil k metronomu na Letné, obecně Letná a Stromovka jsou super místa na procházky. A Divoká Šárka je taky skvělá.

 

Znáte zajímavé cizince, jejichž charisma nás připraví na mentalitu lokálů před tím, než vyrazíme na jejich rodnou hroudu? Dejte nám vědet.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK