Architektura Uruguay

Most, který je Lagunou

[su_wiloke_sc_company_website]

Protože nejefektivnější cesta z bodu A do bodu B není vždycky přímka.

Lahůdka pro fanoušky architektury a zároveň potrava pro hejtry. Tenhle most v tvaru kruháče je zatracované a současně velebené dílo původem uruguayského architekta Rafaela Viňoli. Jeho společnost vytvořila i návrh uruguayského letiště v Montevideu a spoustu zajímavých staveb po celém světě včetně londýnské “Vysílačky”. Jihoamerický Kaplický je nejspíš paličatý bojovník.

Znečištění a hluk v laguně je díky unikátnímu tvaru mostu na nejnižší možné úrovni.

Když se přišlo s myšlenkou nahradit obyčejný přívoz spojující okraje Laguny Garzón mostem, navrhl jednu z nejabsurdnějších staveb na světě. Trvalo celých šest let veřejných slyšení a jednání s místními komunitami a zájmovými skupinami a na konci tohoto procesu firma Rafael Viñoly Architects dokázala skloubit všechny protichůdné argumenty přísných ekologických i komunitních požadavků a současně vybojovat něco originálního. Oblast kde stojí tento most je totiž chráněna tvrdou legislativou.

Uruguayský rodák postavil i známý mrakodrap v Londýně na 20 Fenchurch Street. Pro svůj tvar je přezdívaný Walkie-talkie (Vysílačka).
Další stavba stejného architekta. 425 metrů supervysoký štíhlý mrakodrap je inspirován perforovanou strukturou kancelářských odpadkových košů. Prosím? ? 432 Park Avenue je na Manhattanu a je to nejvyšší budova New Yorku.
Vychutnejte si pocit z jízdy po mostě Laguna Garzón:

Ale proč to nevede rovně?

Pokud by byl most tradičně rovný, závodníky všedních dnů by lákal k co nejrychlejšímu projetí se zrakem upřeným dopředu. Ne tak v Laguně. Za 11 milionů dolarů turisté i místňáci dostali chvilku překvapení, radosti a pomalé jízdy vyhlídkovým obloučkem. Pěší lávka uprostřed umožňuje sledovat rybáře a lodě, moderněji zaměřené estéty zase nutí sbalit si do kufru svůj dron a pročesávat místo z ptačí perspektivy.

Ještě před několika lety byl místo mostu tenhle přívoz.
Poněkud jiný feeling, což?

Romantika je pryč, pokrok nezastavíš. Můžeš ho ale ohnout ?
Bez dronu do Uruguaye nelez.
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
Sympatický lidi, ty Uruguayčané.
Je to Laguna jako fakt laguna.

Není to všechno ale nějak málo?

Podle některých pramenů byl tvar mostu zvolen i kvůli minimalizaci příboje a tlaku na písčité podloží a taky lepší stabilitě vůči vlnám přicházejícím z oceánu. Což je nesmysl, jak vidíte na předchozí fotce. Laguna je před oceánem chráněna přírodně pobřežním pásem. V rozhovorech Viňoli prostě zmiňuje jen zklidnění dopravního ruchu. Je to originální řešení dilematu, kdy má architekt za úkol přivést dopravní ruch do místa, kde o to zároveň vlastně nikdo nestojí. Viňoli to místo instalace těžkopádných retardérů nebo nekonečného poskytování úplatků místním měšťákům vyřešil po svém. Tleskáme!

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK