Interview Balkán

Je Liberland funkční stát, nebo vtip? Rozhovor s prezidentem

[su_wiloke_sc_company_website]

Vít Jedlička před dvěma lety zabral 7 kilometrů čtverečních mezi Chorvatskem a Srbskem, ke kterým se nikdo nehlásil. Jak moc to myslí vážně? Náš rozhovor s prezidentem Svobodné republiky Liberlandu.

Jak člověk najde volné místo, kde se dá založit stát?

Tak jak dneska najdete všechno, vygooglil jsem to. Napsal jsem terra nullius (latinský výraz pro území nikoho, pozn. red.), vyskočila mi Wikipedie a pak už si stačí jen vybrat volné území.

Kolik je takto volných míst, třesoucích se na to, až je někdo zabere?

Tohle bylo v Evropě jediný a nikdo po něm nesáhl 25 let. Až to bylo skoro podezdřelý. Tak jsme tam zajeli, píchli vlajku a bylo to vyřešený. A na tom seznamu ve Wikipedii už to dneska není. (Poznámka redakce: Není to pravda, území je ve Wikipedii pořád v seznamu terra nullius.)

Hospoda Carda Kod Carine, kde sídlilo vedení státu Liberland v květnu 2015. Prasata strážila diplomaty. Ne, vůbec nám to nepřipomíná Borata.
Žlutá místa jsou kontrolovaná Srbskem a nárokovaná Chorvatskem. Zelená kapsa „Liberlandu“ je kontrolovaná Chorvatskem, ale patří Srbsku, podle chorvatského nároku (ať už to znamená cokoli). Mapa zdroj: Wiki.

Zatím vás ale uznalo jen Království severního Súdánu, další území nikoho mezi Egyptem a Súdánem (který vyhlásil jeden Amík, aby jeho šestiletá dcera mohla být princezna).

To uznání má různý stupínky, dneska je Liberland v diplomatické komunitě notoricky známý, takže jistou formu uznání má. Třeba se Srbskem máme de facto uznání, tj. vznik Liberlandu jim nevadí. De iure uznání je, když se sejdu se srbským premiérem a vyměníme si nějaký kus papíru. A okolo toho všichni dělají strašný cavyky, ale v podstatě to vůbec není potřeba. Teď jsme zažádali o členství v UNPO, což je organizace pro zneuznané státy, taková školka pro státy, je tam třeba Abcházie, Tchaj-wan… Je to pro nás dobrá zkušenost, jak dělat diplomacii.

Království severního Súdánu je podobně bizarní projekt. Američan z Virginie a armádní vysloužilec Jeremiah Heaton se rozhodl zabrat nenárokované území mezi Egyptem a Súdánem. Zapíchnul tam vlajku a teď rozprodává „zabranou“ zemi. Říká si král Jeremiah I. Za 3000 korun „dostanete“ 1 akr pozemků a k tomu si za příplatek 1000 Kč můžete přiobjednat princeznovství nebo za 500 máte rytířský titul. Výborný byznys model.

Máte už půl milionu žadatelů o občanství, kolik se vám jich vejde na těch sedm kilometrů čtverečních?

Kdybysme všechny přijali, bylo by to tam 3–4krát zalidněnější než momentálně nejlidnatější území na téhle planetě. Ti žadatelé jsou ale spíš taková liberlandská diaspora lidí, kteří s námi sympatizují.

Takže teď se tam nikde bydlet nedá?

Je tam jedna budova, kam chceme narvat všechny ty byrokraty, aby se nám nemnožili. Nejdřív nás to nenapadlo, ale když v těch prvních 14 dnech přijela chorvatská státní televize a dělali si z nás srandu, v jakým stavu ten náš parlament je, tak jsme si řekli, to je skvělej nápad, uděláme z toho parlament. Pro nás je důležitý, aby tam bylo pár lidí od policie, pár soudců a pár diplomatů, nic víc.

Heslem Liberlandu je ale Žít a nechat žít. Daně a většina zákonů podle vás neprospívají lidem, ale státu, a ideální stát je takový, kde to nebude. Na co tedy úřady?

Chceme zavést něco jako double democracy, tzn. v podstatě korporace kontrolovaná majoritou, a chceme, aby ta korporace byla velmi omezená v tom, co může dělat. Je v tom ten republikánský duch toho, že stát by se měl starat jen o bezpečnost občanů, diplomacii a nějaké to nezbytné soudnictví.

Tak to už je ono. Svobodná republika Liberland. Motto: Žít a nechat žít
Mezi Chorvatskem a Slovinskem je ještě další sporné území – vesnice Brezovica pri Metliki a chorvatská vesnice Brezovica Žumberačka v jihovýchodní části Slovinska, asi 50 km od Záhřebu. Obě vesnice jsou podivnými výběžky v protilehlých územích. To sice řádně potvrdily oba státy na katastru map, ale hraniční čáry se trošku liší, takže vznikají malá území, která nikomu nepatří. Mapa zdroj: Google.

Jak se takový stát financuje?

Tak máme těch půl milionu lidí, který tomu přejou.

A ty lidi platí daně?

Dobrovolné daně. Kvůli tomu jsme to založili, abysme osvobodili daňové poplatníky po celém světě. Ekonomika frčí nejvíc v místech, kde je největší svoboda. Všichni se pořád snaží vymyslet, jak nastartovat hospodářský růst, ale co takhle nechat ty lidi být, nebrat jim peníze na daních a nechat je vymyslet, jak nejlíp rozvinout ekonomiku. Všude, kde funguje soukromé vlastnictví a je vysoká míra svobody, jako je to třeba v Singapuru, Hongkongu nebo Lichtenštejnsku, vždycky máte ohromnou prosperitu.

To je sice všechno hezký, ale zatím vás pokaždé zatkli na hranicích.

Jsou to nejlíp hlídaný hranice v celé Evropě, dneska jsou v podstatě nepropustný. Pro nás je důležité, že Chorvatsko uznává současné mezinárodní hranice a neklade na to území žádný nárok. Bezpečnost hranic je ohromný náklad, teď je tam třeba 40–50 lidí, pět lodí nastálo a to my bychom těžko ufinancovali. Jsme jim vlastně vděční za to, co tam dělají. Ten čas využíváme k tomu, abychom posílili náš právní systém, vybudovali systém institucí, mezinárodní uznání atd.

Mají i vlastní pivko. Jako vše ostatní, je to přebrandovaný produkt, který vznikl mimo půdu státu.

Takže na dovolenou si tam nezajedu?

Budujeme teď městečko na vodě, protože Liberlandu přísluší i kilometr čtvereční vody. Takže když chcete přijet, je potřeba v podstatě bydlet na hausbótu, což jsme se rozhodli podpořit a vyvíjíme nový typ hausbótu. Tohle léto by tam měla být ubytovací kapacita kolem pětadvaceti míst a na podzim bych to chtěl nafouknout na nějakých 200. Děláme v podstatě takový seasteading (obydlí na moři, mimo území jakéhokoli státu, pozn. red.), na pevninu nás zatím vystoupit nenechají, ale ta voda spadá do mezinárodních dohod.

Jak se na ten hausbót dostanu?

Lítá tam Air Liberland, takže tam můžete být z Prahy za hodinku a půl. Přistává v chorvatském Osijeku, asi 40 km od Liberlandu, tam se naskočí na loď a přijedete na ten náš hausbót. Můžete přijet ale i na lodi z Maďarska nebo Srbska.

Jak se řídí stát, kam vás nenechají vstoupit?

Spousta těch institucí funguje normálně přes internet. Máme registr lodí, registr firem, matriku a chceme, aby to všechno bylo single sign-on. Ne jako v Čechách, kde pořád všechno vyplňujete pořád dokola, ale na jedno kliknutí se vám všechno předvyplní do formuláře a budete si moct jednoduše zaregistrovat třeba auto s naší značkou.

Jedno se musí nechat. Grafici Liberlandu jsou často vkusnější než než oficiální konkurence ČR. Budeme si jednou vybírat členství ve státech podle fontů a fotek poustovaných na Instagram?

Takže až mě zastaví policajti s vaší poznávačkou, řeknu jim, kam mají poslat pokutu?

Můžou ji poslat do Liberlandu. (smích) Ale víte, ono to není nic zvláštního. Ať tu pokutu zkusí poslat, když přijedete do Evropy na abcházských značkách. Ostatně získání značek jde docela rychle. Máme teď člověka, který se o to přímo stará na naší ambasádě.

Jak vybíráte občany? Mají Češi nějakou výhodu?

Moc ne, Češi jsou mezi žadateli na nějakém šestém sedmém místě až po Alžířanech a Američanech. Takže jsme zrušili češtinu jako úřední jazyk, nemělo to význam. Občan musí být dostatečně kreativní, dokázat nám nějak pomoci jít dál dopředu. A samozřejmě musí fandit našemu konceptu dobrovolné daně. A nesmí to být nácek ani komouš. Ale ty komouše jsem teď pod diplomatickým tlakem musel dát z našeho webu pryč, protože vyjednáváme s různými státy, co mají v názvu slovo socialistický, a to nám pak zhoršuje vyjednávací pozici.

Jakým způsobem se do toho ti lidé zapojují?

Nápadů je spousta. Jen za první dva týdny nám přišlo 250 tisíc mailů. Potenciál je tam obrovský. Na šesti místech v Praze si můžete koupit liberlandský pivo, ale expanduje i do Chorvatska a Srbska. Liberlandský šachový tým nedávno porazil Pobřeží slonoviny. A my jakýkoli dobrý nápad podpoříme marketingově.

Co by to bylo za stát, bez pořádné missky?
Boris Tandogan přijel do země na longboardu až z Amstru. Komunita je i po dvou letech  stále nadšená.

Stát by měl podle vás vypadat jako aplikace Uberu?

Ano. Na mapě pak uvidíte, kde jsou kolem vás liberlandští diplomati i soudci, a můžete si zažádat o jejich služby, to samé s liberlandskou policií, a to nejenom v Liberlandu. Bezpečnostní složky se budou samozřejmě pohybovat po celém světě. Takže chceme limitovat stát jenom na ty tři základní věci (bezpečnost, diplomacie, soudnictví), a navíc říkáme, že i tyhle tři základní věci můžeme uberizovat a poskytnout je ve formě tržního hospodářství.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Členství v Liberlandu je doživotní?

Ano, je doživotní. Nejsou s tím spojené žádné další poplatky. V extrémních případech vás ale můžeme zbavit občanství.

Jsou si všichni Liberlanďani sobě rovni?

Volební právo souvisí s tím, jak moc jste se o ten stát přičinil. Respektive jak moc máte akcií samotného státu. A někteří lidé mají i záporné akcie. Myslím, že máme asi šest takovejch borců.

Státy fungující jako korporace jsou skvěle vykresleny v knížce Sníh od Neala Stephensona. Například strýček Enzo jako majitel/prezident korporace připomínající Pizza Hut je úchvatný. Snad si z toho Vít Jedlička nevezme inspiraci.

Ti platí a nemohou volit?

No v podstatě je to seznam hledaných zločinců. Dnes máme asi 1400 lidí, kteří mají jakoby bodíky do plusu, a máme taky 6 lidí, kteří je mají do minusu. A myslím, že ten seznam i zveřejníme. Protože to jsou lidé, kteří Liberlandu uškodili, místo aby pomohli.

Chcete poskytovat vaše území pro nezávislé projekty typu WikiLeaks?

Určitě, to je jedna z hlavních věcí. I na těch hausbótech chceme, aby byly právě servery. Máme tam docela rychlý satelitní připojení, takže to bude možný.

Plánujete vlastní kryptoměnu?

Ne, ale je to něco, o čem hodně diskutujeme. Každopádně rozpočet státu i devizové rezervy udržujeme na polovinu v bitcoinech a na polovinu v ethereu. Takže si nestěžujeme, docela úspěšně nám růst hodnoty bitcoinů zdvojnásobil rozpočet. Je otázka, jestli je potřeba zakládat vlastní měnu. Ale chceme v podstatě z těch našich bodíků, meritů, taky udělat kryptoměnu. Navázat je přímo na území Liberlandu a na podíl v tý korporaci. Je to něco, co bychom rádi realizovali v září.

Teď bude u vás další volba prezidenta. Bude to přímá volba?

Nebude. Žádnej další prezident po mně nebude. Nemáme ho vůbec ustavenýho v ústavě. Ta korporace, která má svoje akcionáře, bude řídit Liberland a bude kontrolovaná většinou občanů. Myslím, že je to zásadní upgrade. Zachovali jsme si demokracii, kdy to fakt řídí ti lidi, kteří tu věc vybudovali, ale vetovat to rozhodnutí může ta polovina občanů. Takže vlk se nažral, ale koza zůstala celá v tom, že žádnýmu demokratovi takovejhle princip nemůže vadit, ale přitom vylučujeme to, že se většina rozhodne, že zvedne daň z příjmu na 40 %. Potom z takovýho státu máte poloviční despocii.

Michal Schindler

Chtěl by žít ve Švýcarsku někde mezi jezerem a horským štítem, nejčastěji byl v Benátkách, ale když už vylítne za hranice, nespíš to bude s rodinou k moři. Ale až děti vyrostou, vydá se s manželkou do finského Rovaniemi, kde si půjčí off-road a na pár dní zmizí za Polárním kruhem. Živí ho písmenka. Tuny písmenek. Podle toho vypadá.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK