Tipy a triky Španělsko

Nejkrásnější město světa je ve Španělsku

 • Ethno
  9
 • Památky
  10
 • Party faktor
  7
 • Cenová dostupnost
  7
[su_wiloke_sc_company_website]
Pro etno fanoušky pravděpodobně neexistuje v Evropě lepší destinace než Andalusie. Na jih Španělska se dá doletět za snesitelné tři hodiny, poté se ocitnete ve světě fascinujících etnických průniků, ideálního počasí, úžasné přírody a skvělé kuchyně. (Na fotce nahoře našinci nepochopitelná velikonoční tradice, Córdoba.)

Všechno je tam blízko

Vzdálenosti mezi andaluskymi městy jsou jako zkopírované z ideálního itineráře – v průměru sto padesát kilometrů. Jejich návštěva se tak dá naplánovat bez výraznějších a únavných prodlev, takže zbude čas i na zastávky na venkově. Atlantické pobřeží Costa de la Luz i mnohem členitější mediteránská Costa del Sol (moderněji Costa del Golf) nabízejí torza původních rybářských osad i megalomanské hotelové a rezidenční komplexy. A také několik jedinečných atraktivních míst jako Almerii, Málagu, Gibraltar, nejjižnější surfařský spot Evropy v Tarifě a především Cádiz, pravidelného vítěze nevyhlášené ankety o nejpříjemnější překvapení.

Bílé město Casares.
Vypadá to jako golfový resort na Karlštějně. Pozemní skutečnost je mnohem exotičtější.

Arabská ornamentální exotika

Nezůstávejte ale jen na pobřeží. I vnitrozemí Andalusie má co nabídnout. Někdy i celoročně zasněžená Sierra Nevada dodává místu vzhledem k blízkosti Afriky ještě větší vzrušení. Výstup na nejvyšší horu Mulhacén (3482 m n. m.) je jasnou volbou pro to, porozhlédnout se po Andalusii pěkně s nadhledem.

Choriso (vzduchem sušený salám z iberských prasat s mletou sušenou paprikou) a sušená vepřová šunka (jamón) v Lidlu Malaga.

Tou největší přidanou hodnotou Andalusie je ale fakt, že téměř celý Iberský polostrov byl pod nadvládou Maurů (od roku 713 do 1492). Celá Andalusie je tak skvělým ibero-maurským mixem, rafinovaně dochuceným silně exotickými ingrediencemi: Afričany, nomády, židovskou komunitou a cikány.

Arabský vliv je jasný. Všechny ty kupole, arabesky, kaligrafie, atria, dokonce i ve výběru barev. Ale taky ve všech slovech začínajících arabským členem al: Alcazaba, Alcázar, Almería, Algeciras, Albayzín – a taky alkohol. Původně šlo totiž o arabské slovo al-ko’hl, což byl výraz označující prášek k černění očí. Později se tak začal označovat i destilát, na kterém arabové odjakživa ujížděli především při výrobě voňavek.

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu slevu 50 % na cestovní pojištění od našeho partnera AXA Assistance.

White sensations

Velice viditelná, nádherně výtvarná a pro mnohé i nejromantičtější a nejpřitažlivější jsou takzvaná pueblos blancos (bílá města). Nemá to nic s rasismem. Jde o barvu domů. Z těch větších je to sněhobílý Cádiz, ostatní jsou ve vnitrozemí. Téměř všechny domy jsou bílé, uličky uzoučké a křivolaké. Ve středu je na bílém náměstí bílý kostel a posedávající babičky a dědkové – v černém. Nikdy nesedí spolu. A v průběhu siesty tam pak nejsou už ani kočky a psi. Nikdo. Jde z toho obrovská síla, pokud vám v tom příšerném vedru zůstane ještě nějaká energie a schopnost uvažovat. Je to sice čistě subjektivní, ale myslím si, že těchto deset bílých míst by mělo okouzlit každého: El Gastor, Zahara de la Sierra, Villalenga del Rosario, Zuheros, Ubrique, Grazalema, Olvera, Casares, Arcos de la Frontera a Ronda.

O svátcích tu panuje bohulibá nálada.

Žije to tam v noci

Nejde ale jen o barvy. Města Andalusie mají totiž výbornou dopravní infrastrukturu, nepřehlédnutelné, avšak nepřehnaně moderní objekty a především ten neuvěřitelně spontánní společenský a komunitní život – i dlouho po půlnoci.

To všechno je však jenom přílohou k senzačním jádrům starých měst s maurskou pevností (alcazabou) na kopci, katedrálou, kosteli, kaplemi, židovskou a cikánskou čtvrtí, arabskými lázněmi, býčími arénami… Každé z měst přitom vypadá jinak.

Turisti se valí do Málagy

Málaga je z mnoha důvodů branou do Andalusie, především pak na pláže Costa del Sol. Už na letišti si uvědomíte sílu turistického ruchu, když vidíte ty masy turistů transportovaných do třech obrovských hotelových komplexů na dohled od Málagy. Většinu těch letištních lidí pak můžete potkat právě v Málaze, protože to mají nejblíž k nakouknutí do místní kultury. Staré město Málagy není velké, turistickými povinnostmi jsou elegantní korzo Larios, „jednoruká“ katedrála, muzeum místního rodáka Pabla Picassa a pěkná býčí aréna. Vzpomínky a dojmy si pak můžete roztřídit v místní kultovní vinárně El Pimpi. Třeba u skleničky Málaga dulce.

Býčí aréna Málagy obklíčená moderním světem.

Cádiz je plný válek

Starověké město znáte z učebnic dějepisu. Založené Féničany, zkrvavené zápalnými loděmi a sirem Francisem Drakem. Cádiz je neskutečně bílým městem a dalšími charakteristikami jsou souměrnost, čistota, obležení oceánem a přátelská atmosféra. „Poloostrovní“ Staré město je lemováno velkolepou promenádou nad téměř nekonečnou pláží. Skvělá tržnice je ještě o poznání atraktivnější než její „kolegyně“ v jiných andaluských městech. Hlavně díky své rybářské sekci.

Vzpomínáte, kde jste to město viděli? V bondovce Dnes neumírej (2002) se Halle Berry v Cádizském zálivu vynořuje jako lachtan z hlubin a Pierce Brosnan na to zírá dalekohledem.

Granada: nejkrásnější město světa

Jedinečnost Granady je dána její polohou na úpatí mohutného horského masivu Sierry Nevady. Město má hvězdnou dominantu – maurskou superpevnost Alhambru. Ta má pro turisty magickou přitažlivost, až tak silnou, že její návštěvu je nutné bukovat několik týdnů předem. Klenot UNESCO je sám o sobě zárukou světové proslulosti Granady, ovšem bylo by hříchem rezignovat kvůli ní na alespoň povrchní známost se Starým městem. Katedrála, arabská tržnice, granátová jablka a posezení u něčeho osvěžujícího jsou jen nezbytným minimem.

Z tohohle pohledu Granada vypadá jako urnový háj, ale atmosféru místa by ani filtry Instagramu nedokázaly ani naznačit.

Půlnoční procházka maurskou čtvrtí Albayzín je ale přesně to pravé, co vás osvěží po horkém dni. Bludiště uliček, schodišť, náměstíček a dechberoucích vyhlídek. Jejich královnou je terasa vedle kostela sv. Mikuláše (Mirador de San Nicolás). Tam to prostě žije a dějí se věci, nezřídka až do časného rána, někdy i nonstop.

Lidský rush-hour začíná kulminovat se západem slunce a po setmění se v dálce rozsvítí Granada o sto metrů hlouběji. Někdy navíc plný měsíc nasvítí brilantní „kulisy“ masivu Sierry Nevady. Její sněhově bílá hřebenovka ještě umocní kontrast s tropickou nocí. V tu chvíli nemůže nikde existovat lepší scénografie!

Córdoba je z jiné doby

Córdoba je z úplně jiného těsta. Kdysi muselo být celé tohle město síla. Córdoba měla v desátém století kolem milionu obyvatel a byla jedním z největších a nejbohatších měst světa. V současnosti je nejlepší ukázkou andaluského středověku. Do mnohých uliček se nevejde ani nejmenší vůz. Nejcharakterističtější pro Córdobu je římský most přes Guadalquivir, ale pro většinu návštěvníků je daleko větším tahákem megajediněčná Mezquita. Tato „katedrální mešita“ vypadá mnohem líp zevnitř než zvenku. Magický komplex této z nejrozsáhlejších mešit světa byl po vítězné reconquistě rekatolizován vestavbou barokní katedrály přímo do jejího středu. Architektonicky i nábožensky bláznivé.

Krásná, ale placatá Sevilla

Sevilla má téměř všechno: krásu, šarm, půvab, eleganci, přitažlivost, zajímavou historii i nehranou živočišnost. Za tolik benefitů platí polohou – leží v absolutní rovině. A taky je (v minulosti to bylo výraznější) na konci světa. Tedy Evropy. Je to ale důležitý přístav a současné dopravní možnosti z ní udělaly vyhledávanou metropoli. Snad žádné evropské velkoměsto nemá tak silné venkovské kořeny, nejzřetelněji je to patrné o víkendech a svátcích.

Dobře, možná vás katedrály nebaví, ale máte přesto jednu vyjímku: Star Wars! V Klonech útočí se náměstí Plaza de España v Seville objeví na celých 48 vteřin. Co nějaká historie, ale kráčela tudy Natalie Portman!

Místní žijí hudbou

Nemožné je popsat tamější fenomén flamenca (mnohé prameny tvrdí, že se zrodilo právě v nejstarší sevillské čtvrti Triana – v Ciganerii za řekou Guadalquivir). Flamenco je naprosto fascinující, neopovažte se v Andalusii jít místo toho na techno!

Atmosféra cikánská, ovšem intenzivní.

Španělská futuristická houba

A v Seville je toho víc: býčí aréna, Zlatá věž – Torre del Oro, Real Alcázar, Archiv Indií a absolutně nepřehlédnutelná gotická katedrála – s vnitřním objemem největší na světě.

V katedrále Panny Marie s neskutečně přezdobeným pozlaceným 30 metrů vysokým retáblem a originální hrobkou Kryštofa Kolumba už budete mít dost.

Nechte si ale dostatek času na bloumání Starým městem – uličkami mezi Býčí arénou a čerstvou novinkou – Espacio Metropol Parasol, což je brilantní ukázka, jak by se měla jižanská města chránit před pálícím sluncem. Obří stínidlo, kterému tam místní říkají podle tvaru Houba, má nad rozsáhlým náměstím nadýchaný futuristický design. Houbu nenavrhl Kaplický, ale německý architekt Jürgen Mayer.

 Espacio Metropol Parasol, španělsko
Prius a dřevěná houba. Tradiční Španělsko.

To by mělo na první návštěvu stačit, stejně se tam pak budete chtít vracet znova a znova.

Frantisek Michlik

Profesionální turistický průvodce. Miluje cestováni jako prostředek poznáváni, vzděláváni, porovnáváni, přehledu, rozhledu a nadhledu. A taky proto, že se to kdysi - a ne tak dávno - nesmělo a nedalo.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK