Dobrodružství Syrová příroda Tipy a triky Dánsko

Nejpanenštější ostrovy světa jsou v Evropě

  • Instagram index
    10
  • Agrofert Index
    0
[su_wiloke_sc_company_website]

Prší tam 300 dní v roce. A i přesto tohle místo svými dramatickými výhledy láká ke krátkému dobrodružství.

Co si budeme nalhávat. Většina lidí tam jen vykysne cestou na zbožňovaný Island. Faerské ostrovy leží na půl cesty mezi Norskem a právě Islandem. Můžete tam letět i napřímo (z Kodaně tam létá Atlantic Airways), ale extrémně dlouhá cesta trajektem (36 hodin z dánského přístavu Hirtshals, linku provozuje společnost Smyril Line) je přesně to, co chcete. Ostatně jako správní příznivci moderního slowtravelu musíte uznat, že bez mořské nemoci to tak nějak není ono.

Jestli se tu budete stavovat cestou na Island, Smyril Line prodává i verzi lodních lístků s možností 3denní zastávky. Což je tak akorát na nasátí čerstvého vzduchu a okouknutí hromady vyžraných ptáků.

Trasa dánského trajektu.
Takhle hezky se mít určitě nebudete. Ale za sluncem se přece jezdí dolů.

Ta krása teď patří Dánsku

Na ostrovech znamenajících v překladu Ovčí ostrovy žije nejmenší evropský národ, Faeřané. Jejich plácek už okupovalo Německo, Vikingové, Velká Británie a teď aktuálně patří Dánsku. Nicméně místňáci usilují o samostatnost.

Jako poděkování, že nás čtete, pro vás máme speciální slevu 50 % na cestovní pojištění od AXA Assistance. Klikněte na tento link a zadejte promokód: SLAVANAZDARVYLETU50

Je to tu směšně prázdné

A to i na české poměry. Hlavní město Tórshavn má 12 tisíc obyvatel a 3 semafory. Z pěti místních restaurací je jedna sushi a druhá mexická. Jestli si nepřivezete auto trajektem, půjčte si ho v AVISu. Taxíky jsou příliš drahé. Existuje i „meziměstské“ autobusy, ale ani ty nejsou zrovna laciné. A největší zábava jsou lety helikoptérou, která je u normální dopravní prostředek. Něco jako naše Rekola. Tágo z letiště do Tórshavnu přijde asi na 350 dánských korun (DKK, 1200 Kč), ale helikoptéra jen na vtipných 215 DKK (715 Kč). Vrtulníky provozuje také Atlantic Airways a tady jsou přesné ceníky letů mezi ostrovy.

Hezčí už to být nemůže. Klikněte:

Vesnice Saksun na hlavním ostrově. Hledáte chatu na Silvestra?

Všichni chtějí vidět ptáky

To je tu velký turistický hit. Můžete se nechat provézt kolem takzvaných ptačích útesů, kde žije 250 druhů ptáků. To hlavní jsou ale monumentální kopce vyčnívající z hlubin Atlantiku a na nejnedostupnějších místech rozeseté majáky romanticky blikající jako ozdoby na vánočním stromku.

Nejlepší výhled na maják ever

Čekejte všudypřítomné vodopády, ovce, zelené kopce a stále na jedné straně výhled na oceán. Pusté cesty a mix pocitů, něco mezi Británií, Norskem, Dánskem a Islandem. 95 % exportu jsou tu ryby, ale gurmánský výlet to moc není, jde to opravdu na export. Žvýkají tu spíš sušené tresky a sušené ovčí maso. Ale už dost spoilerování, zbytek si zjistěte sami. My vám jen chtěli ukázat fenomenální výhled na maják Kallur na úvodní fotce (ano, prohlédněte si tu fotku, ta bílá tečka je maják!). A tady je to samé místo v zimě:

image
Maják Kallur na ostrově Kalsoy v zimě.

Tórshavn je nejmenší hlavní město na světě. Už před tisíci lety tu zasedal vikingský parlament a úchvatnější místo na světě budete hledat těžko. Na tři dny. Ale kdo by tu proboha chtěl žít?

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK