Češi žijící v cizině Létání Tipy a triky

Netrapte se v letadle. 9 tipů na přežití

[su_wiloke_sc_company_website]

Po rocích na cestách (teď žiju v Mexiku) jsem si osvojil několik zásad, které jsou klíčové pro zvládnutí dlouhého letu. Tady jsou.

Zásada: Oželte výhled z okna

Tak jako řada cestovatelů jsem se obvykle snažil ušetřit, kde se dá. Příplatek za výběr sedadla? Kdeže. Zbytečný luxus, na kterém můžu uspořit pěkných pár stovek. Jenže chyba lávky. Roky cestování mě naučily, že tahle zdánlivá malichernost je základem úspěchu.

Není třeba vyhazovat jmění za business class, stačí si vybrat sedadlo do uličky. Přijdete sice o výhled z okýnka, ale je lepší ho oželet výměnou za možnost natáhnout nohy nebo vstát a jít se protáhnout, kdykoli se vám zachce.

image
Nejlepší volbou jsou krajní sedadla prostřední řady, neboť díky existenci druhého kraje se snižuje frekvence, se kterou přes vás budou přelézat cestující sedící uprostřed. Pokud naopak máte tu smůlu a uvíznete na prostředních sedadlech, platí nepsané cestovatelské pravidlo, že jako kompenzaci za toto příkoří máte přednost v používání loketních opěrek.

Podle létajících profíků jsou vůbec nejlepší volbou krajní sedadla prostřední řady, neboť díky existenci druhého kraje se snižuje frekvence, se kterou přes vás budou přelézat cestující sedící uprostřed. Pokud naopak máte tu smůlu a uvíznete na prostředních sedadlech, platí nepsané cestovatelské pravidlo, že jako kompenzaci za toto příkoří máte přednost v používání loketních opěrek.

Sjednávat si cestovní pojištění stále znova na každou cestu je neskutečná otrava. Pořiďte si pojištění celoroční! Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Celý rok za 806 Kč nebo celá rodina (dva dospělí + všechny děti) už za 1214 korun. Obrovsky ušetříte! Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně. 

Víc prostoru skýtají první řady, kam ale aerolinky obvykle usazují rodiče s novorozeňaty, nebo sedadla u nouzových východů, která zase mohou někoho znervózňovat. Já osobně si tam obvykle nesedám, protože hned po usednutí do letadla přepínám do leteckého režimu – sluchátka, knížka a bezvědomí – a nechci se zabývat školením letušek o vyrážení nouzových dveří.

Jinak se vyplácí věnovat poslední zbytky pozornosti operátorům na přepážce, kteří vám občas při check-inu nabídnou za pár drobných přesazení z tzv. dobytčáku do vyšší třídy. V rámci téže třídy se pak můžete přesouvat po libosti, jestli jsou poblíž neobsazená místa. A pokud vás bude otravovat někdo ze spolucestujících, využijte toho. Takhle jsem nedávno několik hodin snášel při návratu z Kuby vyšilování hysterické německé důchodkyně, která nedokázala přistoupit na mé o jeden stupeň sklopené sedadlo, až ji stevard usadil, zatímco mě přesadil zprostřed čtyřsedadla na volnou dvousedačku v první třídě s veškerým servisem.

Varování: Prázdný žaludek se ozve

V dnešní době, kdy tzv. hladolety operují i na dálkových trasách, přestává být strava stále častěji v ceně letenky. Nikdo sice bez vody a jídla za 10 hodin neumře, jenže tělo strádá a vrátí vám to nekvalitním spánkem, rozlámaností, horším zvládáním jet lagu a rozmrzelostí.

Je dobré si před odjezdem zjistit, kolik a jaké jídlo během cesty dostanete. Užitečné informace se dají najít na webu Arline Meals, jenž se specializuje na informace o stravování při jednotlivých letech. Pokud by to bylo pro vaše potřeby málo, nezbývá než si připlatit za vyšší komfort nebo si připravit na cestu svačinu. U kontrol s ní obvykle nebudou problémy, případně můžete nakoupit v duty free shopech v odletové zóně. Před odletem je také dobré vyvarovat se těžkých a hůř stravitelných jídel, i když loučíte-li se na delší dobu s Českou republikou, není vždy snadné odpustit si ten poslední smažák nebo knedlo vepřo.

Tip: Jak dostat na palubu vlastní vodu

Všichni to asi známe – jakmile se ozve řinčení vozíku na palubě a cinkání lahví, není snadné nepodlehout a neoslavit odlet, přílet nebo jen samotný let nějakou tou skleničkou. Jenže když už do sebe lijete erární víno zdarma, je potřeba doplnit to vodou.

Dostatečná hydratace je hlavní zásadou dlouhého létání. Vody není nikdy dost. Suchý vzduch z klimatizace silně vysušuje a tělo bez správného prolévání trpí. Nedostatek tekutin se pak podepíše na špatném spánku, zvládání jet lagu a celkové kondici těla.

image
Autor na letišti v Cancúnu. Vašek žije teď v Mexiku.

Mimo hardcore hladoletů byste měli vodu dostat zdarma ve všech aerolinkách, ale vystačit deset patnáct hodin s jedním 150mililitrovým pohárkem za dvě hodiny je pro dlouhé lety sebevražda. Proto si s sebou obyčejně do příručního zavazadla beru láhev, kterou si po projití bezpečnostní kontrolou naplním vodou z pítka – pokud je k dispozici – nebo z duty free shopu, případně některé letušky jsou tak laskavé, že mi ji po nástupu do letadla naplní. Ideální je vypít alespoň litr vody na každých osm hodin ve vzduchu.

Rada: Módě se věnujte až na zemi

V letadle je důležitější pohodlí než vzhled. A na dlouhých cestách dvojnásobně. Horší je to vždycky s teplým oblečením. Nejsem přece fajnovka, abych si bral na cestu do tropů bundu nebo ponožky jen kvůli přesunu na letiště a pár hodinám letu. Navíc místa v batohu není nazbyt, odůvodnil jsem si obvykle svůj frajerský boarding v pantoflích, šortkách a tričku. Ne že by v tom člověk nezvládl dojet z domova na zamrzlou Ruzyni, ale ta zrádná klimatizace. Posádka v letadle často po večeři ochladí vzduch až na 15 stupňů, aby se cestujícím lépe usínalo, a to potom není žádný med. Když připočteme teplotní šok při výstupu v horké destinaci, máte zaděláno přinejmenším na bolest krku a chřipku.

S módou můžete na dlouhých cestách i trochu ubrat. Nemáme už rok 1928. Foto: Profimedia, AKG.

Na cestu si berte oblečení, které je vám pohodlné, které neškrtí ani nepadá. Na druhou stranu jako otrhanci taky jezdit nemusíte. Tuhle dobu mají snad už češi za sebou. I při spaní pod širákem a cestou v letadle můžete najít stylový kompromis.

Proto je téměř samozřejmostí letět v uzavřených botách a vyplatí se vzít si také víceúčelovou lehkou bundu. Obvykle si zmuchlám do batohu elastické termotričko, které je skladné, účinné a může se hodit i při dalších setkáních s klimatizací během cest. Dalším výborným pomocníkem je palestina nebo podobný víceúčelový šátek, jímž se můžete v letadle omotat a v cílové destinaci ho použít jako deku či cokoli jiného. Cestující si navíc při dnešním strachu z teroristů od vás docela pravděpodobně odsednou a uvolní tak cenné centimetry.

Obvykle si s sebou do letadla beru taky menší tašku přes rameno, kam nacpu věci, které nejčastěji používám nebo je nechci pouštět z dohledu: tablet, knížku, sluchátka, telefon, peněženku, doklady. Vejde se do přihrádky v sedačce a vám odpadne neustálé vstávání a přehrabování se v zavazadlovém úložišti nad hlavami cestujících.

Zásada: Tělocvik každou volnou chvíli

Jak vydržet tolik hodin v jedné poloze? Důležité je právě nezůstávat v jedné poloze. Přenastavujte si sedadlo, vstávejte, stůjte, procházejte se po letadle – hlavně ale nenechávejte tělo ustrnout, i kdybyste měli jen vsedě kroužit kotníky nebo zápěstím.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Sice jsem párkrát znejistil letušky, když jsem se chodil hodinu co hodinu dívat z okýnka zadních dveří letadla, ale těch pár kroků a pohybů, které jsem díky tomu vždycky udělal, mi pak pomohlo strávit další dobu v klidu v sedadle. Nedbejte odsuzujících pohledů spolucestujících, když se před nimi začnete komicky protahovat – na konci letu to bude mrzet je, ne vás.

Rada: Spěte podle světla 

Zřejmě není nutné říkat, že je spánek potřeba, ať už na dobití energie, nebo zabití času. Důležité je hlavně načasování. Každý má svůj recept na vyrovnávání se s přechodem časových pásem, nicméně posádka se během letu obvykle snaží simulovat světlo v kabině podle cílové destinace – stejně tak podávání jídla –, což se dá dobře využít jako klíč k tomu, kdy si zdřímnout a kdy „vstávat“, abychom si začali zvykat už ve vzduchu.

Existují i profesionálnější aplikace. CrewAlert Pro je specializovaná na profíky.

Na pomoc proti jet lagu existují i aplikace jako například Chronoshift či Jetlag Cure, které po zadání informací o letu doporučí, jak nepříjemnou poruchu co nejrychleji porazit. Více informací v našem samostatném článku o jet lagu tady: Jak překonat nejotravnější věc na cestování letadlem.

Zásada: Hygiena jako na zemi

Čištění zubů před spaním a po probuzení je samozřejmostí. Jste sice na dovolené, a ke všemu v letadle, ale tyhle maličkosti jednomu pomůžou osvěžit tělo i mysl. Kvůli zmíněnému suchému prostředí – ve výšce kolem 10 kilometrů je vlhkost o 10 procent nižší než normálně – upotřebíte krémy na ruce nebo na rty, které ve vzduchu okorávají jako první. Neměl by chybět zmíněný kartáček s pastou na zuby, parfém a případně čisté prádlo.

Pamatujte taky na to, že uzavřená kabina se vzduchem neustále obíhajícím mezi třemi stovkami pasažérů je plná bacilů, takže není od věci nadopovat se před odletem vitaminy.

Doporučení: Zábava nade vše 

Nějakou dobu to trvalo, než jsem si osvojil zmíněná pravidla a začal si skutečně užívat i víc než jen první chvilky po startu. Hlavně proto, že se můžu v lepší kondici a naplno věnovat činnostem, na které si jindy jen těžko najdu chvilku. Několikahodinová cesta letadlem bez internetu a jiných žroutů času je ideální pro čtení knížky, relax s hudbou nebo přemítání o životě. Základem je vzít si skutečně nabitou power banku (nebo nabíjecí kabel do USB), tablet, telefon, knížku a cokoli dalšího, co vás zabaví.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

S prací to ale nehroťte. Razím zásadu, že po každém úseku plnění povinností by měla následovat podobně dlouhá odpočinková etapa.

A samozřejmě: Nezmeškejte let

Bude to znít banálně, ale při nedodržení téhle zásady vám mohou být všechny výše zmíněné k ničemu: přijďte na letiště včas, ideálně s předstihem. Naštěstí mi letadlo ještě nikdy neuletělo, ale párkrát už jsem k němu dobíhal od bezpečnostní kontroly ještě s páskem v ruce. A přál jsem si v těch chvílích, abych se radši dvě hodiny nudil v odletové zóně, než strávil první část volna stresováním se v taxíku a ve frontách a usedal do letadla se studeným potem na zádech. No uznejte, není lepší dopřát si před odletem předražené kafe, uklidnit blízké posledním telefonátem a těšit se na cestu?

Václav Lang

Značnou část roku obvykle tráví na cestách, o kterých píše na svůj web Hikemyworld.com. Poslední dobou ho to nejvíc táhne do Mexika a Latinské Ameriky.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK