Architektura Kulturní šok Čína Rakousko

Nová copy-paste města se šíří. Číňané zkříží Innsbruck a Salzburg

[su_wiloke_sc_company_website]

Číňané naposledy před pěti lety obšlehli rakouský Halštat (UNESCO, oblast Salzkammergut) a evidentně to zvýšilo jejich chuť do experimentů. Okopírování městečka pod Dachstainem jim trvalo pouhé dva roky. Stavbu za miliardu dolarů v provincii Kuang-tung zrealizovala důlní společnost China Minmetals a stejná firma teď oznámila, že okopíruje i Innsbruck a Salzburg.

Tohle je originální Halštat. Místní 90minutová prohlídka solným dolem stojí za to. Popojížední v dřevěných korýtkách je fajn tip i pro děcka. Celé místo pod Dachsteinem je v UNESCO a je slaným zrnkem na dortu krásné oblasti Salzkammergut.

Další čínské fejky si prohlédněte v galerii:

Číňané jsou ovšem kreativní. Z Innsbrucku si vezmou staré město a ze Salcburku se jim líbí zase jen pevnost Hohensalzburg. V hudbě se tomuhle míchání říká mashup, v architektuře si nejsme tak jistí. Každopádně vše je v tradicích místní kultury, která podobné vykrádačky pokládá za poctu vzoru. Případně tvrdí, že nekopírují, ale „překonávají“.

Halštadt, Čína, kopie
Vítejte v Halštatu. Výlet na čajové plantáže je odpoledne.

Za kolik tam můžu bydlet?

Nový čínský kočkopes vznikne samozřejmě brzy. Ceny domečků? V čínském Halštatu těsně po otevření města přišel domeček v přepočtu na 6-15 milionů korun. Ceny jsou tak vyšší než v evropském originále. Vše v centru je vyprodáno, a to především na investice. Je tak dost pravděpodobné, že z klonovaného města vznikne město duchů, stejně jako některé developerské projekty u nás, které skoupili hlavně Rusové.

Čínská kvalita

Autoři samozřejmě tvrdí, že třeba Halštat je věrná kopie originálu, ale to nejspíš v rámci čínské ezoteriky. Čínské umělé jezero obklopující město je 50x menší a okolní falešné vrcholky jakože „Alp“ dosahují pár desítek metrů. Nicméně čínská dravost je obdivuhodná a rozhodně stojí v mnoha směrech za inspiraci.

Je libo Vítězný oblouk nebo čínské zelí?

Rakušáci kopie vítají!

Když se po Halštatu začali hemžit Číňané měřící domy, obyvatelé docela znervózněli. Ovšem šéfové rakouského cestovního ruchu se k tomuto nápadu staví pozitivně. Poslední rok přespalo v Salzburgu 200 000 čínských turistů, ale Rakušáci si myslí, že celý projekt návštěvnost neubere a naopak zafunguje jako specifický merchandise. Chápou to tak, že když lidé navštíví kopii, zajedou se jednou podívat i na originál.

A nebo jim nic jiného nezbývá.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK