Eurovíkendy Street art Belgie

Obrazy jako baráky. Belgický festival streetartu

  • Art
    10
  • Party index
    6
  • Pro děti
    9
[su_wiloke_sc_company_website]

250 úžasných městských fresek v belgickém Ostende.

Shrňme si, co běžný člověk ví o Belgii: Mají tam čokoládu. Pak na náměstí čůrají chlapečci. Dále tam taky mají megalomanské a lehce olezlé Atomium z roku 58 a nakonec a to především: nogo zóny, kde prý bydlí arabští teroristé. Stačí to jako turistický cíl?

V Bruselu se kromě turistů a teroristů poflakují i diplomaté, a tak se zdá jako nejlepší nápad před tím vším utéct do městečka Bruggy. Jenže tenhle nápad jste neměli sami. Stejně jako na Karštějně, kde po atmosféře středověku spolu s vámi lapá dav Japonců, Američanů a Číňanů. Výborně tuhle turistickou beznaděj vystihl film V Bruggách s Colinem Farrellem. Colin v hlavní roli kulturně neopracovaného zabijáka přemýšlí, že si ze zoufalství nad místní nudou vezme život. Doporučujeme. Tedy ten film.

Čerstvé umělecké maso

Máme pro vás řešení. Vykašlete se na tahle unuděná města a vyražte do Ostende v Západních Flandrech (jo, je to taky v Belgii). Tohle město se rozhodlo do toho šlápnout a na místním betonu dát prostor špičkovým streetovým hvězdám z celého světa. Začali tu pořádat festival streetartu The Crystal Ship. Už z principu to není nic uťápláho jako naše Sculpture Grande. V Ostende jde především o velkoplošné věci, které na místě zůstávají. Nemusí se jako u nás pokorně po akci odplazit zpátky do uměleckých kanálů.

Kolosálně obrovské dílo Spící obři je od francouzského uměleckého dua Ella & Pitr. Zobrazuje dva lidi ve spánku. Je to sentimentální, v tlumených barvách a používá jednoduchých tvarů. Možná nám to připomíná filmy od Mijazakiho, možná ještě něco mnohem povědomějšího. Krása tak intimního okamžiku jako lidský spánek, ale nečekaně v gigantickém měřítku.
iamge

 

Francouzský umělec Lavalet. Jeho triptych: “Víra”, “Soužití” a “Partnerství”. Lavelt je vynikající propojením svých děl s géniem loci míst, do kterých vstupuje.

Vyrazte tam kdykoli, všechno si prohlédnete zadarmo

Do Ostende doražte kdykoli. Za dva roky existence festivalu už ulice ozdobilo 40 obrovských nástěných fresek a více než 200 menších instalací. Díky skvělému kurátorovi Bjørn Van Poucke umění vzniklo přímo v městském centru, tedy tam kde opravdu žijí lidé!

Projděte si naše tipy na skvělá umělecká díla v belgickém Ostende:

Navštivte město, které se nebojí experimentů a velkolepých gest. Každou neděli od místa před informačním centrem vyráží komentovaná prohlídka a na mailu info@visitoostende.be si můžete objednat i soukromou procházku extra na kdykoli jindy. Více informací na stránkách projektu.

Alexis Diaz je puntičkář.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK