Tipy a triky Urbex Indonésie

Opuštěná letadla na Bali. Atrakce skryté v džungli

[su_wiloke_sc_company_website]

Můžete tam surfovat, v Ubudu očumovat rýžová políčka, opíjet se do němoty nebo sbírat odpadky na pláži. Ale co dělat na Bali, když vás definitivně omrzí plážový zevling?

Bali nabízí spoustu lákavých atrakcí. Pro nás je třeba číslo 1 surf (i když každým záběrem při pádlování v místech jako Kuta naberete igelitový pytlík) a silvestrovská půlnoc na pláži. Někdo zase raději ezoteruje na jógových pobytech a jiný třeba prolézá outlety a učí se vařit. Jenže všechno se jednou přejí. Tady je náš tip na to, jak si zase občerstvit tento úžasný ostrov, když už se malinko začínáte nudit. Jestli neradi cestujete bezcílně jako my, na ostrově je několik velkých dopravních letadel, která si můžete dát jako cíl denního výletu. Někdy jsou schovaná v džungli, jindy zase postávají za plotem v zahradě a smutně trpí.
Fotka nahoře je bod číslo 4, letadlo ve vápencovém lomu. Foto: @Wejusttravel 

Tady to všechno je. Když zazoomujete, uvidíte dokonce i ty letadla:

5Boeing 737 vedle prodejny Dunkin’ Donuts

image
Koblihy nebaští jen policajti ve filmech. I piloti! Foto: FB

Tento starý Boeing 737 stojí za plotem hned vedle populární koblihárny. Je to směr z Kuty na jih na poloostrov Bukit. Hned kousek za letištěm, u hlavní silnice Jalan ByPass Ngurah Rai. Na levé straně. 

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

737 tam stojí na zahradě mezi domy, asi jako když tam někdo nechává postávat trabanta, se kterým měl původně velké plány. Jsou různé pověsti o tom, proč tam je. Někdo tvrdí, že ho indonéský podnikatel chtěl proměnit na originální domov. Jiná verze říká, že z toho chtěl udělat kino specializované na letectví a k tomu restauraci. Taky všechny ostatní verze končí tím, že to měla být turistická atrakce, ale došly peníze. Dnes je z toho opravdu turistická atrakce, na které ale majitel nevydělá ani rupii.

4Boeing 737-200 zapíchnutý v džungli vápencového lomu

image
Největší záhada je, jak tam tu mrchu vlastně dostali. Všude okolo jsou nepřístupné skály. Tajemství velikonočních soch hadr. Foto: FB

Když budete pokračovat dál na jih na poloostrov Bukit, v džungli se skrývá nejtajemnější a současně nejslavnější opuštěný letoun na Bali. Najdete ho vedle silnice Jalan Nusa Dua Selatan ve starém vápencovém lomu. Jen 5 minut jízdy z pláže Pandawa a 10 minut to máte z jóga/surf penzionu našeho kamaráda Honzy Smíči Bali Bio Villas (znáte asi spíš jako surfařskou cestovku Playgroundtravel). 

Sedmtřisedmička, co přistála jako helikoptéra?! Kouzlo. Foto: Bali Bio Villas
Sedmtřisedmička, co přistála jako helikoptéra?! Kouzlo co tam vklouzlo! Foto: Bali Bio Villas

Tohle letadlo je obrovská záhada. Nikdo pořádně neví, jak se do toho ďolíku dostalo. Na internetech jsou kolem toho nejrůznější spekulace. Každopádně tenhle boeing dvacet let (1983 až 2008) létal pro Mandala Airlines a dnes stojí ztracen za hradbou přepravních kontejnerů. Nejpravděpodobnější nám připadá opět verze s vysněnou restaurací a penězi fuč.

Pozor, tohle letadlo stojí zamčené na soukromém pozemku s 24/7 ochrankou. Jestli se chcete pomazlit s trupem, zaplatíte vstupné. Je ale dost pravděpodobné, že bude zavřeno. I za pohled seshora ale ten výlet stojí.

Lidi si tam jezdí dělat svatební fotky. Foto: Simplifai Studios
Lidi si tam jezdí dělat svatební fotky. Foto: Simplifai Studios
image
Z letiště v Denpasaru letadlo odvezli v roce 2008 a od té doby jen smutně stojí v džungli. Určitě zajímavější podívaná než písek na pláži. Foto: Profimedia, Backgrid Australia

3Boeing 737 stojící uprostřed polí

image
V prach se obrátíš. Foto: FB

Tohle je nejméně navštěvované letadlo. Na poli kousek za městečkem Jembrana na západě ostrova. Stojí na velkém poli pod dráty dálkového vysokého napětí. Jsou dvě verze, proč tam je. Jedna je, že to má být knihovna, restaurace a kavárna. Pravděpodobnější verze je ta, že se bohatý developer chystá na místě postavit výstřední vilovou čtvrť nebo jednu luxusní vilu se stylovou dekorací. Jen nám k tomu nesedí ty elektrické stožáry.

2DC-10 McDonnell Douglas na střeše

image
Někdo si dá na střechu dinosaury, jiný rajčata a někdo... Foto: FB

Vlastně je to jen půlka letadla. DC 10 je na střeše neúspěšného obchoďáku Gate 88 Mall, asi pět kilometrů severně od centra Kuty. Tenhle obchod je podobná zoufalost jako pražská Šestka. Už v roce 2014 plánovali v gejtu otevřít obchody, restaurace, lázně a kdoví co ještě. Dodnes je na místě jen pár restaurací a prázdný nebytový prostor, ozdobený letadlem na střeše.

Letoun původně provozovala společnost British Caledonian Airways. Ta ho prodala americké firmě, která ho přestavěla na cargo, nákladní letadlo. Pak bylo prodáno leteckému operátoru do Zimbabwe, od kterého má dodnes zimbabwské barvy. Nakonec byl DC-10 zlikvidován na letišti v Jakartě a odřízlý kus odvezen na Bali. Teď je z něj tedy půlka trupu, která zdobí střechu téměř prázdného nákupního komplexu na rušné křižovatce ulic Jalan Raya Kerobokan a Jalan Raya Semer.

1Boeing 737 a kýčovitá restaurace

image
Kýč jak bič, ale letadlo aspoň natřeli. Foto Keramas Aero Park

Konečně to někdo s tou restaurací dotáhl. Oblíbená vesnice Keramas má přestavěnou a jedinou opravdu udržovanou 737. Jmenuje se to Keramas Aero Park. Kožené sedačky, jídla podávají „letušáci“ a vidět je to z pláže Keramas Ida Bagus Mantra. Palubní vstupenka přijde asi na 400 Kč a dostanete velké menu. Pro selfie jsou tu připraveni otevřít i kokpit. Facebook restaurace je tady.

Jako kdybyste toho dřepění v letadle cestou na Bali už neměli dost. Foto Keramas Aero Park
Jako kdybyste toho dřepění v letadle cestou na Bali neměli už dost. Foto Keramas Aero Park
image
Co by to bylo za svět bez dronů?! Foto Keramas Aero Park
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK