Tipy a triky

Osm cestovatelských superžen, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli

[su_wiloke_sc_company_website]

Amelia Earhart, 1897–1939

Legendární americká pilotka jako první přeletěla Atlantik a v roce 1937 zmizela nad Tichým oceánem se svým spolupilotem při pokusu obletět celý svět

Letecká show na Long Beach v roce 1920 změnila Amelii život. Po 10 minutách ve vzduchu věděla, že se musí naučit létat. Brzo si pořídila letadlo, ostříhala si vlasy a ve své letecké bundě prý i spala. V roce 1932 se stala první ženou, která na jeden zátah přeletěla Atlantik, o pár let později její život bohužel tragicky skončil. V roce 1937 se pokusila obletět svět kolem dokola a kdesi v Tichomoří nadobro zmizela. O dva roky později byla oficiálně prohlášena za mrtvou.

Video: Ameliin život tvůrce inspiroval k natočení životopisného filmu Amelia s Hilary Swank v hlavní roli. Pardon, ale originál vypadá líp.

 Co tam dělat dnes?  Když už budete na Long Beach a nechce se vám čekat na leteckou show, navštivte Naples Island. Populární ostrůvek, který v mapě vypadá jako bradavka.

 

Annie Smith Peck, 1850–1935

Horolezkyně, která zápasí se sukní, zbytečně mrhá energií a ohrožuje svůj život

Americká horoleznkyně Annie Smith Peck ve své typické lezecké výstroji. Huascarán je se svými 6 768 m nejvyšší horou Peru a třetí nejvyšší horou Jižní Ameriky. Pohoří Cordillera Blanca v provincii Yungay.

Sice ji jen kvůli tomu, že je žena, odmítli v USA přijmout na univerzitu, přesto figuruje v desítce nejlepších horolezců 19. století. V roce 1895, když ještě ženám v celé řadě zemí hrozila pokuta za nošení kalhot, zdolala Matterhorn a pumpky schovávala pod dlouhou tunikou. A v roce 1901 napsala do horolezeckého časopisu, že tvrzení, že sukně neomezují ženy v pohybu, je „evidentně absurdní“, a dodala, že „horolezkyně, která zápasí se sukní, zbytečně mrhá energií a ohrožuje svůj život“. Annie samozřejmě patřila k zapáleným sufražetkám (radikální bojovnice za politická práva žen), a když v roce 1909 vylezla na Coropunu v Peru, zapíchla na jeho vrchol vlajku s nápisem „Votes for Women“ (Volební právo ženám).

A tak trochu z jiného soudku. Úřady městečka Zermatt zatrhly v roce 2015 turistům focení s místními bernardýny. Prý byli chováni v nedůstojných podmínkách. Chlupatci byli vyšlechtěni v oblasti Velkého Svatobernardského průsmyku. Ten spojuje Švýcarsko s Itálií. Stovky let sloužili jako lavinoví psi. A stovky let také na krku vláčeli svůj typický rumový soudek. Svobodu alkoholovým dealerům!

A ještě k tomu Matterhornu. Pokud snad máte pocit, že je to jen hranatá hromada hlíny a dnes už to zvládne každý, tak ne. Ještě v loňském v roce popisoval svůj výstup zkušený horolezec Paul Hart pro britský The Telegraph takto: „V jednu chvíli jsem se díval na téměř vertikální stěnu padající několik stovek metrů dolů k ledovci.“ Respekt.

 Jak se tam dostat?  Vylézt na tento alpský štít není jako procházet se po Sněžce. Tady máme tip na specializované místní cestovky, které vám pomohou s výstupem. Tahle na Monte Caropuna a tahle na ten zpropadený Matterhorn.

Aimee Crocker se svým oblíbeným hadem.

Aimée Crocker, 1864–1941

Výstřední zazobaná havajská princezna Aimée Crocker. A taky manželka Rusa, který se jmenoval Mstislav!
Výstřední americká milionářka a mystička vedle milostných avantýr a divokých večírků procestovala skrz naskrz Dálný východ. Ve své autobiografii z roku 1936 popisuje, jak utekla lovcům lebek na Borneu, otrávila se v Hongkongu a v Šanghaji se nenechala zavraždit služebnictvem. Na Havaji ji král David Kalakaua povýšil na princeznu a nakonec, když si v jedenašedesáti vzala svého pátého a posledního manžela, tehdy šestadvacetiletého prince Mstislava Golicyna, stala se i ruskou šlechtičnou.

 Co tam dnes dělat?  Tady jsou oficiální turistické centrály zmíněných zemí. BorneoHong KongŠanghajHavaj. A nebo sledujte náš web. Například zásadní informace o Havaji zjistíte z našeho stripu: Kuře a Brambora & Pizza  Havaj.

 

Freya Stark, 1893–1993

„Tuším, že to celé způsobila kreativní tetička, když mi k devátým narozeninám poslala výtisk Tisíce a jedné noci.“

Pláž Makapu na Havaji, kde si Aimée s Kalakauou žili na hromádce.

Něco jako britsko-italský Hanzelka a Zikmund. Jedna z mnoha knih Freyi Stark.

Potom, co se milovnice alpinismu zotavila z těžkého zranění, které jí zkomplikovalo dětství a dospívání, procestovala celou oblast Blízkého a Středního východu: Irák, Afghánistán, Sýrii, Turecko. V Íránu prozkoumala do té doby neznámou oblast Luristánu. Cestovala po boku nomádů, stala se uznávanou odbornicí na Střední východ.

Ve své knize The Valley of the Assassins popisuje mimo jiné to, jak je skvělé cestovat sama, a tím pádem se víc družit s místními. Ovšem její poznámka „Skvělou a téměř jedinou výhodou, kterou na tomto světě ženy mají, je skutečnost, že mohou předstírat, že jsou hloupé, a nikoho to nepřekvapí“ je depresivně realistickým obrazem doby.

 Jak se dostat do Luristánu?  Agentura, která vás odveze přímo do Luristánu. Specialisté na Persii.

 

Harriet Chalmers Adams, 1875–1937

Na koni přejela Haiti

Harriet Chalmers Adams. Americká průzkumnice, fotografka a spisovatelka. Že by inspirace pro Camelky?

Americká novinářka a spisovatelka (200 knih) byla v první světové válce jedinou ženou v zákopech ve Francii, odkud reportovala pro časopis Harpers. Její dobrodružství ovšem s koncem války neskončila. Procestovala Asii, jižní Pacifik a ve stopách Kryštofa Kolumba i Jižní Ameriku. Na koňském hřbetě přejela Haiti z jednoho konce na druhý, dopisovala do National Geographic a The New York Times ji označil za „největší americkou objevitelku vůbec“.

 Jak se tam dnes dostat?  Pokud nechcete jet jen tak na slepo, South Amerika je cestovka zaměřená na Jižní Ameriku. Řeknete jim, jak to chcete a oni cestu naplánují přímo na klíč. V každé zemi mají někoho, komu můžete 24/7 zavolat a poradí vám v případě průšvihu.

Delia Akeley, 1875–1970

Na kánoji do Keni

Takhle to vypadá u Pygmejů dnes: Pygmej v Gabonu opravuje rybářskou síť. Civilizace se za sto let docela dost změnila. A v něčem zase ne.

Další Američanku k cestování přivedl její manžel Carl, který pracoval jako preparátor a založil africké oddělení v American Museum of Natural History in New York. Spolu s ním podnikla řadu expedic do Afriky za účelem získávání a, ehm, zabíjení zvířat do muzejních sbírek. Později se ale rozvedla a cestovala už bez zabíjení. Zaměřila se na etnografii a strávila několik měsíců mezi tehdy světu neznámými Pygmeji. Stala se jedním z prvních bělochů, kteří prozkoumali poušť mezi Keňou a Etiopií. Na kánoi sjela řeku Tana v Keni.

 Co dělat v Keni?  Místní africká agentura, kterou co si založili dva bráchové z Keni. Zabaví vás místními atrakcemi. Například s nimi můžete sjet řeku Tana na raftu.

Gertrude Bell, 1868–1926

Špionka britské MI5

Winston Churchill, T. E. Lawrence a Gertrude Bell na velbloudech před velkou sfingou v Gíze. Rok 1921. To je rok, kdy se ještě nechytali Pokémoni a příběhy Star Wars k nám teprve letěly vesmírem z jedné velice vzdálené galaxie.

Spisovatelka, horolezkyně, cestovatelka, špionka a archeoložka, která má zásadní podíl na vzniku státu Irák. V roce 1892 poprvé odjela do Persie navštívit svého strýčka a po arabském světě se pak potulovala dalších 12 let a vedla tu různé archeologické výzkumy. Během první světové války pracovala pro Červený kříž a britskou tajnou službu. Po válce přímo ovlivňovala, kudy povedou hranice nově vzniklých států v oblasti. O jejím velmi pestrém životě natočil v roce 2015 Werner Herzog film Královna pouště s Nicol Kidman v hlavní roli.

 Je v Iráku bezpečně?  Na této wiki stránce jsou aktuální informace o bezpečnostní situaci v Iráku. Od doby Gertrudy se situace změnila. K horšímu.

 

Džunko Tabei, 1939–2016

Nezastavitelná japonská mašina

Džunko Tabei v roce 1985 na Štítu Komunismu (dnes Štít Ismáíla Sámáního). Je nejvyšším vrcholem Tádžikistánu a bývalého Sovětského svazu. 7495 m, Pamír.

Drobná Japonka, která pokořila víc hor, než si většina mužů umí vůbec představit. V roce 1975 jako první žena vůbec zdolala Mt. Everest, při sestupu přežila lavinu, která jina šest minut připravila o vědomí. V roce 1992 se stala první ženou, která zdolala tzv. Seven Summits, nejvyšší vrcholy na všech kontinentech. V roce 2012 řekla v interview pro Japan Times: „Nikdy jsem ani neuvažovala o tom, že bych přestala lézt. A taky nepřestanu.“ A jak řekla, tak učinila.

 Jak se stát horolezcem?  Tady je infostránka s odkazy na jednotlivé expedice. Je tam i diskusní fórum, takže zjistíte všechno, co je potřeba.

Natálie Veselá

Cestuje ráda do všech směrů, nejradši ale na jih a na východ. Miluje orient se všemi jeho chutěmi, vůněmi a kraválem a sní o tom, že si na důchod pořídí plážový bar někde u Černého moře.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK