Zdraví

Pomáhá na průjem alkohol?

[su_wiloke_sc_company_website]

Nevěřte značně rozšířenému názoru, že vás průjmu zbaví alkohol, který prý takzvaně „vypálí červa“. Nebo snad pomůže panák denně na dovolené v Hurgádě od místních střevních teroristů?

Může sice pomoci při slabších cestovních průjmech (a může vás psychicky podpořit), ale proti amébám, parazitickým červům a dalším původcům závažnějších průjmů je bezmocný. Představa, že kdo si dá na cestě každé ráno panáka, neonemocní, je absolutní nesmysl.

Pokud trpíte silným průjmem a musíte z nějakého důvodu nezbytně pokračovat v cestě, lze jej krátkodobě zastavit pomocí přípravků Imodium či Reasec (nesmíte použít v případě, že se ve stolici objevuje krev nebo pokud průjem trvá déle než týden!). Tyto látky ale nic neléčí a neodstraňují příčinu průjmu, pouze zablokují přirozený pohyb střev. Použití Imodia nebo Reasecu proto nezaměňujte s řádným léčením průjmu, které je lépe než ve vlaku či v autobusu absolvovat v klidu hotelového pokoje.

Někdy máte “tak trochu” podezření z čeho to bylo. Restaurace ve městě Kandy, Srí Lanka.
Nenechte se výrobcem zblbnout. Imodium neodstraňuje příčinu průjmu. Jen zpomalí vaše střeva, takže to “chvíli dáte”.
Lehký cestovní průjem je jediným typem průjmového onemocnění, kde může pomoci podpůrné samoléčení alkoholem. V Pákistánu ale stejně spíš než alkohol nakoupíte uhlí.


Pořiďte si pojištění celoroční! Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Sjednávat si cestovní pojištění stále znova na každou cestu je totiž neskutečná otrava. Takhle budete mít celý rok za 806 Kč nebo celá rodina (dva dospělí + všechny děti) za 1214 korun. Obrovsky ušetříte! Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně. 

Protiprůjmová strategie: 

Jak už vyplývá z našeho článku Faraonova pomsta. Jak na průjem vybrat správný lék?, poznat jako amatér příčinu průjmu je velmi obtížné, a to často i pro lékaře. Vy se budete muset spolehnout na metodu pokus–omyl, přičemž byste se měli řídit následujícími pravidly:

  1. Je průjem jen slabší a jiné celkové příznaky chybí? Nic neřešte a čekejte na zlepšení, ale doma si nezapomeňte dojít na parazitologické vyšetření stolice. Smysl má i na delší cestě, kde se na něj doptáte u lékaře nebo v lékárně („ stool test “).
  2. Je průjem silnější, třeba i s horečkou a únavou, ale dá se to přežít? Zůstaňte v klidu hotelového pokoje a nasaďte léky na střevní dezinfekci ( Endiaron ,  Endiform ) a živočišné uhlí ( Carbosorb ). To je účinným „zastavovačem“, protože absorbuje škodlivé látky a urychlí jejich vyloučení. Případná horečka většinou do druhého dne odezní sama, ale můžete ji srazit klasickými antipyretickými léky ( Paralen ,  Acylpyrin ).
  3. Silný průjem s celkovými příznaky (vysoká horečka, třesavka, křeče v břiše, silná únava a schvácenost) neustává ani po třech dnech? Nevidíte zlepšení stavu? Podle okolností buď vyhledejte lékaře, nebo nasaďte antibiotika.

Zabíjí dehydratace

Při jakémkoli silnějším a delším průjmovém onemocnění je největším nebezpečím dehydratace (odvodnění) organismu. V extrémním případě vás může i zabít, zvlášť pokud se v tropech ještě zkombinuje s horkem a silným pocením. Pravidlem číslo jedna je proto zajistit dostatečné doplňování tekutin. I když nemá nemocný průjmem pocit žízně, měl by pít, kolik snese. Ideální je iontový nápoj, doplňující kromě vody i vyloučené minerální látky, který bývá pod názvem rehydration salt k dostání v lékárnách. Dá se nahradit buď sportovním „ionťákem“ ( Powerade ,  Isomax ,  Gatorade  atd.), šumivými tabletkami s minerály nebo prostě studeným černým čajem s přídavkem soli a cukru.

Turecký záchod je mnohem zdravější než naše mísa. Ničeho se nedotýkáte a fyziologicky je tělo mnohem lépe nastaveno na vyprázdnění. Průvodce v muzeu toalet Sulabh International v Novém Dillí nám předvádí správný posed. Přidřepnete si až dolů a rukama předpaženýma dopředu vyvažujete rovnováhu.

Při průjmu pomáhá i šetrná dieta. Jezte samotnou vařenou rýži či suchary, osvědčil se nám i jogurt s česnekem (jogurt dodá „hodné“ mikroorganismy, česnek dezinfikuje). Pokud v sobě nemocný žádné jídlo neudrží, přidejte do nápoje práškovou glukózu, která je také většinou všude ve městech k dostání v lékárnách. Rychle a šetrně doplňuje energii.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Pokoj jako lazaret

Na závěr malé odlehčení. Můj cestovní kumpán David se v indickém Dárdžilingu smál střevními příhodami postiženým kamarádům, což se mu trpce nevyplatilo. On sám to popisuje těmito slovy: „Zmrtvělý pokoj plný nezdravě zbarvených kamarádů jsem nejprve posměšně označil za lazaret. Když jsem si ale vzápětí uvědomil, že jsem jedl a pil totéž, co moji spolucestovatelé, přihlásil jsem se o svůj díl utrpení zvoláním: ‚Sračko, sračko, pojď si pro mě!‘ To bylo během pouhých dvaceti minut vyslyšeno.“

A já osobně? Při nákaze amébami jsem se v noci potupně podělal přímo na zápraží nepálsko-indické pohraniční stanice Sonauli, kde mě na cestě z Káthmándú do Dillí hodní nepálští celníci nechali zdarma přenocovat. Jejich dobrý skutek byl tedy po zásluze potrestán…

Autor vystudoval parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK