Kulturní šok Syrová příroda Indie

Poslední nekontaktovaný kmen na Zemi. Divošský ostrov mezi Thajskem a Indií

  • Instagram index
    10
  • Party faktor
    0
  • Dostupnost
    0
[su_wiloke_sc_company_website]

Malý kmen žije na ostrůvku uprostřed Indického oceánu a nechce mít nic společného s moderní civilizací. Za svou kulturní i fyzickou izolaci bojují luky, šípy a mučením zajatců.

Andamanské souostroví je obyčejně skvělý tip na dovolenou. Patří to Indii a denně tam něco létá z Dillí, Kalkaty, Bengalúru, Bombaje i Čennaí. Konkrétně do největšího města souostroví, Port Blair. Hledejte společnosti Jet Airways, Air India, SpiceJet a GoAir. Musíte přes Indii, žádné mezinárodní lety tam nejsou. Jestli vyloženě chcete zabít čas, můžete se plavit i lodí. Obyčejně to jsou 3–4 odjezdy měsíčně z Čennaí (tři dny) a Kalkaty (čtyři až pět dní). Strávit týden života na indickém trajektu, to chcete. Celé souostroví je pás stovek ostrůvků v Indickém oceánu. Dokonalý svět.

Ostrov je v Bengálském zálivu, největším zálivu světa. Odzoomujte si mapu pro identifikování polohy v oceánu.

Tak kde je to mučení zajatců?

Misionáři, turisté, vědci a podobná individua už bohužel zplundrovali kulturu všech místních ostrovů. Jistě, není to zdaleka ještě Pattaya, ale ostrovy jsou přístupné lidem (nám). Až na jeden. Ostrov Severní Sentinel (North Sentinel Island) je domovem Sentinelců. Jde o několik desítek tmavých a zakrslých (150 cm, promiň Pavle) obyvatel. Tohle místo je opravdu opuštěný konec světa. Sentinelci nikdy nepraktikovali zemědělství, stále žijí lovem a sběrem. Takže se ještě nedostali ani do mladší doby kamenné. Jsou oproti nám 10 000 let pozadu!

Ostrov je hustě zalesněný, neprůhledný a má asi 60 kilometrů čtverečních, což je asi jako centrum Prahy. U nás je na stejné ploše milion lidí, Sentinelců je 100 až 500. Foto: Christian Caron, Creative Commons A-NC-SA.
Takhle na hromádce tu žijí už 60 000 let. Foto: Indian Coastguard.

Tak proč nás nevítají?

Nevíme. Na rozdíl od všech těch amazonských kmenů ukrytých v pralese, kteří se dříve či později nechali zlákat krásami alkoholu a Instagramu, Sentinelci nechtějí mít nic společného s námi. Ať už je důvod jakýkoli, rozhodně je v zájmu Sentinelců, aby od nás dali ruce pryč. Nemají žádné protilátky, zahubí je první běloch pouhým kýchnutím.

Proboha, jak můžou takhle žít?

Bydlí v příbytcích bez bočních stěn a podlahy. Neexistují dokonce ani důkazy o tom, že by místní dokázali používat oheň! Přesto žijí neuvěřitelně efektivním způsobem života. Na rozdíl od nás, „civilizovaných“ lidí dokázali stejně jako zvířata vytušit i příchod tsunami. Viz dále.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430
image
Ostrov před tisíci lety objevili čínští a arabští námořníci. Byli zahnáni střelbou z luku. Podobně dopadli i křesťanští misionáři. Ha! Ha! Ha! Foto: Indian Coastguard
Na leteckém pohledu v Google Maps je vidět vrak lodi na pobřeží. Přeživší byli pobiti.

image
Zajímalo by nás, jestli by byli místní tak svěřepí, kdyby nežili v tropickém ráji. Foto: Eric Benac

Myslíme to dobře!

Existuje jen několik málo fotografií z pokusů o kontaktování kmene. Jsou z toho fotky domorodců střílejících po vrtulníku šípy a hrození na vetřelecké lodě. Pokoušeli se je kontaktovat koloniální evropští průzkumníci, indická pobřežní stráž, antropologové i trosečníci. Odpovědí jsou jedovaté šipky, mučení zajatců a luky a šípy. Nevrátil se nikdo. V roce 1974 se pokusili ostrov „kolonizovat“ antropologové s filmovým štábem National Geographicu. Jako úplatek zvolili obligátní zrcátka a podobné kraviny. Režisér skončil s úhledně zabodnutým šípem a štáb utíkal (jak?) o život. V roce 2004 indická vláda zase nevydržela a pokoušela se místňáky „zachraňovat“ a shazovat potravinovou pomoc poté, co ostrov zasáhla tsunami (v celé oblasti tehdy zahynulo 230 000 „moderních“ lidí). Vrtulníky byly zahnány válečníky, hrdí Sentinelci nechtěli nic.

Nakonec Indové vytvořili kolem ostrova 3kilometrovou bezpečnostní zónu, kam nikdo nesmí vplout. Uvidíme, jak to vydrží dlouho. Je jasné, na které straně barikády jsou ti, kterým jde o život.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK