Češi žijící v cizině Island

Pracuju na Islandu. Jak na to?

  • Instagram index
    10
  • Party faktor
    3
  • Dostupnost
    5
[su_wiloke_sc_company_website]
Island se v posledních letech stal jednou z nejatraktivnějších turistických destinací na světě. Jak na tom vydělat?

Minulý rok tento ostrůvek s 330 tisíci obyvateli navštívilo přes 2,5 milionu turistů. Nevýslovně krásná příroda a velmi příjemní lidé. Chvílemi si připadáte jako na jiné planetě. Jenže o tak obrovskou masu lidí se musí někdo starat a vzhledem k tomu, že většina lidí na Island vyráží v průběhu léta, poptávka po zahraničních/sezonních pracovnících je především v tomto období opravdu velká. V následujícím článku se dozvíte, jak takovou práci získat a vše, co o ní potřebujete vědět.

Kde mám začít hledat?

Začneme tou nejzásadnější otázkou. Kde vůbec práci hledat? Největší šance na získání práce jsou samozřejmě v turistickém průmyslu. Hotely, guest housy, kempy, restaurace, kavárny, půjčovny sportovního náčiní… To všechno potřebuje lidskou sílu.

U farmářů se maká zadáčo

Vzhledem k tomu, že Island je v podstatě jedna velká ovčí a kraví farma s pár gejzíry a sopkami, jsou farmy dalším místem, kde se poohlídnout při hledání práce, ale je to už výrazně náročnější, alespoň pokud tedy chcete být za práci placeni. Asi se teď ptáte, zda islandští farmáři zneužívají zaměstnance. To rozhodně ne, problém je v tom, že v posledních letech je velmi moderní systém dobrovolnické práce, a právě farmáři tohoto využívají nejvíc. Island má nadstandardně krásnou přírodu, takže konkurence lidí lačnících pracovat jen za to, že tam jsem, je úplně jiná než třeba v Německu.

V praxi to funguje tak, že 3–5 hodin denně pracujete za stravu a ubytování a zbytek času máte volno. Vzhledem k tomu, že u farmářů žijete, jíte jejich jídlo a jste s nimi v úzkém kontaktu, je to rozhodně dobrá volba, pokud chcete poznat zemi víc do hloubky i s jejími lidmi a zvyky. Ušetříte na stravě a ubytování, což je největší výdaj.

Tip: prohoďte si den a noc
My jsme se turistickým místům naprosto vyhýbali. Dělali jsme si svoje treky v horách, kde nikdo nechodí. Ale byli jsme i na jednom hodně profláklém místě a dělali jsme to tak, že jsme přes den spali a v noci chodili, abychom se vyhnuli lidem (světlo je 24/7). A tak jsme u vodopádu Dettifoss, který denně navštíví snad i několik tisíc lidí, byli ve tři ráno úplně sami. Ani Islanďané nám to nevěřili.

Otročit v rybí továrně nese prachy

Další možnosti jsou např. rybí továrny/farmy. Je to asi nejlépe placená práce, na kterou nepotřebujete žádnou kvalifikaci. Osobní zkušenost s ní nemám, ale podle toho, co jsem od lidí slyšel, jen těžko byste na Islandu hledali náročnější práci. Nicméně pokud jsou vaší prioritou peníze, tak hurá do toho!

Kdy tam mám vyrazit?

Nejsnazší je sehnat práci na letní sezonu, která mi teď zrovna končí. Ale rozhodně to neznamená, že je to po zbytek roku nemožné. V zimě jsou asi největším lákadlem polární záře, popř. koupání v geotermálních bazénech, takže velká část restauračních a ubytovacích zařízení stále funguje.

Kryštof se na Islandu rozhodně nenudí:

Správný timing je důležitý

Každopádně jestli chcete vyrazit příští rok, na letní sezonu bych doporučil začít hledat práci koncem května, začátkem června. Pokud začnete dřív, potenciální zaměstnavatel na vás dost možná může zapomenout. Jedna paní, v jejímž guest housu jsme pracovali, nám dokonce říkala, že jí každý den přichází několik e-mailů s žádostí o práci. Nemůžete pak očekávat, že si zrovna na váš e-mail o měsíc později vzpomene. No a pokud začnete později, jako se to například stalo nám, můžete se potom tahat týden v dešti se stanem na zádech a od každého slyšet, že kdybyste přišli o týden dřív, tak vás berou…

Je tam všechno online?

Nejsnazší způsob kontaktu je samozřejmě elektronicky, popř. telefonicky. E-mail a CV, kde vyzdvihnete všechny svoje dobré vlastnosti a vynikající předpoklady pro skládání ručníků, utírání prachu, popř. mytí nádobí, sesmolíte během pár minut. Pak už stačí strávit několik hodin u internetu a vytipovat si všechna místa, kde byste chtěli pracovat. V online nabídky práce moc nedoufejte, vše je v islandštině a zpravidla hledají lidi na plný úvazek.

Všechno najdeš na Já

Tudíž je potřeba být proaktivní. Nejlepší pomocník je v tomto případě samozřejmě Google, občas se jedná o detektivní práci, jelikož velká část lidí vlastnících nějaké ubytovací kapacity, kde byste teoreticky mohli pracovat, nemá webové stránky a ubytování nabízí pouze přes Booking, Airbnb a podobné weby, které se samozřejmě snaží o to, abyste je nemohli obejít a nekontaktovali majitele napřímo, tudíž byste mail a číslo hledali marně. V tomto případě lze velmi často dobře využít islandskou stránku s česky znějícím názvem (www.ja.is), kde je možné najít telefonní čísla a další kontakty prakticky na všechny lidi žijící na Islandu.

Za těch pár měsíců jsme vystřídali překvapivě hodně prací, ale nejlepší práce, jakou jsme za celou dobu měli, byla rozhodně na farmě. Vzhledem k tomu, že naším úkolem bylo vyčistit ovčín a kravín od hovínek, mohlo by se zdát, že i práce samotná byla tak trochu na ho**o, ale opak je pravdou! Asi největší vliv na to mělo to, že jsme si skvěle sedli s farmáři, pro které jsme pracovali. Farmář jménem Árni byl vášnivý harmonikář a když zjistil, že moje přítelkyně hraje na housle, tak hned další den jedny od svého kamaráda půjčil. A od té chvíle na farmě zněla hudba od rána do večera. Nebydleli jsme přímo u nich, tak jsme hned první den dostali do správy enduro na kterém jsme dojížděli na farmu a zpátky. Je asi dobré zmínit, že já ani přítelkyně jsme motorku nikdy neřídili a řidičák na ní taky nemáme, ale dostali jsme rychlokurz a šlo to samo.

Já na bráchu a brácha na mě

Podle mého názoru je ale vůbec nejlepší způsob osobní kontakt. Ze všech možností vyžaduje nejvíc úsilí a trochu odvahy, ale Islanďané si toho přístupu cení nejvíc a vzhledem k tomu, že celý Island je taková jedna velká rodina, kde se všichni znají, můžou vám někoho doporučit, jak se to například stalo nám. Další super věc je, že člověk hned ví, s kým má tu čest a pro koho by pracoval. Nám se díky tomuto přístupu a troše štěstí s přítelkyní podařilo sehnat nejlepší práci, kterou jsme za celou dobu měli.

Jak je to s pracovním povolením?

Tak to bychom měli, práci už máte v podstatě jistou, ale jak je to s byrokracií? Okolo tohohle tématu se samozřejmě motá spousta výjimek, pouček, zákonů a kdoví čeho ještě, tudíž předem upozorňuju, že následující odstavec bude velmi stručný, ale pokud neplánujete na Islandu zůstat déle než půl roku a nepracovat z toho více než tři měsíce, mělo by to naprosto stačit a víc vědět nepotřebujete.

K jedné z mnoha turistických atrakcí patří i koupání v geotermálních pramenech, tenhle měl bezmála 50 °C.

Proč potřebuju kennitalu?

Vzhledem k tomu, že Island patří do Evropského hospodářského prostoru, je možné zde cestovat a pracovat bez vstupních víz a jakýchkoliv dalších povolení. Bez potíží můžete na Islandu zůstat po dobu tří měsíců, a pokud chcete pouze cestovat, nic k tomu nepotřebujete (kromě tučného bankovního konta). Jestli si svůj pobyt chcete prodloužit o další tři měsíce, už k tomu potřebujete tzv. kennitalu, popř. musíte Island opustit alespoň na 24 hodin, čímž se vám načtou další tři měsíce.

Kennitalu je potřeba zařídit právě i v případě, že chcete na Islandu začít legálně pracovat, a jsou dva způsoby, jak je možné ji získat.

 A/  Zařídí vám ji zaměstnavatel. To je jednoznačně nejjednodušší způsob. Někteří zaměstnavatelé z toho mají obavy, ale v zásadě se jedná o vyplnění online formuláře, kde zaměstnavatel uvede vaše jméno, datum narození… A do druhého dne je hotovo.

 B/  Zařídíte si ji sami. V případě, že se rozhodnete si kennitalu zařídit sami, musíte pomocí výpisu z účtu prokázat, že máte dostatek financí na svůj pobyt a na cestu zpět domů. Je možné použít i výpis z účtu některého z rodinných příslušníků. Každopádně je třeba počítat s tím, že částka, kterou musíte na účtu mít, se pohybuje kolem 40 000 Kč na měsíc.

Teprve po založení kennitaly si v bance můžete založit bankovní účet, na který vám váš zaměstnavatel může posílat vaši výplatu.

Musím to danit?

Další věc, o které bych se rád zmínil, jsou daně, resp. především možnost vrácení daní. Jako v každé jiné zemi bude vaše výplata zdaněna a zrovna Island patří k zemím, kde to opravdu pocítíte. Ale nezoufejte, na Islandu má každý pracující tzv. personal tax credit (osobní daňový kredit) ve výši přibližně 11 000 korun. Znamená to, že si každý měsíc můžete nechat vrátit z daně až zmíněných jedenáct tisíc (pokud máte dvě a více zaměstnání, což je na Islandu naprosto běžné, musíte si vybrat pouze jedno z nich, na který personal tax credit uplatníte). Pokud budete pracovat za minimální mzdu jako většina sezónních pracovníku, výše personal tax creditu je dostatečně vysoká na to, aby se vám daň vrátila celá.

Kdy mi vrátí peníze?

Žádost o vrácení daně se všemi papíry doporučuji řešit osobně, protože online formulář je pouze v islandštině. Žádosti je možné podávat do konce března a daně se vracejí v červnu. Na vrácení daní potřebujete mít islandský účet na vaše jméno, který – jak už víme – založíte pomocí kennitaly. My jsme například s přítelkyní měli po celou dobu pouze jeden účet, tak jsme čtyři dny před odletem domů zakládali zbrusu nový účet právě a jen za účelem vrácení daní.

Kdo mi pomůže, když budu v háji?

Island je krásné místo s velmi slušnými a poctivým lidmi, ale bohužel i zde se občas najde někdo, kdo se rozhodne se svými zaměstnanci nejednat férově. My jsme za celou dobu neměli jediný problém, ale štěstí přeje připraveným.

Ať už se jedná o nedodržování povinných pauz (na Islandu jich mají víc než pouze jednu na oběd), nevyplácení mezd, popř. cokoliv jiného, je dobré vědět, že na Islandu mají velmi silné postavení odbory a každý podnikatel si musí vybrat, pod jakými bude. V případě jakýchkoliv potíží je dobré si zjistit, u jakého odboru je váš zaměstnavatel zaregistrován, a řešit případné problémy s nimi.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Pár odkazů, které se můžou hodit:

 Přátelé:  Facebooková skupina Away from home – Working in Iceland. Pokud se opravdu rozhodnete hledat práci online, je tohle vaše nejlepší šance.

 Kontakty:  Islandský telefonní seznam, který se jmenuje Já. Pokud chcete na někoho najít kontakt, musíte znát jeho jméno, popř. jméno jeho společnosti / guest housu / hotelu… Mimochodem pokud máte v plánu i trochu výletovat, jedná se o poměrně slušnou mapu. Je zde zakreslena většina turistických stezek, které jsme na žádných jiných mapách nenašli.

 Bydlení:  Oficiální web s informacemi o podmínkách pobytu na Islandu. Každopádně informace jsou velmi obecné a útržkovité, doporučuji detaily zjistit osobně. My jsme museli na příslušný úřad jít třikrát, abychom natrefili na někoho, kdo nám byl schopný vysvětlit, jak kennitala funguje.

 Daně:  Tady najdete informace o daních.

A tady je ještě online formulář na žádost o vrácení daně, ale jak jsem psal výše. Vše je v islandštině.

Kryštof Svatoň

Nadšený cestovatel a fotograf. Většina jeho cestovatelský výprav vede do přírody a do hor. Spíše ho najdete potit krev a slzy na horském hřebeni než vysedávat na kafíčku pod Eiffelovou věží.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK