Urbex USA

První atomové město na světě

[su_wiloke_sc_company_website]

Prolezli jsme americký Černobyl v Idahu

Co si budeme povídat, Idaho to nemá lehké. Nachází se totiž v sousedství jasných turistických magnetů. Nahoře je Montana s nádhernými lesy a jezery, dole zas Utah s nekonečnými traily pro bajky a čtyřkolky. A napravo Wyoming s nejnavštěvovanějšími národními parky Yellowstone a Grand Teton. Kvůli téhle přemíře atrakcí turisté Idaho objíždějí, kudy to jen jde. Když už tam musíte, namíříte si to od brány Yellowstonu přes Idaho Falls (každé druhé větší město se tu jmenuje Falls a neklame názvem – opravdu má fotogenické vodopády) a rovnou do Salt Lake City, odkud vezmete éro do další lokace.

image
Není žádný důvod tam jet, kromě jediného: je to fascinující. Foto: VR
Není absolutně důvod se tu zdržovat a absolvovat cestu po zemi směrem k Nevadě a Kalifornii, protože to znamená hodiny a hodiny cesty po rovných silničkách, které lemují nekonečná bramborová pole.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Příloha, nebo hlavní chod?

Brambory z Idaha najdete v každém supermarketu a většina Američanů vnímá brkaši na talíři jako jedinou cestu, kterou je kdy nutno do Idaha vykonat. Pokud ale máte čas na menší zajížďku – třeba jste si půjčili auto v Los Angeles, dojeli až do Yellowstonu a teď ho musíte zas vrátit na pobřeží, protože jinak byste platili tučnou přirážku –, pak má Idaho pár zaručených a trochu bizarních trumfů. Třeba přírodní park Craters of the Moon, kde to skutečně vypadá jako na Měsíci. Sopečná krajina, po které můžete za pár dolarů skákat, ale hlavně vás pustí po proklatě úzkých schůdcích až do pekla… resp. pod zem, kde to jako v pekle vypadá.

image
Bramborová velmoc je princeznou v myším kožíšku. Stačí jen nakouknout pod povrch. Foto: VR
Úžasné průhledy. Jen bacha na vlastní bezpečnost. Jak jsou Američané většinou úzkostliví, tady je jen pár cedulí o vstupu na vlastní nebezpečí a pak už docela slušné rodeo na kluzkých stupačkách. Byli jsme tu loni v říjnu a vršek byl tak trochu pocukrovaný. V zimě je tu slušná zima – jestli jste viděli film Fargo, víte, o čem mluvíme. V létě je tu zas dusno a narváno, takže to zkuste vymyslet, abyste sem zajeli někdy akorát mezi. Pak to tu budete mít jen a jen pro sebe.

Kde je to pitomý Idaho? Odzoomujte:

Křižovatka jménem Arco

Jen kousek od Kráterů je malé městečko, které se postupem času vylidňuje. V roce 2010 tu bydlela tisícovka lidí, dneska je jich o sto méně a líp už nebude. Kdysi dávno to byla důležitá křižovatka mezi dvěma oblastmi, možná i proto tehdy do Washingtonu, D. C., místní poslali návrh, aby se město přejmenovalo na Junction, což je v češtině Křižovatka. Páni z hlavního města hodili návrh do koše a naopak doporučili jméno Arco podle německého inženýra Georga von Arca, který byl v té době zrovna ve Washingtonu na návštěvě. Arco byl blízkým spolupracovníkem Adolfa Slabého, se kterým se na berlínské univerzitě zasadil o vynález elektronek a rozvoj bezdrátové komunikace. Podle něj se tedy jmenuje město, které se právě radiem proslavilo.

image
Na rozdíl od akčních filmů se tady k plutoniu přichází zadními vrátky. Foto: Profimedia
Hned vedle tohoto historického harampádí jsou moderní výzkumná střediska a továrny. Foto: Profimedia, Alamy
Fakt nás tam nepustíte? Foto: Profimedia, Alamy
Fakt nás tam nepustíte? Foto: Profimedia, Alamy

Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden…

Arco se totiž v roce 1955 stalo historicky prvním městem na planetě, které bylo osvětleno nikoliv jen tak nějakým elektrickým proudem, ale rovnou atomovou energií. Byl to experiment nedaleké Idažské energetické centrály, která si postavila testovací nukleární reaktor o velikosti toustovače. Šlo o testovací reaktor, v podstatě zmenšeninu stroje, který později pracoval v evropských atomových elektrárnách, např. v Černobylu. Reaktor SL-1 spokojeně fungoval do roku 1961, kdy se po jedenáctidenní odstávce vysunula kontrolní tyč o pár centimetrů víc, než měla, což během čtyř milisekund způsobilo výron energie o síle 20 gigawattů (maximální stabilní výkon reaktoru byl kolem pěti megawattů) a obrovskou explozi, která okamžitě zabila tříčlenný personál. Jde o první havárii atomové elektrárny a jedinou havárii nukleárního jádra v USA. Tři nešťastníci byli pohřbeni v olověných rakvích, které jsou zality do betonu a uzavřeny ve speciálních trezorech mnoho desítek metrů pod zemí. Některé jejich tělesné ostatky ale byly natolik radioaktivní, že musely být pohřbeny v nepřístupné poušti coby jaderný odpad.

Takhle se ukládají radioaktivní mrtvoly? Foto: Profimedia, Alamy
Skádka odpadků na tisíce let. Foto: Profimedia, Alamy
image
Je tady toho dost pro všechny. Foto: Profimedia, Alamy

Ozářený burger

Nukleární agentura havárii přežila. Arco už sice není osvětleno jadernou energií, ale úřad zaměstnává většinu obyvatel a také řadu špičkových vědců z celého světa. Za poslední půlstoletí tu postavili víc než padesát reaktorů pro všechny možné druhy strojů a budov, mj. i pohon pro první jadernou ponorku USS Nautilus. Nepleťte si ji s ponorkou, která leží pohřbená na náměstí Arca (na fotce úplně nahoře). Ta má číslo 666, kdežto ta první atomová měla číslo 578. Ale ponorka jako ponorka, hlavně že to hezky vypadá jako atrakce. Atomovou historii místní přijali za vlastní a dnes je z ní turistická atrakce. Vlevo přes silnici od zmíněné ponorky si můžete zajít na atomový hamburger v Pickle’s Place. Ano, je to normální burger s houbami (jako že atomové hřiby, chápete?), ale jedno vám poradím. Nechte si do něj dát jejich slavné okurky a kupte si tu sklenku jejich vyhlášeného koření. Používám ho na domácí burgery dodnes.

Chleba je všude na světě o dvou kůrkách. Foto: VR
Chleba je všude na světě o dvou kůrkách. Foto: VR
image
Jaderná energetika je z principu hrozně megalomanská. Něco jako my v redakci :-). Foto: VR

Atomové město

Oblast, ve které zmíněná agentura staví, není nikterak velká. Z jedné strany rámovaná Arcem, z druhé pak Atomic City. To už je regulérní městečko duchů s oficiálním počtem obyvatel 29 kousků. Dojedete tam po ošemetně značené silnici, která se zhruba dvě míle před městem promění v šotolinovou cestu, jako by místní o pozornost ani nestáli. Jestli si rádi fotíte ošuntělá auta a ošuntělé maringotky, tohle bude váš ráj. Blíž k americkému Černobylu už se asi nepřiblížíte. Někteří se odstěhovali kvůli strachu z ozáření, jiní si alespoň postavili bunkr. Je to tu sbírka bizarností, ale zas tak opuštěné to místo není. Na kraji Atomic City totiž stojí bar a naproti němu je Atomic Raceway – šotolinový okruh pro místní, kde to o víkendu žije. 

Závodní bar, kde teď už visí i naše kilo. Nutně si tu musíte koupit podprdelníky Atomic Raceway. Foto: VR
Závodní bar, kde teď už visí i naše kilo. Nutně si tu musíte koupit podprdelníky Atomic Raceway. Foto: VR

My jsme si popovídali s barmankou, která vlastní tuhle trať a pak ještě další dvě v okruhu třiceti mil. Buranské závodění v polorozpadlých muscle carech je na venkově v Idahu skoro tak populární jako Nascar. A po závodech se všichni sejdou v baru, to je ostatně důvod, proč tu paní od rány bydlí. Dali jsme jí českou stovku, protože si tu na nástěnce ráda vylepuje bankovky se vzkazy od štamgastů a cizokrajné „čechoslovácké“ platidlo ještě nemá. Na oplátku nám ukázala muzejní kousky z místní trati a mohli jsme si koupit vintage hrnečky nebo podprdelníky s logem Atomic Raceway. Koupil jsem rovnou dva. Ve tmě nesvítí a letištní kontrolou taky prošly, ale jeden nikdy neví, kolik röntgenů se v nich ukrývá. 

image
Hrozně to tam žije. Foto: VR

Zmáčkni červený čudlík

Pak už jen zbývá dojet do pár kilometrů vzdáleného muzea, které není ničím jiným než místem tehdejší nehody. Ozářeni tu nebudete, ale v létě si můžete zkusit zatancovat prsty na (odpojeném) kontrolním panelu, dát si páku s robotickou rukou a zažít atomový poplach. To všechno v kulisách ze šedesátých let, uprostřed země nikoho, nad kterou se vznáší podivně tvarované mraky. Na čem že to v těch laboratořích dnes pracují? Místní šerif nám řekl, že je to přísně tajné. Nevěřte nikomu, ale jak říká Fox Mulder: Pravda je někde tam venku.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jestli se chcete ještě víc rozzářit, náš článek o českém atomovém muzeu je tady.

Václav Rybář

Na střídačku bydlí v New Yorku, Vídni a v Praze. Má neustále sbalený kufr a v něm tričko s nápisem Always on the Road. Projel snad všechny horské silničky v Rakousku a umí ochočit veverky, horské sviště i dopraváky na třech různých světadílech.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK