Interview Syrová příroda Polynésie

Prozkoumali jsme nejkrásnější ostrov na světě!

  • Příroda
    10
  • Památky
    1
  • Cenová dostupnost
    2
[su_wiloke_sc_company_website]

Karel Vrbický je celý život posedlý cestováním a se svou ženou vyrazili na Tahiti. Rok plánování, měsíc pobytu. Je to opravdu ráj?

Čím je to krásnější než jinde?

Nejkrásnější moře, abolutně čisté. On kdysi dávno tam maloval Paul Gauguin. A na těch obrazech měl strašně moc odstínů modré barvy. Mysleli jsme si, že jsou vymyšlené. Ale není. Je jich ještě víc! (smích). Tolik odstínů modré a obráceně tolik odstínů zelené, když se díváte do džungle, to prostě jinde není. Zvlášť ta modrá, ta nás úplně odrovnala.

Proč Francouzská Polynésie, a ne Thajsko nebo Kuba?

Nebyl to žádný speciální záměr. Někdy loni v září mi moje snacha poslala tip na zlevněné letenky. Letecká společnost Air New Zealand měla velmi výhodné ceny. Za asi 22 tisíc do Papeete na Tahiti. Do Francouzské Polynésie. To je úplně k protinožcům, dál už to nejde.

Jak dlouho se to letí?

Jedna cesta se letí na tři letadla. Z Mnichova do Hongkongu, pak do Aucklandu na Nový Zéland a z Aucklandu do Papeete. Pak jsme si ještě přikoupili letenku za asi čtyři a půl tisíce z Papeete na Bora-Bora. Pak jsme si přes Booking objednali ubytování a teprve pak si spočítali, jak dlouho ta cesta trvá.

O Bora-Bora se tvrdí, že je to nejkrásnější ostrov na světě. Asi bychom to podepsali.
Takže den v letadle?

Dva dny. A to nebylo žádné přespání na cestě. Jeden let trvá kolem 11 hodin, je to 9,5 tisíce kilometrů do Hongkongu. A z HK do Aucklandu to samé ještě jednou. Mezitím nějaké to povalování na letišti, protože jsme si vždycky dávali nějakou pauzu, 4–5 hodin, aby nám to neulítlo. A na Tahiti jsme přiletěli ráno ve dvě hodiny a dalších zhruba 5 hodin jsme ještě čekali na ten místní let. To už byl takový autobus. Oblítávali jsme nějaký další ostrovy, tam jsme vždycky někoho vyložili, přiložili…

Ten stát je tedy Francie?

Je to Francouzská Polynésie, která má samostatný status, ale patří pod Francii. Je to i v Evropské unii a jdou tam i dotace z EU (smích).

Cože? Takže je tam roaming a česká data v ceně?

Kdepak, není tam euro a není tam roaming. Ale třeba nějaké trafačky nebo čističky na sobě mají vlaječku EU s tím, že stavbu sponzorovala Unie.

Co je tam za lidi? Jsou hodně tmaví?

Je tam dost Francouzů, ale rozhodně jsou v menšině. Drtivá většina, zvlášť na ostrovech, jsou domorodci, Polynésané. Jsou tmaví a jsou to hodně kypré typy.

Kypří, jakože jsou tlustí?

No hlavně holky jsou kypré. Myslím, že ideál ženské krásy bude úplně jiný než ten náš. Blíží se to někde k Věstonické venuši (smích).

Legendárnímu zadkovému kroucení jako turista neuniknete. A třeba budou tanečníci i hubenější.

To jsou vyžraní tím tropickým ovocem?

Bohužel tou stravou. Supermarkety a sladké…

Je to americká strava, nebo spíš francouzské bagetky?

Mají tam spoustu francouzského zboží. Francouzské sýry, francouzská uzenina, Carrefoury… to tam jede. Naše teorie je, že je to tou stravou a možná i tím, že část lidí nepracuje a že je ty dotace prostě zpohodlněly.

Souostroví vzniklo sopečnou činností. Takže Bora-Bora je propadlý kráter sopky, bývalá kaldera, na které vyrostly korály. A vlastně je to poloatol, protože ve vnitřku mělké laguny se nad hladinu zvedají poslední trosky kráteru sopky. A ty vytvářejí ještě další dva malé ostrovy uvnitř laguny. Dovnitř laguny vede jediná úžina, kterou mohou dovnitř proplouvat i lodě.

Koupeš se uprostřed nekonečného a hlubokého oceánu. Nejde z toho strach?

Ostrovy jsou chráněny proti přílivu a proti mořským vlnám. Tam je člověk skoro jako na rybníku, a přitom je to Tichý oceán. Je příjemné, že oceánské prostředí vyrovná i teplotní extrémy. Takže v červenci tam bylo kolem 26 stupňů. To je sušší období. Když je naše zima, tedy jejich léto, tak prší. Ale teploty se skoro nemění. Takže není potřeba zapínat klimatizaci, není potřeba chladit, je tam příjemně. Prší tam docela často i v tom suchém období, ale je to jen třeba půl hodinky krátký déšť, který jen osvěží. Proto je tam všecko zelené. Třeba v Mexiku je taky teplo, ale tam je to vyprahlé. Kolikrát jsme tam zmírali vedrem, tady ani jednou.

Musím si tam půjčit auto?

Na Bora-Bora jsme jezdili na kole, protože ostrov má asi 40 kilometrů po obvodu. Takže auto je zbytečné. Kola jsme si půjčovali v AVISu a jezdili jsme na jednu z nejhezčích veřejných pláží, na Matiru. Když jsme byli později na Tahiti, půjčili jsme si auto. Ten ostrov je daleko rozlehlejší.

Jaké jsou tam ceny?

Vysoké. Všechno zhruba dvojnásobně, trojnásobně dražší než u nás. Na ubytování jsou různé možnosti a může být až astronomicky vysoké. Třeba dvě stě tisíc korun na noc. Tam jsme nebydleli (smích). Řekněme od 2 tisíc za pokoj v hostelu do 200 tisíc za soukromý ostrůvek. Tak drahé je to tam taky proto, že se tam všechno musí dovážet. Často včetně vody.

Nejlevnější cestovní pojištění v ČR je od Sláva nazdar výletu!

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu speciální slevu 50 % na cestovní pojištění. Je to dárek od partnera našeho webu, pojišťovny AXA Assistance.

Dá se tam spát ve stanu?

Myslím, že ne. Nikde jsme tam nic takového neviděli. Nic jako kempy tam není. Na malých ostrovech většinou bývá nějaká cesta po obvodu a jinak jsou tam už jen hory. A do nich ani nikdo moc nechodí, protože to jsou opravdu příkré hory. Třeba na Boře má nejvyšší hora 762 metrů. Což přímo od moře je opravdu strmá skála. Žádné kempy v našem slova smyslu jsme neviděli ani na Tahiti. Můžete jen bydlet v hostelu nebo Airbnb. Levný batůžkářský hostel najdete jen výjimečně. Spíš hotely a luxusní resorty.

Dá se ušetřit aspoň na jídle?

Jídlo se nám tam zdálo taky docela drahé. Skoro každý den jsme se snažili jít někam na jídlo, abychom poznali, co jedí místňáci. Za nějaké dvě stovky se najíte v hospodě, kde jedí místní. Oni jedí hodně ryby, což je pro nás relativně výhodné. Tuňák tady stojí 1000 korun kilo a tam je levný.

Koukněte, jak je tam krásně:

Ale když jsme si objednávali přes internet bydlení, žili jsme v tom, že tam bude kuchyňka. Někde tím ale mysleli třeba jen to, že je tam rychlovarná konvice (smích). Z domu jsme si vezli polívky v pytlíku, tak jsme si tam koupili hrnec na rýži, ve kterém jsme pak vařili úplně všechno. Polívky, rýži, a dokonce i smažili palačinky. Mohli bychom o tom napsat kuchařku (smích). Ten rýžovar s námi putoval po třech ostrovech Polynésie. Nakonec jsme ho tam nechali.

Co se tam dá dělat? Jde vyrazit na trek?

To moc nemá smysl. Nejúžasnější je tam šnorchlování a potápění. Jsou tam vidět i želvy a žraloci. Šnorchlujeme si, koukáme na ty 30centimetrové rybičky a najednou dvoumetrový žralok.

Dělali jste, že tam nejste?

Naštěstí jsme předtím byli na potápění s místňáky a na jednom místě byli žraloci citronoví. Bylo tam asi 20 žraloků. Nakrmili je a pak jsme mezi ně skočili. Tvrdili nám, že žralok citronový ještě nikdy nikoho na Bora-Bora nenapadl. Takže když jsme ho pak potkali sami na moři, věděli jsme, o co jde. Má černé konce ploutviček a k tomu takový žlutý měsíček. Není to ale nic příjemného. Připlul, obkroužil nás a zase odplouval pryč.

Citronový žralok dorůstá délky až 3,4 metru. Příprava před skokem mezi žraloky.
Vyrážíme na výlet kolem ostrova Bora-Bora s místními polynéskými turistkami.
Jeli byste tam znovu?

Na Tahiti ne. Ale na Bora-Bora a na Mooreu určitě ano. Tahiti je už moc komercionalizované a hlavní město je na jejich poměry obrovské. Ale já jsem ten plážový typ (říká ona). Mám ráda, když je teplo, moře… to miluju.

Ale to je i v Chorvatsku?

Ale to není takové (smích). Ale zase se tam neletí dva dny. Ale tím, jak je to drahé a je to daleko odevšud, tak na ostrovech, kde žijí přímo místňáci, je turistů relativně málo. Na té pláži, jedné z nejhezčích na světě, jsme napočítali asi deset lidí. To se s Evropou nedá srovnat! (Ona:) Já jsem si představovala něco jako Itálii. Jak tam skáčou davy po dekách cizích lidí. Ale nebyl tam široko daleko nikdo. A ve vodě plavou rejnoci, rybičky…

Co je tam populární potravina?

Pěstují tam banány, kokosové ořechy, loví ryby a typický je především chlebovník. Proto tam vlastně jela loď Bounty. Chtěli přivézt chlebovník sem a doufali, že ho budou domestikovat. Pokud chce chlap něco udělat pro rodinu, tak tam postaví dům a zasadí chlebovník (smích).

Chlebovník je něco mezi durianem, melounem, jackfruitem a grepem. Obsahuje hodně škrobu a musí se to tepelně upravit. Opéká se, peče, vaří, smaží, dusí i mikrovlnní. Chuť pak díky škrobu připomíná brambory, banány nebo chleba.
Smažený chlebovník. Zobání k telce a nebo radši k fenomenálnímu západu slunce.

Protože ten má strašně velkou úrodu a existuje třeba 400 různých receptů, jak ho upravit. Jedli jsme to především dušené a viděli jsme i tradiční způsob přípravy. Vykope se jáma, na ohništi se zahřejí lávové kameny, na to se dá banánové nebo chlebovníkové listí a na to se dá maso, banány, chlebovník nebo nějaká kaše. Zase se to zakryje listy (polkne) a dusí se to asi čtyři hodiny. Ale takhle už si to domorodci nepřipravují. Jen když zůstanete sami na pustém ostrově. To vám nic jiného nezbude.

Tradiční polynéské tetování. Patu žije na Papeete, 27 let.
Je to všechno tak dokonalé… není to nuda?

Jsou tam příjemní lidé i koupání. Ale kdo chce dělat treky, tak to tam nenajde. Něco se dá podnikat na Tahiti. Paragliding i horská kola. Ale my jsme byli na každém místě jen asi týden a to potápění a koupání bylo tak krásné, že jsme jezdili ještě na paddleboardu, na mořských kajacích… Takže na to nebyl čas ani chuť.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
Rozdíl Polynésie oproti třeba Mexiku?

V Mexiku, Belize i Guatemale jsou všude památky. Na Tahiti je to výjimečné. Občas nějací panáčci, bůžci, sochy. Malinko jako na Velikonočním ostrově, ale malilinko. Ale tam už jsme neletěli. Když je člověk na krásném místě, tak proč odljíždět? To by mělo smysl, kdybychom chtěli podniknout cestu kolem světa. Že bychom se nevraceli zpátky, ale pokračovali na Velikonoční ostrov, do Chile nebo Peru… Ale ta zlevněná letenka byla daná. Ono to máš vlastně jedno, přes která letiště letíš, jen kdybychom si chtěli odškrtnout cestu kolem světa. Ale to je dobré tak akorát pro pousty na Facebook (směje se).

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK