Dobrodružství Syrová příroda Urbex Chorvatsko

Prozkoumejte tajnou vojenskou základnu. Obrovské podzemní prostory kousek od Plitvických jezer

  • Instagram index
    9
  • Party faktor
    1
  • Dostupnost
    8
[su_wiloke_sc_company_website]

Vydali jste se na každoroční dovolenou do Chorvatska, ale máte chuť zažít větší dobrodružství, než je souboj o plážové lehátko nebo vystání řady na Plitvická jezera? Vydejte se s námi na průzkum velkolepého vojenského letiště ukrytého v útrobách hory Plješavica.

Tak se nám to na druhý pokus podařilo. Loni nás pár metrů od vjezdu na letiště otočili hlídkující chorvatští policajti, ale jsou tu jen namátkově. Takže nám to letos zase nedalo a vrátili jsme se na místo činu. Opuštěné letiště je jen nedaleko populárních Plitvických jezer a ve své době bylo nejdražším, největším, nejpokrokovějším a nejtajnějším vojenským objektem Evropy. Načteno jsme měli hodně, takže jsme tušili, že to bude pecka, ale realita je mnohem velkolepější a silnější.

Policie hlídá miny

Letiště je celé zakopané do hory Plješavica, která se tyčí přímo na hranicích Chorvatska a Bosny a Hercegoviny, což je také důvod pro časté kontroly místní policie. I když tu na ně narazíte, neznamená to, že vás automaticky vyženou. Většinou jen zkontrolují doklady a upozorní na blízkou hranici a možné nebezpečí. Celý areál totiž ještě není zcela vyčištěn od min, které jsou pozůstatkem chorvatské války v devadesátých letech. Pokud se budete pohybovat po betonu, je to o. k., ale do okolní vegetace se raději vůbec nepouštějte, ať nedopadnete jako jeden místní voják, který si odskočil na houby…

image
Vykousnutý beton je potřeba kvůli přečuhujícím směrovkám letadel. Foto: Petr Slavík.
Jako orientační mapa prostor by vám mohlo posloužit tohle.
image
Tanec v temnotách. Foto: Petr Slavík.

Kolik stojí Chorvatsko?

Vymknutý kotník:
2 500 – 4 000 Kč.
Šlápnutí na ježka:
3 800 Kč.
Operace slepáku:
130 000 Kč.
Zánět ledvin, močáku:
2 500 až 38 000 Kč.
Přitom pojištění od AXA Assistance máte díky nám s 50% slevou, takže za jeden den zaplatíte pouhých 11 Kč!
Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 

Rozhodující chorvatská bitva „Oluja“ (Bouře) za podpory letectva NATO ukončila brutální vraždění ze strany Srbů. Bohužel až v roce 1995. Našli jsme pozůstatky z této doby. Foto: Petr Slavík.

Atomový bunkr

Celý objekt byl konstruován pro „přežití“ zásahu atomovou bombou o síle pumy svržené na japonské Nagasaki. Čtyři obrovské betonové tunely, ve kterých vedle sebe mohly pojíždět i dva MiGy 21, dříve sloužily pro ukrytí 58 těchto špičkových sovětských nadzvukových stíhaček. Celková kapacita areálu byla navržena pro provoz až 100 těchto letounů. Velikost podzemního areálu si zcela uvědomíte, až když vejdete do jeho útrob, kde se vzájemně proplétá labyrint všech tunelů s dalšími servisními prostory o celkové délce 3,5 kilometru. Bez mapy skoro nemáte šanci!

Neuvěřitelné je, že v podzemí stále najdete nepočítaně původních artefaktů. Vytržená stotunová pancéřová vrata, ve strojovně se ukrývá obrovský dieselový agregát, ve velicím středisku se zase po zemi povalují letové deníky, ručně psané zápisky dispečerů, letecké mapy, svitky filmů z průzkumných letadel a určitě ještě mnoho dalších, námi neobjevených skvostů. 

Není nad to, něco vyhodit do vzduchu

Letiště bylo uvedeno do provozu relativně ve spěchu. Necelých 10 let od počátku jeho výstavby. Příčinou byly události roku 1968 a obsazení Československa, kdy Tito, tehdejší prezident a neomezený vládce Jugoslávie, silně nesouhlasil s naší okupací a údajně slíbil, že obsadí-li vojska Varšavské smlouvy i Jugoslávii, bude se bránit. 

K tomu však nedošlo. Zkázu letiště nakonec způsobila až exploze 60 tun výbušnin, které před ústupem v jugoslávské občanské válce do podzemí navozili srbští vojáci v roce 1992. Výbuch otřásl dokonce 10 kilometrů vzdáleným městem Bihač. Jeho obyvatelé tvrdí, že kouř z hory stoupal ještě šest měsíců poté.

V podzemním labyrintu jsme strávili několik hodin a odnesli si famózní zážitek. Rozlehlost, dokonalost provedení a stále patrná původní atmosféra umocněná řadou originálních artefaktů je neuvěřitelně působivá. Pokud jste milovníky vojenství, historie nebo urbexu, těšte se na zážitkové orgie. Željava je opravdu jedinečná.

image
V místní vojenské oblasti se příliš netoulejte po nezpevněných cestách. Miny jsou stále ještě aktivní. Foto: Petr Slavík.

Praktické tipy:

 Jak se tam dostat  Letiště najdete u severozápadního výběžku Bosny do Chorvatska, nedaleko hraničního přechodu do Bihače. Po silnici D1 dojeďte do obce Ličko Petrovo Selo, tady vás směrovka navede do vesnice Željava. Pokračujte stále rovně, starou asfaltkou přijedete až na ranveje vedoucí k podzemním tunelům.

 Bezpečnost  Areál není vyčištěn od min, při průzkumu okolí proto neopouštějte vybetonované plochy.

 Vybavení  Rozhodně se na průzkum nevydávejte bez pevné obuvi a kvalitní čelovky. I v parném létě se vybavte teplým oblečením.

 Orientace  Pokud chcete prozkoumat celý labyrint, neobejdete se bez mapy podzemí, která se dá stáhnout na internetu, stačí vygooglovat.

 Ohleduplnost  Prozkoumejte, ale nezanechávejte stopy, neodnášejte vybavení, neničte.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Petr Slavík

Mocné kouzlo hor a biku změnilo vystudovaného marketingového specialistu na profesionálního fotografa nadšeného pro dobrodružství a objevování. Založil projekt Trail-Busters, který patří mezi nejpopulárnější bikové inspirace v Česku. Specialista na backcountry a útěky z civilizace. Traily objevoval ve švýcarských Alpách, izraelské poušti Negev, v legendárních Rockies i divokých rumunských Karpatech.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK