Tipy a triky Zdraví

Rizika na cestách: jak se bránit přepadení

[su_wiloke_sc_company_website]

Je Asie bezpečná? A co když vás někdo přece jen přepadne? Naši redaktorku o víkendu někdo přepadl cestou z baru v divoké čtvrti zvané Praha 5. A to jsme jedna z nejbezpečnějších zemí na světě. Jak velké nebezpečí přepadení hrozí v zahraničí a jak se na to připravit?

„Zeměpisec po Kurdistanu cestující nemívá právě na růžích ustláno,“ napsal v roce 1885 v časopise Zlatá Praha český cestovatel Josef Wünsch. „Hlava jeho spočívá na šestihlavňovém revolveru. Revolver jest poduška sice velmi málo pružná, ale v krajích těch bývá velmi výhodná a žádoucí, a v noci pak naprosto neocenitelná. Kurd o Kurdu sám doznává, že je zloděj. Bylo by tedy proti všem pravidlům slušnosti, kdyby se kdo ve společnosti tak ctihodné oddávati chtěl spánku příliš tvrdému…“

Na úvodní fotce instruktor Krav Maga (informace o kousek níže) trénuje zájemce o sebeobranu na kempu v Praze. Tento obranný systém je postavený na improvizaci a na tréninku v reálných prostředích. Na této fotce je záběr z kempu, kdy si instruktoři KMG pronajali tramvaj a nacvičovaly se krizové situace z MHD. Foto: Krav Maga Praha, kravmaga.cz

Co říkají statistiky?

Dnes už je to naštěstí jinak. Riziko přepadení či úmyslného ublížení na zdraví je v celé Asii (snad jen s výjimkou některých oblastí Ruska a asijských zemí bývalého SSSR) stejné nebo menší než doma. Násilná kriminalita proti cizincům na Východě zásadním způsobem vybočuje ze zdejší mírumilovné kultury. Výjimky z tohoto pravidla (například zabití a okradení dvou českých cestovatelů v severním Pákistánu v dubnu 2001) jsou sice tragické, ale statisticky nevýznamné. To platí i pro zmizelé západní cestovatele, jejichž fotografie s nápisem „missing person“ můžete čas od času spatřit na nástěnkách levných hotelů. Ano, zcela výjimečně se to stane. Stejně tak ale po pohřešovaných osobách čas od času pátrá i česká policie.

I když se nejezdíte dívat na válečné konflikty, nikdy nevíte, kdy se pohodová atmosféra může zvrtnout. Na tohoto muže v Thajsku zaútočil/a ladyboy. Nálada noční procházky Pattayou se změnila, když 55letý muž odmítl nabídku na 50 odstínů šedi.
image
Koho by napadlo, že tato krásná lady (Wichai Sripalang, 24) dokáže do krve zmlátit chlapa (viz výše). Jako zbraň posloužily především vysoké podpatky.

Kromě těch nejzkaženějších turistických center se tedy nemusíte obávat přijmout pozvání domů, nabídku pohoštění či doprovodu. Ne že byste měli všem slepě věřit, ale stačí zapojit stejné instinkty jako doma. Noční procházka temnými okrajovými uličkami není dobrý nápad nejen v Teheránu, Karáčí nebo Dillí, ale ani v Praze nebo v Brně. A pokud v těch uličkách navíc ještě posloucháte hudbu z MP3 přehrávače, snižuje to vaši pozornost a ostražitost nejen před potenciálními loupežníky, ale i před kapsáři nebo třeba před rychle jedoucím autem. Hudbu si proto nechte jen do autobusu nebo do vlaku.

Poznámka šéfredaktora Honzy Strmisky: Na tohle vás skvěle připraví kurzy Krav Maga. V běžném životě vypínáme své instinkty a svou bezpečnost předáváme jakési imaginární entitě zvané „snad se nic nestane“, případně svůj osud svěřujeme bezpečnostním složkám (Které už z logiky věci nemohou být všude a včas.). Jenže pustit si v noci do uší hudbu víc nahlas a doufat, že to někoho zažene, není už ani naivní. To je hloupé. Stejně jako žmoulat si v kabelce laciný slzák (který útočník spíš použije proti vám). Raději si zajděte na několik hodin KMG. Zlepšíte si svou fyzičku a především psychiku. To se hodí na jakékoli cestě. Doporučuji Krav Maga Global nebo Krav Maga IKMF tady. Za tou první školou stojí Jakub Otipka a za druhou jeho brácha Michal Otipka 🙂 A obě školy jsou vynikající. Na fotce trénuje proti útoku nožem Michal (ten s dredy), foto: kravmaga.cz


Jediné cestovní pojištění bez limitů. Přitom od Slávanazdarvýletu máte slevu 50 %, to si může dovolit každý! Co za to? Pojištění léčebných výloh bez omezení, pojištění rizik souvisejících s terorismem na pět milionů korun, v ceně pojištění cestování letadlem atd. Maximální jistota za 78 korun na den. Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 

Kam schovat peníze?

Otřepaná, ale stále platná cestovatelská poučka říká, že všude na světě se zločinci stahují do velkoměst a také do míst, kde se pohybují bohatí západní turisté. Na venkově a v oblastech mimo hlavní turistické trasy nebudete mít s osobní bezpečností nejmenší problémy a všude se setkáte s přátelskými a pohostinnými domorodci, vždy ochotnými pomoci. Platí prostě nepřímá úměra: čím jsou lidé chudší a čím žijí dál od civilizace, tím jsou lepší a tím je mezi nimi bezpečněji.

Jak snížit riziko?

Riziko a následky případného přepadení lze v „horkých“ oblastech snížit několika jednoduchými fígly. V nočních vlacích nikdy necestujte sami v kupé, ale vždy se k někomu přidejte. Nedávejte najevo své bohatství, nepřepočítávejte peníze na ulici atd. Pokud máte drahý fotoaparát známé značky, přelepte jeho firemní loga černou izolepou. Cestujte pokud možno v ošuntělých šatech a s použitou výstrojí (čím otrhanější a špinavější bágl, tím lepší). Všechny své peníze nenoste v naditém pouzdru na krku, které je pod tričkem vidět. Rozdělte je na několik částí – pak máte naději, že nepřijdete o všechno. Někteří cestovatelé doporučují v rizikových oblastech ukrývat peníze v botě, jiní je v malých zatavených igeliťáčcích zašívají do oblečení… Znovu ale zdůrazňujeme, že podobná paranoidní opatření nemají v naprosté většině bezpečných asijských zemí včetně pozemní cesty do Indie smysl.

V praktičnosti je síla KMG.

Psychologie přepadení

Pro případ ozbrojeného přepadení je dobré mít v kapse peněženku s menší částkou (řekněme 50 USD), která zloděje uspokojí a přinese mu pocit, že vám přece jen něco ukradl. Pak nastupuje „psychologie přepadení“, o které vycházejí celé odborné knihy. Především se s lupičem snažte komunikovat: sehrajte scénu na city, rozbrečte se, vysvětlujte, že už jste byli okradeni včera, že bez peněz cestujete za kamarádem, který slíbil, že se o vás v nouzi postará, předstírejte, že jste chudí studenti a že sami nic nemáte… O život jde při přepadení opravdu jen málokdy. Hned po přepadení se snažte kontaktovat místní lidi, kteří lupiče většinou znají. Některým cestovatelům se s jejich pomocí podařilo získat aspoň část ukradených věcí zpět.

Mám si brát slzák?

Kapesní sprej se slzným či paralytickým plynem funguje dobře proti rozzuřeným psům nebo opicím. Proti lidem vzbuzuje u majitele spíš dojem falešného bezpečí.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

V Asii jsme se ale nikdy nedostali do situace, kdy bychom jej opravdu potřebovali. I v pacifistické Indii sice často dojde k hádce o peníze s řidičem rikši, vždy se to ale odehraje pouze ve verbální rovině. Nanejvýš vás přitom někdo chytí za šaty, ale žádné napadení vám nehrozí. Tahat v takové situaci slzný sprej je pitomost. Pozor na letišti, zvláště při odletu z Anglie, kde je slzný sprej považován za zakázanou zbraň a za jeho držení vám hrozí vězení. Ani v jiných zemích jej nesmíte s sebou do letadla brát v kapse nebo příručním zavazadle. Je třeba zabalit ho do hlavního odbavovaného batohu (stejně jako nůž, což je další diskutabilní a doslova dvojsečná zbraň) a do kapsy přendat až po přistání.

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK