Syrová příroda Austrálie

Skála, která vypadá jako surfařský spot

  • Instagram index
    9
  • Party faktor
    2
  • Dostupnost
    6
[su_wiloke_sc_company_website]

Zakřivená skála Wave Rock vypadá jako vlna, která se náhle proměnila v kámen.

Tahle vlna vypadá skvěle lákavě. Jen jako by ta voda byla trochu zakalená. Jenže fór je v tom, že kdyby to na vás spadlo, bude to horší než když surfaří říkají, že jsou vlny jako baráky. 

Hele přichází setík, dáš to?

Do Austrálie se obyčejně jezdí za surfem, takže zkusme se chvilku zasnít. Tahle žulová vlna je 15 metrů vysoká a je dlouhá přes 110 metrů. To by byla jízda! Jenže když si na to sáhnete (a ti bystřejší to odhalí možná i bez toho :-), zjistíte, že tady se zastavil čas.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Je to příklad toho, čemu geologové říkají skalní suk. To znamená útvar tvořený odolnějšími horninami než je okolí, takže to výrazně vystupuje nad své okolí. Tyhle skály jsou totiž pozůstatky starších povrchů vykukujících z nudné průměrnosti pozdějšího vývoje. Potom co se pěkně vyvrásnil svět, přišly procesy jako eroze, které ho jakoby ohoblovaly do symetričtější kuličky. Tomu procesu se říká denudace a ten pojem je vlastně blbost, protože to neznamená zbavení se nudy, ale naopak umravnění aby nic a nikdo moc nevybočoval. Až se budou příště rozdávat geologické názvy, navrhovali bychom nudace.

image
Pomocí radiologie bylo stáří krystalické struktury skály datováno na 2700 milionů let. Je to jedno z nejstarších míst v Austrálii. Neuvěřitelně plynulý tvar skály nemá na svědomí surfařský Búh, ale tisíce let zvětrávání a vodní eroze. Foto: Profimedia, Depositphotos Inc.

Celkově je fascinující. Když se ještě zamyslíme nad pojmem Zkamenělý dítě jak zpívala Lucie, stejně tak i Wave Rock působí masivně nezničitelně. Vyvřelá hornina plná křemíku přitom ve srovnání s vodou nemá zase o tolik velkou mocnost jak bychom čekali. Hustota vody je 1 g/cm³. Granit neboli žula má 2,80 g/cm³. Takže litr/kilo vody versus 3 kila žuly padající na surfaře, který nestihl duckdive. Už máte konečně před tímhle sportem respekt?

Žulová vlna se valí vnitrozemím jihozápadní Austrálie kousek od Hydenu:

Ale v té Austrálii je ta vlna z obou stran?

Ne. Stejně jako oceán je na straně surfařského lineupu hladký a neškodný jako dětská prdelka (sakra zase děti), na straně k pobřeží se za strašlivého řevu láme a padá v efektní vodní stěně. V Hydenu je podobně z jedné strany obyčejný kopec (Hyden Rock) a z druhé skalnatá zlomená vlna Wave Rocku.

A co je ta hnusná zídka nahoře?

Ve skutečnosti je to moc malé na záchranu sebevražedných skokanů. Ostatně kdo z nás by nechtěl ukončit svůj marný život skokem do kamenného oceánu za zvuku cvakajících zrcadlovek japonských turistů? Takže ne, tahle zídka je tam déle, než přikvačili první DSLR japonci. Postavili ji místní v roce 1920 a ve skutečnosti je to vlastně viadukt, kterým se vede dešťová voda z hor a nedalekého spádoviště Hyden Humps Dam do této suché oblasti. Dnes už to funguje jen jako rezervní systém, nicméně “okrasný” plůtek zůstal.

Stékající voda rozpouští skálu a z čelní strany vytváří barevné efekty. Tahle ošklivá zídka nahoře pomáhá napojít místňáky, když jim dojde Fanta. Foto: Profimedia.
image
Hroší tlama je od parkoviště (12 dolarů za auto) na druhou stranu. Profimedia, Depositphotos Inc.

Je tam ještě něco zajímavého?

Ve stejné lokalitě (asi kilometr) je ještě Hippo’s Yawn, tedy v překladu Zívající hroch. Dvanáct metrů vysoká skála vypadá přesně tak jak se jmenuje. Jen počítejte s tím, že je to místo, které ročně odzívá 100 000 návštěvníků ročně. Ostatně stejně jako Wave Rock, ale ten je alespoň dlouhý. Ale neděste se zas moc. Pro srovnání: Karlův most překlopýtá 30 000 lidí denně.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

A jak se tam dostat?

Vlastně je to na vás, jestli si užijete surf na oceánu nebo si jen zafrajeříte na kamenné vlně na fotkách. Ale od čeho jiného byla přece Austrálie stvořena?! V této souvislosti nás zaujal přístup Emirates, které vám jako zavazadlo vezmou i surf bez příplatku. Respektive počítají s ním v rámci vašeho váhového limitu (podle typu letenek je to u nich 30 kg a více). Součet stran vašeho bagu jen musí být maximálně 300 centimetrů. Což je (pokud netáhnete nějaký absurdní bigwaveový longboard) naprosto v pohodě.

image
A pro úlevu i motivaci je tady jeden duckdive ve skutečné H2O. Foto: Profimedia

Emirates mají navíc alianci s australskou společností Quantas. Takže si jen za malý příplatek (40-50 euro) můžete koupit pokračování letenky z místa kam přiletíte z kontinentu, až do nějaké zapadlé koncové díry podle vašich představ. Jen to musíte koupit celé najednou. Wave Rock má letiště hned za rohem. Z Hyden Airport je to na surfařskou skálu jen čtvrt hoďky pěšky.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK