Eurovíkendy Francie

Jak slíznout pařížskou šlehačku. Průvodce městem

[su_wiloke_sc_company_website]
Paříž dokáže člověku pořádně pustit žilou. Proto jsme pro vás sepsali pár tipů na výlet, který vás nepřivede do krachu, a ještě Paříž zažijete trochu jinak než ruští turisté nebo vaše sousedka, která tam byla na zájezdu pro seniory.

Na Montmartre se klidně vyflákněte. Vyrazte do Les Grands Voisins!

Jestli se těšíte na bohémskou atmosféru Montmartru z přelomu století, budete zklamaní. Slavné náměstí Place du Tertre, kde žili impresionisti, je už nějaký ten pátek zaplevelené kýčaři a prodejci suvenýrů. Fuj. Pokud toužíte po živém prostředí plném umění a tvůrčí atmosféry, vyrazte do Les Grands Voisins, bývalého nemocničního komplexu, který osquatovali umělci a alternativci. Dobře se tu najíte už od 5 € (130 Kč), což je méně, než na kolik vás vyjde kebab kdekoli v Paříži. A jídla vaří uprchlíci, takže si i pročistíte karmu. Žije tu a tvoří spousta současných umělců, konají se tu vernisáže, mejdany, workshopy a tak. Dá se tu krásně strávit třeba celý den. Takže tam vyrazte teď, za padesát let z toho bude stejný skanzen jako na Montmartru. Vždycky se tam něco děje, ale jestli chcete jít najisto, omrkněte program (varování pro naivky: Francouzi samozřejmě nemají web v angličtině).

Kolem gaybarů je živo. Tohle je drahá designová čtvrt Marais. Tady není homosexualita menšinou.

Vélib’ lepší metra

Plánek pařížského metra vypadá jako pořádně prošitá deka. Stanice jsou téměř na každém rohu. Cestovat metrem se ale docela prodraží. Jeden lupen stojí 1,90 € bez ohledu na to, jak daleko jedete. Na chození je Paříž zase příliš rozlehlá. Nejlepší volbou je využití kol, která provozuje pařížská radnice. Tohle město je řádná placka, takže se nevyšťavíte ani po hodině jízdy. Stojany na kola jsou fakt všude a výpůjčka vás přijde na 1,70 € (45 Kč) za den. Když bicykl stihnete vrátit (do libovolného stojanu) do půl hodiny, neplatíte už nic, můžete si hned půjčit další kolo, a celý den tak jezdíte jen za 45 korun, což je luxuska. Určitě si stáhněte Vélib’ appku, která vám prozradí aktuální počet volných kol i stojanů, ať nemusíte jezdit po Paříži a s jazykem na vestě hledat volné místo. Aplikace je k dispozici i v angličtině. Počítejte taky s tím, že musíte mít na kartě aspoň 4000 Kč, které vám systém dočasně zablokuje jako zálohu.

Francouzský BMX jezdec Matthias Dandois předvádí triky na 22kilovém kole Velib z půjčovny. Tyhle bajky se staly v Paříži legendou.

Barbès, pařížský brácha Žižkova

Muslimskou čtvrť najdete co by kamenem dohodil od Montmartru. Paříž je tak trochu celý svět v menším, najdete v ní zástupce opravdu úplně všech kultur i ras. A to je na ní právě tak krásné. My jsme se do Barbès vydali na pozdní večírek za kamarády. Přestože byla skoro půlnoc, na ulicích bylo živo jako v poledne. Přes den je Barbès skvělou destinací pro fanoušky gastroturistiky. Kromě arabských klasik tu najdete třeba i senegalskou restošku Le Dibi (46 rue Polonceau).

Chuť Afriky v Le Dibi.

Nebo ochutnejte meníčka z Karibiku a Réunionu v Loyo (8 rue Bachelet). Tam už se při placení trochu prohnete, za večeři pro dva utratíte průměrně 60 €. Ale stojí to za to. A jestli milujete šmuky a vintage krámy, Barbès je správným místem, poněvadž je tu spousta blešáků. Takže jak někde uvidíte ceduli „Brocante“, jste správné stopě.

 Mapa všech míst, o kterých v tomto článku píšeme. Plus pařížské letní hudební festivaly 2017 z našeho článku (klikněte zde).
Můžete si ji také otevřít přímo v Google Maps. Klikněte zde.

A nyní pauza na kávičku. Markéta miluje francouzský styl:

Klasický typ pařížské intoušské kavárny.
A tohle je verze pro normální lidi.

Muzea patří do muzea?

Muzea nejsou nejhorší způsob trávení času na světě. Ještě lepší je však vyrazit na místa, kde to umělecky žije! Skočte se podívat třeba do Villa Vassilieff (21 Villa Marie Vassilieff). To je maličké místo, které i přes svou uměleckou historii stále žije. Pozor, nechybí vysoce intelektuální diskuse.

Villa Vassilieff

Jestli si nechcete odpustit klasická muzea, návštěvu si naplánujte ideálně na první neděli v měsíci, protože to je vstup do veškerých muzeí zadáčo. Pro představu – vstup do Centre Pompidou stojí dvacet éček. To jsou tři kebaby. Nebo dvacet croissantů. Anebo dvě flašky vína. Jak chcete.

Piknik na Cité a starý tisky

Až si budete chtít dát klidnější den, skočte si do sámošky pro pár dobrot a flašku vína a vyvalte se na Cité. To je ostrov pod Novým mostem (Pont Neuf), který v posledních letech supluje zámkovou funkci sousedního slavného Mostu umění (Pont des Arts), který byl po dlouhá léta obtěžkaný visacími zámky mileneckých párečků z celého světa. Pařížská radnice propadla panice, že se most zřítí, tak nechala zámky sundat. Prý jich byl celý milion. Až vás přestane bavit povalování na ostrově, zajděte se podívat do krámku La Galcante (52 rue de l’Arbre Sec), ráje všech hipsta knihomolů. Je po strop napěchovaný starými časopisy, novinami i knížkami. Pokud máte naditou portmonku, můžete si koupit třeba Vogue z dvacátých let minulého století. Krámek je ale krásný i k pokoukání, pokud máte do kapsy hlouběji. Nikdo vás neprudí, abyste si buď něco koupili, nebo zmizeli.

Ráj knihomolů La Galcante.

Má cenu hledat sekáče?

Máme smutnou zprávu – časy, kdy jste v Paříži nakoupili na každém rohu plné pytle super vintage kousků za pár centů, jsou nenávratně pryč. Levné sekáče v Paříži sice pořád jsou, ale už musíte hodně hledat mezi nánosy nestydatě předražených hadrů a potrhaných kabel. Tady prostě vidíme „velký smutný“. Jeden tip vám ale přeci dáme. Ve 4. obvodě jsou naproti sobě dva sekáče Freep’P’Star (61 rue de la Verrerie, 52 rue de la Verrerie, viz. naše mapa). Jeden velký a nechutně předražený. Druhý má půdorys asi 2 × 6 metrů a seženete v něm docela zajímavé kousky za standardní českou sekáčovou cenu. Třeba svetr za 4 € (kilo) nebo i supr koženou bundu za 10 € (300 Kč). Je tam ale dost narváno a uličky jsou úzké. Takže jestli máte nadváhu víc než deset kilo, ani tam nechoďte.

Nejlevnější cestovní pojištění v ČR je od Sláva nazdar výletu!

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu speciální slevu 50 % na cestovní pojištění. Je to dárek od partnera našeho webu, pojišťovny AXA Assistance.

Ještě se chci flákat

Určitě se porozhlédněte po cirkuse. Nový cirkus je francouzský vynález, takže je fajn nevidět jen Letní Letnou, ale užít si to v kolébce zrodu. Některé základky dokonce nabízejí dětem výuku nového cirkusu namísto nezáživného tělocviku. S hledáním programu je to díky jazykové bariéře a neupdatování francouzských webů opravdu výzva, ale my vám věříme.
Pokud vám to bylo málo, zaskočte ještě do obchůdku Tombées du Camione (17 rue Joseph de Maistre). Pořídíte tam všechno od vintage kachničky do vany po bižuterii a hanbaté plakáty ze sedmdesátek.

59 Rivoli : musée Igor Balut de Gaspard Delanoë

Pak tu máme pro vás ještě doupě umělců: 59 RIVOLI (59 rue de Rivoli). Bývalý squat, kde stále žije hromada umělců a můžete se tam vypravit na koncert, výstavu i jen tak na čumendu. Něco jako francouzská Kolbenka.

Náš članek s tipy na letní hudební festivaly v Paříži najdete tady. Spojte konzervativní eleganci města s moderní zábavou.

Markéta Schinkmennová

Markéta Schinkmannová

Fanatička francouzského lifestylu. Virtuózně hraje na klavír, perfekně šprechtí francouzsky, leze po horách a cestuje jako princezna.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK