Cestování v páru. Sláva Nazdar Výletu
Tipy a triky

Svatební cesta do Jiljí. Co rozhodně (ne)dělat na první společné dovolené

[su_wiloke_sc_company_website]

Uf! Hledání toho pravého nebo té pravé úspěšně proběhlo. Bylo první rande, první pusa, první společná večeře, první výlet… prostě všechno, co k novému vztahu patří. Vznášíte se na obláčku hormonů, je vám spolu skvěle a svět nemůže být růžovější. Až do chvíle, kdy to jeden z vás vysloví: „Co kdybychom spolu jeli na dovolenou?“

Ze začátku to vždycky vypadá jako ten nejlepší nápad. Na dovolenou? No jasně! To zní jako splněný sen. Ruku v ruce spolu budete kráčet nádhernými místy, která jste vždycky chtěli vidět. Budete popíjet ty šíleně barevné míchané drinky na pláži, dělat si selfíčka na těch nejnemožnějších místech, jíst mořské plody, blbnout ve vlnách. A taky budete pít víno v posteli s výhledem na nekonečnou mořskou hladinu, milovat se ve dne i v noci, chodit na trh pro čerstvé ovoce a kupovat si nesmysly v předražených obchůdcích se zaručeně místní keramikou, které si pak doma dáte na poličku jako památku na „tu naši úplně první dovolenou“.

Ale moment, je to i představa toho druhého? Myslel vážně dovolenou u moře v pětihvězdičkovém resortu? Nebo předpokládal, že si hodíte krosnu na záda, pojedete stopem do Norska a cestou budete spát pod širákem?

Zejména na začátku vztahu nemusíte mít ještě tak docela jasno o představách toho druhého, o jeho zálibách, koníčcích a způsobech trávení volného času. I proto je dobré nespoléhat na splynutí duší a první společnou dovolenou předem pořádně probrat.

Doporučuje to i psycholožka Sonia Prades, která na stránkách Huffington Post radí: „Když uvažujete o společné dovolené, měli byste si hlavně ujasnit, v čem se shodnete, mluvit o tom, jak si ji každý z vás představuje, a probrat i tempo, kterým se bude ubírat.“ Jinak se můžete dost divit…

Nezapomenutelné prázdniny

Své o tom ví devětadvacetiletá Helena z Prahy. „Moje první dovolená s manželem byla něco jako noční můra,“ vzpomíná mladá žena na léto před několika lety, kdy se vydali s kamarády jejího tehdy nového přítele na motorce do Černé Hory. „Nikdy předtím jsem takhle necestovala, takže jsem vůbec netušila, do čeho jdu. Každý den jsme dlouhé hodiny v děsném horku seděli na motorce a někam se přemisťovali, spali jsme ve stanu v hrozných kempech, bolel mě zadek, v motorkářském oblečení a helmě jsem se šíleně potila. Bylo to strašně úmorné a s romantickou dovolenou to nemělo nic společného. Navíc jsme ani chvíli nebyli sami, a když už jsme konečně dorazili k moři, zdrželi jsme se tam jen jeden den! Prý se ještě musíme podívat do hor.“

Na tuhle dovolenou oba rozhodně nikdy nezapomenou. Ale pravá láska dokáže neskutečné věci. I když si teď možná říkáte, že tenhle vztah nemohl vydržet, Helena s Jirkou se pár let nato vzali, mají ročního syna… a na dovolenou na motorce pak už nikdy nejeli. Hned tu příští naplánovali hodně pečlivě, detailně a po zralé úvaze se vydali jen sami dva na týden k chorvatskému moři. No, je fakt, že Jirka své slečně tehdy to vysněné moře tak trochu dlužil…

Nebyla to pochopitelně první ani poslední dvojice, která se zasekla na tak banální věci, jako je představa o trávení volného času. Pro většinu z nás je totiž dovolená něčím svatým. Jediným skutečným relaxem v roce, kdy můžeme hodit za hlavu pracovní e-maily, přesčasy i haldy nesplnitelných úkolů a konečně máme právo dělat jen to, co sami chceme. Uups! Tedy přesně do té doby, než se s někým dáme do kupy. Láska je totiž nejen o citech a sexu, ale také o kompromisech.

Dneska běžky, zítra lenošení

Takže pokud je vaše představa ideálního týdenního volna zhmotněna do pohodlného křesla, sedmičky chardonnay a pyramidy romantických či napínavých knih na stolku hned vedle, pak máte trochu smůlu, když vaše polovička odpočívá zásadně v klusu. A naopak ve chvíli, kdy milujete celodenní šoupání na běžkách po hřebenech Krkonoš, dlouhé ranní vycházky podél pláže, vyjížďky na kole do hor či lezení po dechberoucích ferratách, pak se asi tak docela neshodnete s člověkem, který se odmítá hnout od bazénu nebo z postele a jediné kroky, jež hodlá na dovolené udělat, jsou ty od moře k dece nebo z hotelového pokoje ke švédskému stolu.

Není tedy lepší zůstat doma a jenom dál spokojeně randit? Vede z toho vztahového bludiště vůbec nějaká cesta? Vede. Říká se jí kompromis a je lékem i na jiné potíže, se kterými se zamilovaná dvojice dřív nebo později setká. Jak uvádí portál zaměřený na partnerské vztahy Couple Connection, můžete si třeba společnou dovolenou naplánovat tak, že dopoledne budete dělat něco, co by si přál jeden z dvojice, a odpoledne se zase věnovat tomu, čemu by dal přednost ten druhý. Anebo věnujte každý den jiné aktivitě. Můžete se také na chvíli rozdělit, a zatímco jeden si bude číst, druhý si dá kolečko v teniskách.

Nebojte se udělat něco nového

V něčem je ale taková první společná dovolená přece jen užitečná. Když budete se svou spřízněnou duší pohromadě 24 hodin několik dní, nebo dokonce týdnů v kuse, poznáte se mnohem lépe než při krátkém dostaveníčku v baru nebo ve frontě před kinem. Budete spolu doslova v dobrém i zlém. Ve chvíli, kdy budete s úžasem hledět na vycházející slunce nad obzorem, i v momentě, kdy v alpských serpentinách píchnete najednou dvě pneumatiky nebo když vám uletí letadlo, protože jste si špatně spočítali návaznost spojů.

Jsou dvojice, které takové společné dobrodružství spojí navždy. Jsou ale i takové páry, jež se „nedožijí“ ani konce dovolené. Žádné sebejisté machrování a dokonalá kamufláž totiž nedovedou skrýt, když je jeden ze dvojice notorický potížista, ufňukaná slečinka (pozor, to se zdaleka nevztahuje pouze na dámy) nebo zoufalý panikář. Zato chladnokrevným řešitelům problémů, zručným kutilům a parťákům do nepohody ve chvílích krizí velerychle stoupají plusové body. K tomu, abyste se do takových mezních a v důsledku možná i rozhodujících situací dostali, ovšem potřebujete taky trochu odvahy a hodně drzosti.

Chce se váš partner na dovolené přihlásit na kurz potápění a vy nestrčíte hlavu pod vodu ani ve vaně? Možná to je trochu riskantní, ale zkuste do toho jít s ním.

Nikdo učený z nebe nespadl, ale cení se i ochota experimentovat. A kdy jindy než v okamžiku, kdy vám láska dává křídla? Nebojte se udělat něco bláznivého, ve dvou to bude přinejmenším zábavné a jednou budete na tyhle „oťukávačky“ se smíchem vzpomínat.

Prázdniny k nezaplacení

A ještě jedno téma je před dovolenou nutné vzít v potaz. Finance. Je sice možné, že láska hory přenáší, není však jasné, jestli dovede smazat „třídní rozdíly“ mezi zamilovanými. Existují samozřejmě výjimky, kdy se na společnou pouť (nejen životem) vydávají dva podobně finančně zajištění jedinci, s velkou pravděpodobností však jeden z nich tahá kratší sirku. A ten je pak v hodně obtížné situaci. Dohodnou-li se novopečení partneři lišácky na tom, že budou dovolenou financovat fifty-fifty, měli by destinaci a další náklady přizpůsobit tomu, kdo má hlouběji do kapsy. Nikdo přece nechce kvůli tak pomíjivé věci, jako jsou city, zruinovat své bankovní konto, a ještě zahučet do kontokorentu.

Ještě pikantnější situace ovšem nastává, když dojde na fanfaronské pozvání: „Já to všechno platím, lásko!“ Možná jste právě narazila (nebo narazil) na zlatou žílu v podobě pohádkového prince (zámožné princezny?), stejně ale není od věci myslet na zadní kolečka a do kufru přibalit kromě pár drobných taky platební kartu. Na vysněné dovolené se totiž může stát cokoliv. Od vášnivé noci ve vířivce plné šampaňského až po vášnivou hádku kvůli nějaké (z vašeho pohledu) malichernosti. A zůstat v daleké cizině bez prostředků nechce ani ten nejzamilovanější trouba.

Škrt přes rozpočet

Kamenem úrazu ovšem může být i fakt, že vaše drahá polovička sice disponuje slušnými zdroji, ovšem nehodlá je na vás zbůhdarma plýtvat. Stráví hodiny pátráním po slevách, k obědu vám koupí zmrzlinu, víno pořídí v samoobsluze, protože tam vyjde levněji než na terase s výhledem do krajiny, a na výlet lodí se můžete těšit leda v případě, že je to veslice. Pochopit, že vaše nová láska je tak trochu škrt, je na dovolené sice trochu nepohodlné a nepříjemné, pořád je to však stokrát lepší, než když k tomuto neradostnému zjištění dojdete až po svatbě.

Společně strávené prázdniny jsou zkrátka docela slušným barometrem vztahu. Možná to tentokrát skončí fiaskem a vaše milostné soužití skončí na první křižovatce, kde se ukážete jako mizerný navigátor, nebo v prvním přeplněném kempu se suchými záchody, jednou to ale určitě vyjde. A pamatujte – co společný výlet spojí, to nikdo nerozdělí. Mimochodem, viděli jste film Svatební cesta do Jiljí? Tam otec hlavního hrdiny pronesl památnou větu: „Víš, jak člověka nejlépe poznáš? Když s ním cestuješ!“

Johana Krizkova

Miluje cestování na motorce nebo autem, nejradši spí pod stanem někde daleko od civilizace a je nadšenou gastroturistkou.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK