Dobrodružství Video Mexiko

V Mexiku čekají krokodýli i na konečné autobusu

 • Příroda
  10
 • Ethno
  9
 • Památky
  7
 • Party faktor
  3
 • Pro děti
  4
 • Cenová dostupnost
  6
[su_wiloke_sc_company_website]

Petr Tomaides jezdí už celé roky do Mexika a točí tam o nich filmy. Tady jsou tři unikátní videa pouze pro čtenáře Sláva nazdar výletu.

Stále a opakovaně jezdím do Mexika. Proč? Většinou říkám, že jsem tam nejspíš kdysi žil. V minulých životech. A jak říká můj kamarád Zdeněk Ordelt, šaman zasvěcený přímo potomky Mayů, do Mexika se nejezdí jen tak. Země je to velká téměř jako Evropa. S přírodou pro Evropana neuvěřitelně exoticky bohatou. Nikdy se jí nenasytíte.

Petr Tomaides a jeho oblíbená mexická autobusová zastávka.
Tenhle predátor na kořist už číhal až příliš dlouho
A támhle někde je mekáč.

Točím už třetí díl

Mám stovky hodin záznamů, dny a týdny záběrů mexické přírody a právě mám v poslední fázi postprodukce už film třetí. Jakési uzavření trilogie, kterou nastartoval film Dotek modrého krokodýla (tady je odkaz na celý film). Bude to čistá pocta mangrovům (více o mangrových lesích najdete na wiki), bohatému ekosystému plnému života, vody, zvířecích bytostí. Tentokrát jen obrazy bez komentářů a rozhovorů, bez lidí, jen autentický zvuk džungle a hudba. Tu mi velkoryse poskytl Vladimír Franz, za což jsem moc rád, pro mě je jeho hudba hodně obrazová.

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu slevu 50 % na cestovní pojištění od našeho partnera AXA Assistance.

Krokodýli tu čekají i na zastávce autobusu

Zvláštní možná pro někoho je, že nevyhledávám dobrodružné, adrenalinové zážitky. Nejraděj se dívám kolem sebe a v tichu, objektivem hledám krásný záběr. V Mexiku se dá totiž za krokodýly dojet třeba na konečnou autobusu. Tam rozbalíte stativ a kameru, vnoříte se klidně do mystického světa mokřadů a čekáte, co přijde. Často přijde krokodýl.

Tenhle přišel až příliš blízko

Byla to moje chyba, za ta léta vím, že je potřeba nechodit blízko, jenže lákavost toho záběru byla velká.
Jak sem nastavoval malou kamerovou jízdu, krokodýla to nalákalo a „vystartoval“ přímo ke mně. I když to bylo pomalé vystartování, přinutilo mě k zoufalému úprku. Krokodýl byl dost velký a vím, že je v téhle oblasti lidé krmí. Prostě si jen myslel, že mu chci dát kus ryby. Byl to vlastně hodný krokodýl, co se přátelí s lidmi. Nicméně já jeho přítel nebudu. Tolik k prvnímu videu.

Strach v mangrovech

Strach mám vždycky, pomůže přežít. A vždycky je nablízku krokodýl. Žel v Mexiku je často nablízku i člověk. I z něho jde strach. Druhé video ukazuje poněkud bizarní tvář mangrovů. Odpadky jsou přímo v nich nebo vedle nich a obsypané vzácnými ptáky, které v Čechách uvidíte jen v zoo.

Trvá hodiny než ho “ulovíte”.

Mláďata jsou vždycky roztomilá

Poslední video jsou právě narození malí krokodýlci. Myslel sem si mylně, že je nikdo nehlídá, ale krokodýlí matka byla nablízku a dala mi to jasně najevo. Překvapivě rychle se vynořila a začala varovně syčet. V době líhnutí je neradno se přibližovat. Navíc čtyřmetrový krokodýl se pohodlně schová i ve 30 centimetrů hluboké vodě. Takže u mangrovů raději pozor.

Tady někde Ruiz a Dušek pochytili čtyři dohody.
A z trochu jiného soudku: Zapomeňte na tequilu. V Mexiku teď frčí v koktejlu zvaném pulque, ze kterého šílí celé hlavní město Mexiko. Mazlavý alkoholický drink se vyrábí z agáve, v Mexiku zvané maquey. Je to kvašené pití, něco jako burčák.

Petr Tomaides

Petr tráví stovky hodin často téměř nehybně v mexických mangrovech. Je to obrovská meditace, soustředění i pozornost. Kamerou odkrývá lidem místa, na která se jednoduše nemohou dostat. Právě dokončuje nový film o mangrovech, tentokrát v týmu se skladatelem Vladimírem Franzem. Těšte se! Adios.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK