Architektura Vietnam

Ve Vietnamu mají šílený most, který drží obří betonové ruce

  • Instagram index
    10
  • Party faktor
    3
  • Dostupnost
    5
[su_wiloke_sc_company_website]

Most pro pěší, zavěšený na betonových rukou, se rychle stal virální atrakcí.

Cau Vang, což v překladu znamená Zlatý most, se vynořuje z korun stromů nad vrchovinou Ba Na (Ba Na Hills). Je to kousek od Danangu, milionové metropole středního Vietnamu.

Most má délku 150 metrů a je v nadmořské výšce 1400 metrů. Vzhledem k tomu, že jste pár kilometrů od moře, je to úctyhodný výkon a vyhlídka. Annamské pohoří, do kterého místo geograficky patří, celkově stojí za pozornost. Funguje jako hranice mezi Vietnamem a Laosem, ale nejjižnějšími výběžky zasahuje až do Kambodže. Pohoří je dlouhé 1100 km a široké okolo 130 km. Nejvyšší hora je Phou Bia (2819).

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Etnický komunismus

Když tam vyrazíte, budete se pohybovat tropickými střídavě vlhkými lesy, ale na úbočích hor nechybí ani obrovské plantáže kávy a vše, co nám připadá exotické. Za války tudy vedla strategická Ho Či Minova stezka. Původní obyvatelé byly horské kmeny jako Hmongové, Nungové a Katangové, ale vietnamská vláda razí podobně rafinovanou až rasistickou politiku jako Číňané v Tibetu nebo Izraelci na okupovaných územích. Vláda v horách totiž už od sedmdesátých let podporuje rozsáhlé přistěhovalectví Vietů, kteří svým etnikem nenápadně a salámovou metodou kolonizují tento prostor. Už teď na většině území tvoří většinu. 

Autor tohoto článku byl na těchto „problémových“ místech už před lety a napětí se dalo krájet. Komunistické straně ale neporučíte.

image
Je to tak kýčovité, že to až stojí za vidění. Foto: ©tourism.danang.vn

Takže co je na tom kopci?

Projekt připravila vietnamská architektonická kancelář TA Corporation. Zabývají se především přírodní a eko architekturou, což ve  vietnamském pojetí znamená především „ať je tam hodně květin“. Nejde jen o ruce. Na stejném místě mají další realizaci, kýčovitou květinovou zahradu.

Příspěvek sdílený Jason ? (@smashpop),

image
Očekávejte fenomenální výhled na celý záliv. Foto: AccorHotels
TA Corporation na vrcholku postavila i tohle bludiště. Foto: TA Corp.

Jak se tam dostanu?

Nejefektnější je lanovkou z Danangu. 5 kilometrůdlouhá kabinová lanovka s převýšením 1300 metrůje dokonce v Guinessově knize rekordů jako nej na světě. Nástupní místo je Suoi Mo Station.

Všechno najdete na webovkách zahrady. Pro cizince lanovka stojí 80 Kč. Ano, ve Vietnamu je stále trapný systém dvojích cen cizinec/místní.

Pagoda a BTSka. Romantické spojení. Foto: ©tourism.danang.vn
Tenhle zelený kopec, tam to je. Pouhých 10 kilometrů od centra Danangu.


image
Sice komunistický Vietnam, ale to neznamená, že musí být pro chudé socky. Výhled z Mercury hotelu na pseudo vesnici Ba Na. Foto: AccorHotels

Není to celé směšné?

Betonové ruce jsou součástí horského resortu Sun World v Ba Na Hills (Stránky rezortu tady.). Květinové zahrady, falešná francouzská vesnice, něco, co připomíná disneyworld, Buddha, lanovka, prostě to, co místní pokládají za exotiku. Samozřejmě v trochu směšném umělohmotném asijském stylu a obalené miliony návštěvníků.

Konzumní chrámy i ve Vietnamu dnes rostou jak houby po dešti. Možná je zavlažuje komunistická ideologie. Foto: ©tourism.danang.vn

Nicméně hory jsou hory, výhledy fenomenální a aspoň se máte komu smát. Místo hodně lidem slouží jako kulisa pro svatební fotky, stejně jako to známe z Prahy.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK