Tipy a triky Maďarsko

Víme, kde se natáčel Blade Runner 2049 (bez spoilerů)

[su_wiloke_sc_company_website]

Nejočekávánější film tohoto roku je za dveřmi a zdá se, že to bude opravdu pecka. Prestižní kritici, kteří už měli možnost film vidět, ho označují za mistrovské dílo a Rotten Tomatoes ukazuje kritický index neuvěřitelných 98 %!

Nejdřív to podstatné: do jakého kina jít, abychom si to nejvíc užili?

Oslovili jsme kameramana filmu, Rogera A. Deakinse a je to neuvěřitelné, odpověděl nám! Film je podle něj natočen do 2D a na 3D jen portován. Takže 3D nebrat. A určitě se vykašlete i na IMAX. Film je točen do normálního širokoúhlého formátu (a tak vám IMAX kus ořízne) se zvukem Dolby ATMOS. Tuhle technologii mají v CineStaru (Praha Anděl a Černý Most. Tady je jejich web věnovaný přímo ATMOSu), v Premiere Cinemas v Praze Hostivaři, v Olomouci Na Šantovce, a taky v českobudějovickém kině Kotva.

Kdo je to Roger Deakins? Tenhle Angličan má 13 nominací na Oscara za kameru a milion jiných cen! Neuvěřitelná filmová legenda. Roger je proslavený především prací se světlem. Jistě znáte jeho bondovku Skyfall, filmy jako Vykoupení z věznice Shawshank, Fargo, Big Lebowski, Tahle země neni pro starý, Kundun…
Racková skříň Dolby ATMOS v projekční kabině kina CineStar na Andělu. Součástí je zvukový procesor a celkem 30 koncových zesilovačů. Je to pro vás dost sci-fi? Foto: Ondřej Beck.

 

Roger nám sdělil, že mu vadí i to, že obraz promítaný na plátně v 3déčku má uprostřed větší sytost a intenzitu než na okrajích, takže pokud nesedíte přímo v ideálním místě sálu, kvalita obrazu okolo degraduje.

Kde to teda natočili?

Jen kousek od nás! Barrandovu kšeft vyfoukli Maďaři, a tak pochází drtivá většina filmu z Korda Studios, v Etyeku. To je vinařská vesnička ležící jen 40 kilometrů západně od centra Budapešti a místní filmové ateliéry určitě stojí za vidění.

V Etyeku nejsou žádná ořezávátka. Maketa ulic New Yorku, resp. Brooklynu byla vytvořena pro film Hellboy 2 – Zlatá armáda. Hlavní třída má 120 metrů a postranní ulice odbočují dalších 60 metrů.
Typické zimní Maďarsko.
Obří vodní nádrž pro natáčení vesmírných megaprodukcí jako byl třeba Marťan (2015) s Mattem Damonem.
Teď je ideální doba pro návštěvu vinařské vesnice Etyek.
Jasná volba: 21.–22. října je ve vesnici Etyeki Kezes-Lábos Fesztivál. Slavnost se spoustou jídla a dobrého pití. Facebookové stránky celé akce zde.

Jeďte na Blade Runnera Trabantem!

Máme pro vás ještě jeden tip na výlet. V Budapešti existuje půjčovna aut a současně cestovka GoTrabiGo, která vám půjčí Trabanta se kterým si užijete spoustu retro nálady unikátní dnes už i v našich východoevropských končinách. Pomohou vám i domluvit prohlídky studií Korda (není ve standartní nabídce, musíte se domluvit, případně sehnat větší skupinu) a těch 40 kiláků z Budy bude tak akorát na celodenní dvoutaktní výlet. 26 koní vám na cestu musí stačit. Výpravnější výlet zahrnuje i tréninkovou jízdu s trábošem v terénu, žranici a popíjení u vinařů a samozřejmě důkladnou prohlídku ateliérů včetně trikové haly, kde vás čekají ukázky odhalení několika filmových iluzí.

Trabiparta zaparkovala přímo v kulisách města.
Natáčení něčeho malého na REDku a dron. Tak jako každý den.
Před cestou se naučíte rozebírat auto. Tedy Trabant.
V Budapešti je Trabant větší byznys než Segwaye a elektro koloběžky dohromady.

Jako poděkování, že nás čtete, pro vás máme speciální slevu 50 % na cestovní pojištění od AXA Assistance. Klikněte na tento link a zadejte promokód: SLAVANAZDARVYLETU50

Zpátky k filmu. Režisér Denis Villeneuve je momentálně nejpaličatějším esem Hollywodu (Příchozí, Sicario..). Photo: Alcon Entertainment in association Columbia Pictures and Sony Pictures.

Je i něco z filmu přímo ve městě?

Natáčelo se i v centru Budapešti, v bývalé burze cenných papírů (Exchange Palace). Adresa až to budete hledat: Szabadsag Ter (náměstí Szabadsag), 5th District, Budapest. Budovu navrhl architekt Ignác Alpár.

U vchodu narazíte na vstupní neorenezanční věže se lvy a dřepící bohy obchodu a průmyslu Héfaistose a Merkura. Ale filmové kulisy poznáte spíš zevnitř. Monumentální hala z mramoru a žuly je přesně to místo, kudy v traileru přichází Gosling za Harrisonem Fordem. Ve filmu burza představuje poničené “Vintage Casino”. Filmaři si to celé vylepšili korejskými nápisy na oknech, ale jinak je sídlo maďarské burzy jasně poznat.

Jestli pořád tápete co je to BR: Blade Runner Ridleyho Scotta z roku 1982 byl jedním z nejpřesnějších proroctví budoucnosti. Génius a autor předlohy Philip K. Dick byl, stejně jako ve spoustě svých dalších knih, o mnoho kroků před problémy své doby. V původním příběhu byl Rick Deckard (Harrison Ford) policejním agentem pověřeným likvidací lidských replikantů. Řeší se zásadní věci jako: Co to vlastně znamená být člověkem? A pokud se jím cítím být, jak se vlastně moje pocity liší od toho, co cítí zvířata/stroje/organizmy vyrobené v laboratoři? Režii dvojky má po třiceti letech na svědomí Denis Villeneuve, důstojníka losangeleské policie K hraje Ryan Gosling, opět je tu Harrison Ford a důležitou postavu má i Jared Leto.
A tady je ten barák zevnitř jak ho uvidíte vy.
Monumentální vstup. Co by se hodilo lépe než burzovní palác k filmu za 180 milionů dolarů (4 miliardy korun)? Szabadsag Ter, Budapešť.

Co ještě vidět v Budapešti?

Jestli chcete víc, vezměte si s sebou našeho turistického průvodce Budapeští pro den a noc. Půlka naší knížky je o koupání a láznění v termálech a druhá půlka je věnována klubům, hospodám a nočnímu životu vůbec. Zdarma stahujte tady.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Ještě poznám ve filmu něco?

Filmaři použili ještě letecké záběry z Islandu (doporučujeme náš článek jak sehnat práci na Islandu) a Španělska (odtamtud zase známe nejkrásnější město světa). Nic bližšího ale před premiérou nemůžeme prozradit.

Když už byl Gosling v Budapešti, zapózoval v místních lázních pro fashion editorial časopisu GQ. Foto: GQ, Condé Nast.

Těšte se na nervózní etické dilema, kyberpunkovou vizuální poetiku a mysteriózni pomalost. Filmový svátek spatření tohoto klenotu na nebi připadá na čtvrtek 5. října. Do Budapešti a Etyeku můžete kdykoli.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK