Tipy a triky

Vysoká škola smlouvání I: Sedřít kůži nestačí

[su_wiloke_sc_company_website]
„Kdo neskáče, není Čech?“ V zemích třetího světa platí spíš: „Kdo nesmlouvá, není cestovatel…“ My vás smlouvat naučíme ve dvou jednoduchých lekcích.

Pro nákupy, služby, jízdy rikšou, ubytování atd. skoro všude ve třetím světě platí zásada: „Smlouvat, smlouvat a zase smlouvat!“ Kdo toto umění ovládá, po úporném slovním klání se dostane až na zlomek požadované částky (často na čtvrtinu, někdy až na desetinu). „Za pěkně provedenou podobiznu na slonové kosti žádají obchodníci přemrštěné ceny, ale smlouváním docílíme toho, že se cena 60 rupií scvrkne na 20,“ vzpomínal už před sto lety na indickou Ágru proslulý český cestovatel Josef Kořenský v knize Cesta kolem světa 1893–1894 (J. Otto 1902).

Kde se smlouvá a kde ne?

Kdo nesmlouvá, bude platit ceny až absurdně přemrštěné. Prodavač totiž mlčky předpokládá, že jako cizinec smlouvat budete, a reálnou cenu proto předem patřičně „napálí“ klidně i o několik řádů. Právě v tom spočívá základní omyl řady cestovatelů: myslí si, že když cenu stáhli na polovinu, vyhráli. Ve skutečnosti ale pořád zaplatili třeba dvakrát víc, než by měli.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

O cenu se smlouvá všude na trhu, v levnějších hotelech (zvlášť mimo sezonu), při nákupu suvenýrů a někdy i při nákupu autobusových jízdenek soukromých přepravních společností. Nesmlouvá se tam, kde mají na dveřích cedulku s nápisem „Fixed price“. Nesmlouvá se ani v supermarketech a samoobsluhách, v čajovnách a restauracích (ceny jídla bývají přesně dané), u vstupu do muzeí a památek, v taxících s taxametrem, ve vlacích a státních autobusech. Ale pozor – pokud kupujete lístek na vlak či autobus přes cestovku, většinou se už smlouvat dá, protože cestovka si k oficiální ceně jízdného přirazí svůj zisk. Smlouvání použijete i při nákupu výletů nebo při pronájmu džípu, koně či trekového průvodce, zvlášť pokud je to na delší dobu.
Jak si udělat jasno, o co smlouvat můžete a o co ne? Řekněte prostě: „Je to pro mě příliš drahé, takže bohužel…“ Pokud prodavač kontruje: „Udělám ti lepší cenu!“, smlouvání začíná.

Proč nesmlouvat?

Někteří cestovatelé smlouvání kritizují. „Jsou tak chudí, a já se s nimi mám hádat o půl dolaru?!“ zní nejčastější argument. Většina domorodců, se kterými budete smlouvat, jsou ale středostavovští obchodníci. A navíc – pokud nesmlouváte, kazíte místní ceny. Když totiž dáte za trs banánů bez protestů dvojnásobek, bude chtít „namlsaný“ prodavač vyšší cenu i po dalším zákazníkovi. Nesmlouváním tedy paradoxně zdražujete jídlo a služby nejen bělochům, ale i domorodcům.
„“Smlouvat půl hodiny, abych ušetřil deset korun?“” namítají jiní. „Raději něco zažiju – můj čas na cestě má mnohem větší cenu!“ Jenže právě smlouvání je zážitek par excellence, a pokud se to všechno sečte, může vám ušetřit třeba i několik set korun měsíčně.
Smlouvání neberte jako vážně míněný boj. Není to jen způsob, jak ušetřit (respektive na straně prodavače vydělat). Jde také o rituál, sociální interakci a veselou nezávaznou hru na principu win–win. Po „bitvě“ musejí mít oba hráči pocit, že zvítězili právě oni. I když tedy budete odcházet s pocitem, že jste obchodníka „sedřeli z kůže“, on se bude smát pod vousy, jak natáhl cizince.
Prodavač je přitom v zásadní výhodě. Hraje na „domácím hřišti“, a navíc je smlouvací profesionál, ve své kultuře školený odmalička. Vy jste proti němu nutně jen smlouvací amatéři. Jako cizinci proto i přes tvrdé smlouvání za stejné zboží vždy zaplatíte víc než domorodci. Ale pozor, obchodník není podvodník! Nakonec přece přijmete cenu (jakkoli předraženou), což je vaše svobodná volba. Mohli jste smlouvat tvrději – vaše chyba.

Smlouváme o hotel a o taxík

Jak smlouvat o cenu hotelu? Použijte argumenty o tom, že je v pokoji příliš slyšet hluk z ulice, že je tam málo světla, že vám nižší cenu poradili rikšáci nebo že tu za ni nedávno bydlel kamarád. Pokud zůstanete víc nocí, je to důvodem ke slevě. Nenechte se omámit řečmi o „super extra special de luxe“ pokoji, který má hoteliér rezervován právě a jedině pro vás. Stejně „super“ totiž bývá i jeho cena. Pokud má hotel více pokojů v různých cenových relacích, bude se vám majitel snažit namluvit, že je vše mimo drahé pokoje obsazeno. Když se ale budete mít k odchodu, většinou se něco levného náhle „zázračně“ uvolní. Pozor i na skryté poplatky. Třeba já jsem v kašmírském Šrínagaru usmlouval skvělou cenu za bydlení na hausbótu, ale už jsem se nebavil o ceně čaje. Vzhledem k částce za bydlení jsem to už nepovažoval za podstatné. Ten čaj byl pak čtyřikrát dražší než obvykle. Hanba! Jak smlouvat o cenu rikši nebo taxíku? Řidiči většinou jízdu cizincům asi dvakrát až třikrát předražují. Před jízdou se proto nějakého nezávislého domorodce zeptejte, kolik by měla cesta stát (pro indické taxíky se to dá zjistit i na skvělé stránce www.taxiautofare.com). Nebo si s pomocí GPS navigace předem změřte zamýšlenou vzdálenost v kilometrech a sdělte ji řidiči s tím, že je to „not very far“.

V Pákistánu můžete smlouvat i s prodejci zbraní. Dovolená má být přeci zábava.

Řidič se vám může snažit namluvit, že má rozbitý taxametr (pokud ho vůbec má) nebo že se ceny nedávno zvedly, ale on bohužel ještě nemá taxametr přečíslovaný. Kontrujte, že tedy pojedete s jiným řidičem, jehož taxametr funguje správně. Přístroj se pak většinou najednou sám od sebe opraví. „Zázračným“ trikem je požádat policajta, aby vám jako cizinci taxík zastavil a přinutil řidiče zapnout taxametr (policajti jsou potěšeni, že vám mohou pomoci, a řidiči se s nimi neodváží hádat).
Jízda taxíkem se dá kromě smlouvání zlevnit i tím, že se domluvíte s ostatními cestovateli a podělíte se s nimi o cenu. Neplaťte ani žádné extra příplatky za zavazadla, čekání nebo jízdu „moc daleko“, které někdy taxíkáři požadují. Když dojde na hádku, v nejhorším můžete řidiče „usadit“ výhrůžkou, že si opíšete jeho registrační číslo a podáte na něj stížnost.

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu speciální slevu 50 % na cestovní pojištění. Je to dárek od partnera našeho webu, pojišťovny AXA Assistance.

Pokračujte na: triky obchodníků a vaše protichvaty

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK