Fotka je z knihy Cocoon od Petera Steinhauera.
Architektura Street art Čína

Zámotky hongkongských mrakodrapů

[su_wiloke_sc_company_website]

Odkrýváme bambusový fenomén na fascinujících snímcích

Fotka nahoře je z knihy Cocoon od Petera Steinhauera.

Uprostřed nahuštěného panoramatu sedmimilionového Hong Kongu můžete často spatřit bambusové struktury, obalené ochrannými materiály, stejně jako se motýlí larva schovává před světem v naději, že jednoho dne překvapí svou krásou. Tradiční čínské stavitelské techniky v Hong Kongu (to město se doslova jmenuje Voňavý přístav) fascinuje vědce a umělce už po tisíce let.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Cože, to už mají Číňani mrakodrapy tisíce let?

Ne, ale Čína i okolní státy disponující bambusem už tuto lešenářskou techniku používají opravdu tisíce let. Pro nás to jako první objevil skotský fotograf John Thomson, zakladatel fotožurnalistiky. V roce 1871 nafotil celý dynamický proces stavby lešení, jeho používání i fascinující křehkost. A i dnes v době převysokých jeřábů má bambusové lešení smysl. I v případě, že se korpus budovy postaví na hrubé betonové síle, stavba se pak obalí lešením a dokončí ručně.

I přes to, že se s příchodem moderních staveb prorokoval konec staré technologie, bambus dnes stále poráží ocel. Foto: Profimedia, AFP
I přes to, že se s příchodem moderních staveb prorokoval konec staré technologie, bambus dnes stále poráží ocel. Foto: Profimedia, AFP
Video: I na ten nejvyšší jeřáb světa se dostanete přes bambusové lešení. Rusové bez buněk strachu z výšky:

Není to ale příliš křehké?

Bambusové lešení je jednou z nejpevnějších, nejlehčích a současně ekologicky nejudržitelnějších stavebních technik do dnes. Bambus i nylonové síťoviny jdou recyklovat a používat opakovaně. Navíc je bambus jednou z nejrychleji rostoucích rostlin na světě. Za 24 hodin vyroste o neskutečných 90 centimetrů! Tady je odkaz na rekord v Guinnessově knize.

Bambus není strom, tedy ani dřevo, ale tráva! Foto: Profimedia, Alamy
Bambus není strom, tedy ani dřevo, ale tráva! Foto: Profimedia, Alamy
image
Bambusové prvky jsou tu všudypřítomné. Staví tu z toho i celé moderní stavby jako divadla. Foto: Profimedia, AFP

Teď to tedy nafotil někdo znovu?

Je jasné, že takto fascinující fenomén si říká o posunutí na úroveň umění. Když v roce 1994 přijel do Hong Kongu fotograf Peter Steinhauer, okamžitě byl okouzlen tajemně i zářivě zahalenými budovami. Mimořádná lešení se stala předmětem jeho uměleckého projektu, který trval více než 20 let a vyústila ve velkou monografii, která mu nyní vychází pod názvem Cocoons. Tady je link na knížku v německém Amazonu. Steinhauer pokládá lešení za nádherné umělecké objekty a dokáže svými fotkami přesvědčit, že ať si o Číňanech myslíte cokoli, dokážou velké věci.

Nebylo by to ale levnější z oceli? 

Číňané tvrdí, že je to nejlevnější možný způsob stavby. Navíc je pro ně bambus otázka hrdosti. Něco jako naše svíčková. V Číně dokonce existuje přísloví „nemusíme mít doma žádné maso, ale musíme mít bambus“. 

image
Bambusové lešení vydrží neskutečně mnoho, ale i ono má své limity. Spoušť po supertajfunu Mangkhut letos v září. Foto: Profimedia, AFP
Jednoduchost spočívá i v tom, že celá konstrukce má jen jednu vrstvu a žádné podlážky. Foto: Profimedia, Alamy
Jednoduchost spočívá i v tom, že celá konstrukce má jen jednu vrstvu a žádné podlážky. Foto: Profimedia, Alamy
image
Ve městě se vždycky něco staví. Fotka centra Hong Kongu od dvacetiletého rooftoppera Ivana Kuznětsova. Foto: Profimedia, Caters News

A jak se na tom ti lidé udrží?

Samostná stavba vyžaduje přímo akrobatické schopnosti dělníků. Často pracují téměř vzhůru nohama. Navíc vzhledem k tomu, že spoje svazují rukama (dnes už se používá na spoje nejen lano, ale i plastové stahovací pásky, jak to známe u nás), jsou pracovníci silně závislí na práci nohou a na opoře celou plochou chodidel. Pro stabilitu využívají techniku „ovíjejícího se bambusu“, což znamená kotníky ovinuté kolem tyčí. Něco jako když šplháte po laně v hodině tělocviku, ale v hustém smogu sto metrů nad zemí a celý den. V závratných výškách se ale už i dnes používají přilby a jistící lana. Rekordní výšky, kde ještě tito chrabří lidé šplhají po travnatých stvolech, jsou kolem 80. patra. Respekt!

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK