Kulturní šok USA

1000 mrtvých na 1 živého obyvatele. Vítejte v Colmě

 • Příroda
  2
 • Ethno
  3
 • Památky
  10
 • Party faktor
  1
[su_wiloke_sc_company_website]
San Francisko vykázalo všechny mrtvé za hranice města. Nahrnuli se jinam

Město Colma je klidné místo. Na nás až mrtvolně klidné místo. Děti si tu poklidně hrají v parcích, lidé rozjímají a procházejí se po trávnících v paprscích zapadajícího slunce. Ty trávníky a dětská hřiště ale nejsou obyčejné parky. Je to eufemické pojmenování, kterým místní laskavě označují 17 hřbitovů všude vůkol.

Colma je totiž plná obrovských pohřebišť, na kterých jsou uloženy ostatky statisíců lidí. Celé je to jen kousek od San Francisca a do masových hrobů tam bylo pohřbeno více než 1,5 milionu lidí. Aktuální populace města je přitom jen 1 700 živých obyvatel. Drastická přesilovka vychází na 1 000:1. A mrtví vedou.

Motto: Je skvělé být živý v Colmě

Tahle původně vtipálkovská hláška se dnes stala oficiálním mottem města. Lidé se tu samozřejmě snaží brát svou pohřebnickou specializaci s nadsázkou. Ale samozřejmě všeho s mírou. Neveselo-truchlivo tu čpí z každé mramorové “ulice”.

Tady bychom nechtěli zažít zombie apokalypsu. Podívejte:

Odkud všechny ty mtvoly pochází?

San Francisco bylo na přelomu devatenáctého a dvacátého století přeplněno horníky. Zlatá horečka sem nalákala tisíce lidí prahnoucích po zbohatnutí. Jenže horníci a jejich mizerný lifestyle sem zatáhli nemoce a všude se začaly vršit hromady mrtvol. Město San Francisco v té době disponovalo 27 hřbitovy a ty přetékaly mrtvými. Už v roce 1880 vyšel v místních novinách článek s názvem “tyranie mrtvých”. Město pak vydalo vyhlášku, kterou zakazovalo výstavba nových hřbitovů.

Developerská lákadla vypadají všude na světě stejně. Projekt Modrý lotos s výhledem do zeleně už brzy! Sleva pro první obyvatele!

Mrtví musí z města pryč!

Jenže stav zdevastovaných hřbitovů byl stále totálně katastrofální. Takže to nakonec došlo tak daleko, že San Francisco v roce 1914 vykázalo všechny mrtvé za hranice města. Starosta Jim Rolph na obranu prohlásil, že: “Poviností úřadů je starat se více o živé než o mrtvé.”

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Nejdřív se podařilo odsunout menší hřbitovy a “velká čtyřka” (Odd Fellows, Masonic, Laurel Hill a Calvary) se potácela v právních bitvách ještě další desítky let. Přesun hrobů velké čtyřky začal ve třicátých letech a byl úplně dokončen až v roce 1947.

Z náhrobků postavíme silnice

Bohaté rodiny si mohly zaplatit znovupohřbení a přesunutí náhrobků. Většina mrtvol ale skončila v masových hrobech v Colmě a nevyzvednuté náhrobní kameny a hrobky skončily jako stavební materiál na projektech veřejných prací, jako byly mořské hráze a přehrady. Je fascinující, jak se to všechno liší od dnešní doby, kdy už tak rázná řešení nejsou možná. Takhle dokonale by se odvážili vybílit historii a začít s čistým stolem dnes už asi jen v Číně.

Nové hrobky na hřbitově Svatého kříže v Colmě čekají na “usedlíky” přestěhované z Kalvárie v San Franciscu. Rok 1920.

San Francisko se stalo místem plným dekadence

Hřbitovy byly na počátku existence San Francisca jedním z mála míst, kde byla ve městě zeleň. Proto byly populárním cílem procházek a sloužily jako odpočinková korza. Když tato promenádní idyla 19. století skončila, bylo najednou vše jinak. Joe Askenazi v týdeníku SF Weekly popisoval své město docela katastroficky. “Psi se tam rvou o kosti vykukující ze země, všude hoří hranice z prken plotů, bezdomovci okupují otevřené krypty a vypleněné hroby a všude se potulují opilci, násilníci, pedofilové a ‘vlkodlaci’.”

Dělníci exhumují těla na hřbitově Odd Fellows (1933). Budova v pozadí je Kolumbárium, tedy místo, kde byly uložené urny. Dnes je na tomto místě dětské hřiště a bazén Rossi.

Dnes: davy mrtvých pochodují stále

A pochod mrtvých neustává. I v dnešní době je obrovská a mlžná nekropole Colma pohřebištěm pro obyvatele San Francisca. Odhaduje se, že denně do Colmy dorazí 75 nových “podzemních” obyvatel. Neuvěřitelná hřbitovní expanze tak pokračuje.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK