Vybíráme destinaci dovolené a zapomínáme, že o tom stejném místě přemýšlí dalších 7 miliard lidí. Našli jsme alternativy k populárním, ale přecpaným a předraženým místům. Davy totiž zkazí i ten nejkrásnější ráj.
(Nahoře) Kristus Spasitel, Rio de Janeiro
Kristus Král, Lisabon
Na fotce nahoře: Socha Christ the King v Almadě (čtvrť v Lisabonu kam z centra musíte přejet přes řeku) je skoro stejně efektně vysoko jako ta v Riu (na fotce vlevo). Jen se tam nemačáte mezi davy blbců fotících se s roztaženýma rukama. K tomu dostanete jako bonus sanfranciský most zmíněný o kousek dále.
Váránasí / Indie
Chitrakoot, Madhya Pradesh / Indie

Sledování hořících těl a koupání v řece Ganga, matce všech infekcí, je samozřejmě životní zážitek. Pokud už ale máte plné zuby umírajících davů a zadek otlačený od schodů na ghátech, vyrazte 250 km východně do “Malého Váránasí”, městečka Chitrakoot. Už je to v sousedním státě UP, takže budete muset koupit jinou SIMku, ale najednou budete v pohádkovém klidu. Na březích řeky Mandakini jsou taky gháty, ale všechno je mnohem menší a veselejší. Kromě náboženských atrakcí tu navíc všude jezdí načančané barevné loďky, na kterých hopkají bílí králíci. Nekecáme!
A jestli chcete něco mezi, je tu ještě město Maheshwar, postavené na březích řeky Narmada, tisíc kilometrů od Váránasí, cestou do Bombaje. Díky své atmosféře město posloužilo jako natáčecí lokace spousty filmů a indických seriálů.
Chufuova pyramida v Gize, Egypt
Meroe, Súdán

Výlet ke slavným pyramidám jde podniknout jen jako sardinky v autobuse, v nesnesitelném horku, a mega vás skásnou za všechno, včetně vstupu a vody. Cestování do Meroe je mnohem pohodlnější, přitom letenky už dnes nejsou o mnoho dražší než do Egypta. Neuvěřitelná atmosféra pouště u tohoto pohřebiště je to, co už Egypt dávno ztratil. Pyramidy jsou o něco novější, stylem ale spadají do klasické egyptské školy a byly vybudovány za 25. dynastie.
Golden Gate Bridge, San Franciso
25 de Abril Bridge, Lisabon

V obou státech se dá surfovat, v obou mají mekáče a oba visuté mosty jsou červené. Přitom ten lisabonský je výrazně blíž a současně to není žádný ubožák. Golden má 2,7 kilometru a Abril Bridge jen nerozeznatelně méně: 2,3 km. Amíci mají šestiproudou vozovku a portugalci taky, ale k tomu ještě dvě vlakové koleje (tedy 4, na dva vlaky, chápete). A v Evropě se přitom neplatí mýto. Kdo je víc? Ha!
Kanály v Benátkách, Itálie
Aveiro, Portugalsko

Většina z nás sní o návštěvě Benátek a svezení se gondolou po malebném kanálu. Jenže před tím, než na tu pramici u pána s klackem nastoupíte, budete muset vystát řadu. A rozhodně taky zapomeňte na fotografování čehokoli bez turistů v pozadí. Zkuste malinko méně narvanou židovskou čtvrť, nebo jeďte rovnou jinam. Podobných měst je ve světě víc. V portugalském Aveiru bude turistů rozhodně méně a svatební fotky uděláte úplně stejně dobré.
Pak máme v nabídce Colmar ve Francii, kde je čtvrť zvaná Malé Benátky. A nebo zajeďte rovnou do Číny. Na gondole se tam můžete projíždět po Šanghaji, pak v Su-čou a nebo ve vesnici Tongli přezdívané Benátky východu.
Pouť do Santiago de Compostela / Španělsko
Svatoolafská cesta, Norsko nebo Zagroz / Írán

Svatojakubská cesta (Camino de Santiago) je super způsob, jak znovu najít svou duši, někde v na sociálních sítích ztracenou. Jenže davy putující k hrobce svatého Jakuba ve španělské Galicii dnes už s meditativní, osamocenou a introspektivní cestou nemají mnoho společného. Tuhle prochajdu si dá více než 300 000 turistů ročně a v sezóně je to dokonce 50 000 lidé měsíčně. Už moc?
Svatoolafská cesta ( Pilegrimsleden) je provařená méně. Norský král Olaf je pohřben v Trondheimu… byl svatořečen… a můžete vyrazit na cestu. Současná poutní trasa vede starou koňskou Královskou cestou. Stejně jako u Santiaga je několik vatriant. Pro srovnání: do Špáňa se chodí 100 až 650 km, v Norsku je maximálka taky přibližně 650 km. Jde se z Osla do Trondheimu. Lenoši vyráží z Lillehammeru, což je nějakých 200.
Ale ruku na srdce, pořád je tam lidí dost. Jestli tedy nechcete platit nekřesťanské ceny i za blbý norský rohlík, je tu třetí varianta: podnikněte svou soukromou cestu horami dle vlastního výběru. Náš návod na pěší pouť íránským pohořím Zagroz je tady. Neuvěřitelně laciné a kontemplativní.
Stonehenge, UK
Maň-pupu-ňor, Rusko

Jestli si myslíte, že návštěva Stonehenge je něco, co se odehrává v intimní atmosféře, možná byste měli změnit plány. 1,5 milionu lidí za rok je slušný dav. Skvělou variantou je Maň-pupu-ňor (Man-Pupu-Ner) v Komijské republice v Rusku. Je těžké se tam dostat, ale určitě tam nepotkáte znuděné a otrávené zevlující davy. Tyhle skály vznikly přírodně erozí, ale taky jde o kultovní místo. Je to sedm útvarů vysokých až 42 metrů, říká se jim taky Sedm silných mužů. A je to zařazeno mezi sedm divů Ruska. Slovani versus Keltové, boj o popularitu pokračuje.
A jestli chcete vyloženě něco podobně umělého jako Stonehenge, zkuste třeba rumunskou variantu ala Machu Picchu, o které jsme psali tady.
Phuket, Thajsko
Ostrov Phu Quoc, Vietnam

Milujeme Thajsko. To jídlo, džungle, Čiang-Mai, holky, Nan, počasí… ale jet si lehnout na Phuket? Je spousta dalších zemí, kde koupačka nebude utrpení. Ve Vietnamu vám občas bude i někdo rozumět, je tam levněji, méně turistů a poznáte i jiné lahůdky než jen profláklé phočko. Phu Quoc je největší vietnamský ostrov a počínající nová TOP destinace JV Asie. Je to úplně na východě mekongské delty, takže se tam stejně pohodlně dostanete i z Kambodži nebo Bangkoku.
Geirangerfjord, Norsko
Jerezo Komani, Albánie

15 kilometrů dlouhý Geirangerfjord je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Norsku. A jak víte, všechno je tam pekelně drahé, minimálně dvakrát dražší naž u nás. Populárním fjordem navíc proplouvají sem tam obří turistické křižníky, jako ten na naší fotce. To už má být ta příroda?
Ceny v Albánii jsou naopak sympaticky asi o 20 % nižší než u nás. Jezero Komani je pýchou místních a cesta přes něj (Koman – Fierzë) opravdu stojí za to. Nejspíš pojedete trajektem od přehrady až do cíle, po cestě budou vyskakovat a naskakovat domorodci a mizet někde v kopcích. Čekají vás dvě a půl hodiny ovcí a nádherných panoramat.
Londýn / UK
Baku / Ázerbájdžán

Jasně, v Londýně jste za pár babek, jejich Tate i Walkie Talkie jsou fajn, ale kolik tam necháte v první hospodě? Jestli vás baví moderní město, tak v Baku díky ropným penězům prostavěli špičkové architektonické topstar celý majlant. Zaha Hadid tam má víc megalomanských a úžasných staveb, než je u nás ruských špiónů. Najdete tam příjemné historické uličky i závody F1. K tomu připočítejte skvělé ceny, teplo, exotickou atmosféru a vůni ropy po ránu.

Versailles, Francie
Herrenchiemsee, Německo

Často máte pocit, že jsou všechny kostely stejné. Něco jako všechny mešity, všichni Buddhové a všechny paláce jednoho slohu. Rozdíly jsou samozřejmě velké, ale někdy si prostě ani za boha nemůžete vzpomenout, kde to právě stojíte. Zámek Herrenchiemsee je podobný skutečně jako vejce neekologickému vejci. Zámek nechal postavit Ludvík II. podle vzoru francouzského zámku Versailles a na počest svému idolu králi Ludvíku XIV. Vstupné poloviční než ve Francii, davy nulové.
Dubrovník, Chorvatsko
Valletta, Malta

Dubrovník má masivní zdi chránící město přes osm století. Ty ale nefungují proti nové hrozbě: davům turistů. Populární chorvatský přístav se navíc globálně proslavil ságou Hra o trůny, takže jen za posledních deset let se přiliv turistů více než zdvojnásobil. Teď jsme na 16 milionech turistů ročně v městečku, kde na starém městě žije 500 obyvatel. UNESCO už městu pohrozilo, že pokud problém nevyřeší, Dubrovníku odebere svoji licenci.
Je tu ale více než lákavější náhrada. Valetta je jedním z nejvíce podceňovaných měst Evropy. Velký přístav, pevnost a na dojezdouvou vzdálenost bývalé královské město Mdina v centru Malty. To je nazýváno Tichým městem. Až na vyjímky je tam zakázána automobilová doprava. Dokonalý odpočinek!