Dvě fantastická železniční místa zapomenutá světem a nezapomenutelná pro milence. Karpatský Čórtův hrád má konkurenci.
Klevan, Ukrajina
Známé místo je asi tři kilometry dlouhý úsek soukromé železniční trati. Je obrostlý stromy i keři, které vytvářejí přirozený přírodní tunel (no dobře, kde není Bůh, pomůže křovinořez). Po historické trati si můžete zaplatit jízdu historickým vlakem (Klevan–Orživ), ale pokud chcete dodržet turistické rituály, musíte jít pěšky. Je to důkaz lásky.
Když mě přejede vlak, znamená to lásku?
Vláček tady jezdí opravdu krokem a strojvůdci jsou zvyklí na japonské lunetiky, takže se nemusíte obávat. Jde o to, že místní horlivě udržují naživu legendu o tom, že když zamilovaná dvojice spolu projde z jedné strany tunelu na druhou, jejich přání se splní. Místo má tak podmanivou atmosféru, že na chvíli utlumí i rozhádané hysterky a depresivní bručouny, kteří by snad mohli pochybovat o zákonech pozitivní energie, feng-šuej a vesmíru vůbec.
Ukrajinská zelenina:
Pokud se tu zrovna necourají turisté, 3x denně tu projíždějí nákladní vlaky z továrny vyrábějící OSB desky. Takže nebojte se, trať není jen skanzen, kterému by hrozil zánik.
Ideální doba na návštěvu je samozřejmě jaro a léto, ale i pokud se trefíte do několika podzimních dnů, kdy se právě zbarvuje listí, ale ještě nestihlo opadat, budete u vytržení. Trať je nedaleko hlavního tahu ze Lvova do Kyjeva, takže se tady můžete vyskytnout jen jako na zastávku cestou do Kyjeva nebo Běloruska. Krásné ukrajinské národní parky jsou o 150 km víc na jihovýchod.
Info si rozkliknete tlačítkem v mapě vlevo nahoře:
Rumunsko to má taky
V Rumusku mají dost podobné místo, jen s o něco nahnutějším osudem. Trať byla otevřena roku 1909 a nikdy nebyla elektrifikována. Některé zdroje na internetu sice tvrdí, že by měla být trať opuštěna, ale naštěstí to není pravda, což je pro nás romantiky skvělé :-). Trať je mezi městečky Caransebes a Otelu Rosu. Startujte ale z Obreja.