Syrová příroda Tipy a triky Zdraví

13 tipů jak přežít útok divokých zvířat

[su_wiloke_sc_company_website]

Vraždící sloni a možná přijde i Bambi. Co dělat, když se na vás řítí slon a nechce se mazlit?

Potkat se s nepřipoutanými zvířaty může mít pro člověka fatální následky. Stačí se podívat na zprávy v médiích, a můžete se docela zhrozit. Jenže stačí se jen podívat na statistiky, a zjistíte, že realita je úplně jinde. Třeba žraloci způsobují jen 6 úmrtí ročně. Jejich neslavná pověst je ale neskutečně nafouklá. Když jsme dělali rozhovor se slavným režisérem Stevem Lichtagem (např. Aldabra), který natočil o žralocích hned několik filmů, bylo jasné, že jeho znechucení nad tím, co provedl film Čelisti image toho predátora, je obrovské. Systematické vyvražďování žraloků lidmi jen proto, že viděli v kině pohádku, je neuvěřitelné. Jak je vidět, fake news nejsou jen fenoménem poslední doby.

Jak je to tedy doopravdy?

Podívejme se na strohá čísla. Žraloci jsou tedy na 6 úmrtích ročně. Vlci jsou odpovědní za 10 lidí ročně a lvi už se dostávají na 22. A teď už to začíná být zajímavé. Sloni, roztomilí, krásní a ňuňu býložravci, jsou odpovědní za to, že každý rok zemře 500 lidí! Řádově mnohem nebezpečnější než ikoničtí žraloci jsou krokodýli. V jejich čelistech zahyne ročně tisíc lidí. Šampiony jsou ale hadi. 100 000 lidí ročně zabijí tito elegantní plazi.

Pro to, abyste byli připraveni přežít jakoukoli nečekanou situaci, jsme pro vás sestavili tento ultimátní seznam rad, jak přežít setkání se 13 divokými živočišnými druhy.

Medvědi

Dělejte mrtvolu

Medvědi napadají lidi poměrně zřídka, ale pokud se dostanete na špatné místo ve špatný čas, může se to stát. Je dobré znát několik pravidel. Neutíkejte. Jak začnete utíkat, budete vypadat jako kořist a divoké zvíře po vás půjde už jen z instinktu. Jestli si snad myslíte, že chlupáčovi zdrhnete, jste na omylu. Méďa to v mžiku rozpálí na 50 km/h.

Dál je to složitější. Pokud je to hnědý medvěd, dělejte mrtvého. Je to lovec a není mrchožravý. Padněte na zem, sbalte se do kuličky a rukama si zakrývejte krk. Předstírejte, že jste mrtví, a nebudete už považováni za hrozbu. Medvěd do vás nejspíš bude šťouchat, ale nepanikařte. Zůstaňte tak i o něco déle. Medvědi jsou chytrá zvířata, zůstávají poblíž a pozorují svou kořist.

Pokud je to černý medvěd (žijí v USA a Kanadě), tak se ho spíš snažte zastrašit křikem, cinkat klíčemi, odhoďte část výstroje pro odlákání atd. Podobně jako u lva.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Sloni

Hledejte barikádu

Sloni jsou chytrá a přátelská zvířata, ale i přesto napadají lidi. Zvlášť sloní samice v případě, že se rozhodnou, že představujete nebezpečí pro jejich mláďata. V případě, že narazíte na slona, věnujte pozornost jazyku jejich těla. Pokud má pevně srolovaný chobot a uši zatažené dozadu, může to znamenat, že do vás chce udeřit. Když se zvíře přiblíží, neutíkejte. Zkuste najít nějakou bariéru mezi vámi a zvířetem. Může to být kus skály nebo strom.

Klokani

Zkuste být menší

Možná je pro vás překvapivé, že může klokan představovat hrozbu, ale tou se stane jen ve chvíli, kdy vstoupíte na jeho území a zvíře se bude cítit ohroženo. Jestli se chcete vyhnout konfliktu, zakašlete. Ten kašel by měl být krátký a tichý. Klokan to bude považovat za znamení nemoci a s největší pravděpodobností na vás nezaútočí. Pomalu zacouvejte. Když budete dál, opticky budete vypadat menší, a proto i méně nebezpeční. Neutíkejte. Klokana by to jen vyprovokovalo. Nezapomínejte, že tito vačnatci jsou vynikající skokani. Dohoní vás okamžitě.

Lvi

Zkuste být větší

Pokud jste narazili na lva, udržujte oční kontakt. Nikdy se neotáčejte zády a neuhýbejte pohledem. Přesně naopak než u klokana zkuste působit jako mnohem větší. Zvedněte nahoru roztažené ruce s bundou nebo mikinou, mělo by to zafungovat nějak jako strašák. Když bude mít lev pocit, že jste důstojný soupeř, bude se snažit vyhnout konfrontaci. Na lva mluvte rozumně hlasitým a sebejistým hlasem. Vydávejte zvuky a gestikulujte. Tohle chování není typické pro oběti.

Ostatně tohle zastrašování většinou funguje i v běžném mezilidském kontaktu. Vyzkoušejte si to na kolezích v kanceláři nebo na poradě. Na tréninku krav maga se autor článku zase při úderech naučil syčet jako labuť. Je to přirozený zastrašovací zvířecí zvuk.

Býci

Použijte návnadu

Navzdory rozšířeným stereotypům reagují býci na pohyb, a ne na červenou nebo jinou barvu. To je důvod, proč když na vás běží býk, zkuste být klidní. Použijte svou čepici, tričko nebo tašku jako návnadu. Když už je zvíře dost blízko, odhoďte věc co nejdále od sebe. Býk změní směr a začne sledovat pohybující se předmět. Nejspíš ?

Nosorožci

Za strom nebo do křoví 

Nosorožci mají špatný zrak, a proto je velice snadné je vyděsit a vyprovokovat k útoku. Přestože působí boubelatě, dokážou běžet svižných 60 km/h. To je důvod, proč je jim velice těžké utéct. Ale ne nemožné. Jediný způsob, jak uniknout nosorožci, je schovat se za stromem. To je pro tohle zvíře značnou překážkou. Taky vás nebude pronásledovat přes křoví a vysokou trávu. 

Hroši

Nelezte do trávy

Roztomilí tlouštíci, že? Ale to, co o životě v přírodě znáte jen ze zoo a romantizujících filmů Davida Attenborougha, je poněkud zavádějící. Hroši dokážou být extrémně nebezpeční. Navzdory své hmotnosti (1,5 až 1,8 tuny, což je už slušné SUV) dokážou běžet rychlostí 30 km/h. Navíc nemají zrovna pozitivní povahu. Umějí se vytočit mrknutím oka. Když je horko, nelezte zbytečně do vysoké trávy. Během sucha klesá vlhkost, a tak hroši hledají ochlazení právě ve vysoké trávě. Nechte zvířata na pokoji. Vylezte na kus skály nebo na prudký kopec a počkejte, dokud neodejdou.

Medúzy

Močení nepomůže

Spálení od medúz je dlouhotrvající bolest. Někteří lidé si myslí, že pomáhá močit na medúzí popáleniny. Je to ale jen městská legenda. Takže nemočit, ale ihned po žahnutí omyjte postižené místo slanou vodou. Sladkou vodou ne, ta to ještě zhorší.

Pinzetou nebo jídelními hůlkami pak z rány vytáhněte zbytky žahavých vláken, a pokud máte k dispozici antihistaminovou mast, aplikujte ji na spálené místo.

Hadi

Dupejte

Většina hadů není nebezpečná ani jedovatá. 80 % kousnutí od hadů je důsledkem toho, že se ho někdo pokoušel chytit. Pokud si všimnete, že vás sleduje had, dupejte. Vibrace vašeho našlapování hada zmatou a vám to umožní ústup. Pokud jste byli kousnuti, nepokoušejte se jed vysávat z rány jako ve filmech, lepší je vymýt ránu tekoucí vodou. Volejte pro pomoc.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Aligátoři nebo krokodýli

Kličkujte

Stisk čelistí těchto zvířat je zdaleka největší masakr na planetě. Pitbull, který dokáže drtit i kosti, má stisk kolem 1300 newtonů. Lvi a žraloci dokážou zatnout silou 3000 newtonů. Hyeny dají dokonce 5000. Ale krokodýl, ten vás požmoulá silou 16 000 newtonů! To nechcete.

Jestli vás krokouš chytí, zasáhněte oči. Spolu s hrdlem jsou to nejcitlivější místa jejich těla. Pokud nejste Chuck Norris, je ale samozřejmě lepší vyvarovat se souboje. Když zjistíte, že se k vám dravec plazí, udělejte co největší hluk, utíkejte, a při tom ale kličkujte doprava doleva. Tohle je přesně ta situace, kdy je řev a kličkovací úprk ten nejlepší způsob záchrany.

Pokud krokodýla potkáte při plavání, naopak nestříkejte a nekřičte. Snažte se neupoutat jeho pozornost. Snažte se být tak nenápadní, jak jen je to možné, a potichoučku plavte pryč.


Vymknutý kotník

v Řecku a Turecku přijde na 5 500 korun, 6 600 ve Špáňu a ve Francii zaplatíte u doktora
11 000 Kč. Přitom pojištění od AXA Assistance máte díky nám s 50% slevou, takže za jeden den zaplatíte pouhých 11 Kč!
Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 

Žraloci

Hlavně klid

Dobrou zprávou je, že ze 150 žraločích druhů, které momentálně žijí na Zemi, jen pouhých 20 útočí i na lidi. Většina v nás vůbec nevidí potravu a neshledává na nás nic chutného. Špatná zpráva je, že když už se jednou žralok rozhodne, že na něco má chuť, špatně se mu to rozmlouvá. Tvrdá palice.

Pasivní obrana spočívá v tom, nepřitahovat žraločí pozornost. Zabraňte úniku krve a moči do vody. Žraloci tyto kapaliny mohou cítit až na kilometry daleko.

Pokud se s tímto zvířetem potkáte ve vodě, zejména se nesnažte v panice uniknout. O to víc budete totiž vypadat jako klasická vystrašená kořist. Pohybujte se pomalu. A jestli dojde na nejhorší a budete chyceni, útočte na oči a žábry. To jsou nejslabší místa.

Gorily

Buďte submisivní

Gorily jsou nazývány králi džungle a není to nadarmo. Chrání svou rodinu i domov. Nezaútočí na vás, pokud se budete chovat poslušně. Sedněte si, abyste vypadali menší. Snažte se šeptat a vyhýbat se přímému očnímu kontaktu. V případě útoku nebo hrozícího kontaktu se sbalte do kuličky. Gorily jsou hrdá zvířata, pravděpodobně nebudou útočit na slabé a bezbranné.

Včely

Bílá barva a temno

Včely chrání svůj úl. Mohou vás pobodat, i když jen jdete okolo. Pozornost včel přitahují tmavé barvy. Takže pokud máte černé triko, je tu větší šance, že vás budou považovat za nebezpečné. Naopak pokud je blízko roj nebo si všimnete, že vás sleduje skupina včel, skryjte se na temné místo. Špatné osvětlení hmyz svede ze stopy.

Doufáme, že se nikdy nebudete muset rvát s krokodýlem, dívat se do očí lvovi ani vyplachovat ze svých ran kusy žahavců. Výrazně jsme vám ale dnes zvýšili šance na přežití, a to se počítá ?. Jako třešnička na dortu je samozřejmě pojištění, které s námi máte za polovinu. Ale to už znáte.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK