Dobrodružství Syrová příroda Peru

V Amazonii vře řeka. Nikdo neví, proč vlastně

  • Instagram index
    6
  • Nebezpečí
    9
  • Dostupnost
    1
[su_wiloke_sc_company_website]

Smrtící vroucí řeka byla považována za indiánský mýtus. Geofyzik Andrés Ruzo v Peru objevil řeku, ve které opravdu teče vroucí voda.

Tahle řeka je skrytá v husté peruánské džungli Amazonie. Mnohem hlouběji než tam, kam se Ezočeši jezdí vyzvracet a proměnit popíjením ayahuascových koktejlů. Kouřící tyrkysové vody a slonovinově vyšisované kameny před námi chrání zeď hustého pralesa běžně dosahujícího výšky 20 metrů. Místní obyvatelé věří, že je řeka posvátná a že má horká voda léčebné účinky. Šamani ji používají do svých receptur.

Kdo to tedy objevil pro bělochy?

Jako dítě Andrés Ruzo poslouchal od svého peruánského dědečka zkazky o vroucí řece. Shanay-timpishka v překladu ze starověkého jazyka znamená něco jako „var ze žáru slunce“. Horní tok této řeky je taky domorodci označen balvany ve tvaru hada. Podle legend se obří had jmenoval Yacumama a tahle Matka vod stvořila řeku. 12 dalších let Ruzo příběh pokládal za pohádku pro děti, ale když pak během svého postgraduálního studia na univerzitě v Texasu vytvářel teplotní mapy Peru, všiml si neobvykle horkého místa s geotermálními rysy. Většího než cokoli podobného na jakémkoli kontinentu.

V listopadu 2011 už jako geofyzik se zaměřením na geotermii se svou tetou vyrazil na expedici do centrálního Peru. Z nejbližšího města Pucallpa trvala celá cesta čtyři hodiny. Což obnáší dvě hodiny jízdy, 45 minut motorovým říčním člunem a hodinu pěšky rozblácenou džunglí. Místo je pod ochranou šamana z městečka Mayantuyacu. Ruzovi se povedlo od šamana získat zvláštní povolení prostudovat řeku. Šest kilometrů vroucí tekoucí vody.

iamge

Ruzo je geofyzik se zaměřením na geotermii. Jeho žhavou knihu o vařící řece koupíte anglicky (linky tady) a ve slovenštině na Martinusu v předobjednávkách tady.


Kolik stojí Řecko?

Hospitalizace s otřesem mozku: 100 000 Kč.
Vymknutý kotník:
6 500 Kč.
Operace slepáku:
500 000 Kč.
Akutní zuby:
od 10 000 Kč.
Zánět ledvin, močáku:
3 800 až 130 000 Kč.
Přitom pojištění od AXA Assistance máte díky nám s 50% slevou, takže za jeden den zaplatíte pouhých 11 Kč!
Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 

Jak moc je to hot?

Teplota vody se řeky se pohybuje od 50 stupňů celsia až téměř ke stovce. Hloubka je často až 5 metrů. Co by za to vodáci na Berounce dali! Tedy na gumových raftech už asi nic 🙂 Bahno na břehu je tak vařící, že se po něm nedá chodit. A pokud spadnete do vody, do jedné minuty očekávejte popáleniny třetího stupně. Později už ani nemusíte vylézat. Všude tu leží malí nešťastníci jako žáby, uvaření ve vodě. Kůže jejich vařených mrtvolek je většinou mléčně bílá. Tak to Ruzo alespoň popsal v článku pro National Geographic.

To tam musím mít nějaký skafandr?

Ruzo k řece přišel jen v sandálech, takže z generace křehkých sněhových vloček asi nebude. Odebrat vzorky zvládl i v kraťasech. Zjistil, že voda má sice v průměru jen 89 stupňů Celsia, ale k tomu ještě připočtěte jedovaté páry, a najednou vám krokodýl přijde jako milá alternativa koupání.

Čím je to horko způsobeno?

Geotermální původ jevu Ruzo vyloučil. Jak řekl pro National Geographic, „vroucí řeky sice existují, ale jsou vždy v blízkosti sopek“. Masa vody o velikosti řeky vyžaduje obrovské množství energie. Přitom nejbližší aktivní vulkán je odtud vzdálený skoro 700 kilometrů. V amazonské džungli nejsou známy ani žádné magmatické soustavy. Ruso a jeho kolegové, kteří místo zkoumali, se domnívají, že by vysokou teplotu mohl způsobovat termální zlom. Voda prosakuje hluboko do země, tam se v hlubinách ohřívá a přes praskliny a průduchy dostává zpátky nahoru. Uvidíme, jestli se tuto teorii týmu geologů podaří potvrdit. Zatím provádějí průzkum na místě a Ruzo o tom napsal knihu pro TED, kterou si můžete koupit v angličtině: Vroucí řeka: Nebezpečí a objevování v Amazonii a ve slovenštině na Martinusu v předobjednávkách tady.

image
Když popisujeme indiány a šamany, neznamená to, že nikdy neviděli žárovku. Foto: Devlin Gandy.

Můžu se tam zajet podívat?

Od Ruzovy první návštěvy se přístupová doba z Pucallpa k řece zkrátila o hodinu. Jen díky industrializaci oblasti a odlesňování. Ruzo se proto pokouší zachránit posvátnou řeku tak, aby z ní něco zbylo. Jeho Boiling River Project se tak snaží jen zkoumat, ale nelákat nás k návštěvě. Radši si tedy zajeďte šlehnout ayahuascu a pro dobrý pocit si k článku uvařte vajíčka natvrdo. Šaman vaši velkorysost ocení.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK