Na volné noze, Robert Vlach
Češi žijící v cizině Tipy a triky

Bible pro nomády. Nejdřív přečíst a pak do zblbnutí zkoušet

[su_wiloke_sc_company_website]

Snažil jsem se na tom najít mouchy, ale hele, ta knížka je fakt dobrá. A fakt hodně dobrá! Hlavně v té praktické části je to ta nejlepší podnikatelská příručka, co jsem kdy četl. Ještě jsem se krotil.

Bichle a bible Na volné noze nebere svobodné podnikání na lehkou váhu. V ruce těch 760 stran s pevnou vazbou pocítíte. Ale co je ještě lepší – ty stovky stránek vám k něčemu vážně budou.

Obtížněji stravitelný je úvod, kde autor Robert Vlach definuje nezávislé profesionály a interpretuje výsledky průzkumu mezi nimi. Jenže kromě toho také hned sází rady, které se jen tak neochodí a které poutají na praktickou část knihy (ta má mimochodem hutných 500 stránek). A tak například načrtne, že navzdory častým radám není vhodné „dělat to, co milujete“, ale raději „milovat to, co děláte“.

Nestavte podnikání na emocích

To je ostatně hřebíček trefený přímo na hlavičku. Docela to totiž odpovídá tomu, co vídám kolem sebe. Už jsem byl svědkem řady podnikatelských projektů, které zkrachovaly. Až příliš často byl přitom problém v tom, že největší roli hrály emoce. Lidi pohánělo nadšení, které by se zprvu dalo krájet a postavit z něho barák. O to horší byl následný pád na čumák, když se celá konstrukce zhroutila jako domeček z karet.

Robert Vlach si bere inspiraci ze života freelancerů pracujících v nejvyšší světové lize.

Počítejte s tím, že vám uletí včely

Moje žena se v posledním roce účastnila podnikatelského inkubátoru Artbees, v rámci něhož se více než padesátka českých a slovenských tvůrkyň snažila nastartovat své podnikání nebo ho posunout o stupeň výše. Mnohé z nich po intenzivních devíti měsících zjistily, že svou vášeň jednoduše nedovedou proměnit v podnikání. Že navždy zůstane jen koníčkem bez šance postavit na něm byznys.

Sám jsem si také nejednou z podobných důvodů nabil – někdy více, když jsem se s kamarádem snažil přivést do Česka unikátní reklamní formát pro golfová hřiště, někdy méně, to třeba když jsem odstartoval běžecký e-zine, ale neutáhl jsem jeho apetit, vyžadující neustálý přísun nových článků. Do těchto projektů jsem se pustil z čirého nadšení pro věc, aniž bych dlouze promýšlel vše ostatní. Když ztroskotaly, poučil jsem se a znovu jsem si jasněji určil směr, kudy potáhnu na bránu.

Univerzální podnikatelské know-how neexistuje

Vyplňte díry ve svém know-how. Univerzální podnikatelské know-how totiž neexistuje, jak říká Robert Vlach. Proto nefungují oblíbené články nebo novinové přílohy předkládající 30 podnikatelských rad od 30 úspěšných podnikatelů. Přestože to budou sebelepší rady od skvělých lidí, ne každá zabere. To jsem pochopil vždy, když jsem na něčem pohořel. Snažil jsem se přiohnout si nevhodné know-how a jednoduše to nefungovalo. Metodou pokus-omyl jsem dospěl k tomu, abych si vytvořil vlastní know-how. Sobě na míru. A abych ho postavil solidně a od základů.

Ale navzdory snaze i nasbíraným zkušenostem v něm mám přesto mezery. Spoustu mezer. Přesně takových, s nimiž Robert Vlach v knize Na volné noze počítá. A snaží se je zacelit. Takže v praktické části dostanete naservírovanou tak majestátní porci hutného know-how, až se vám zasekne v krku. Když se totiž budete snažit aplikovat vše najednou, podle mého názoru nutně pohoříte. Je toho tolik, že to prostě z fleku nedáte. Zato si budete až do zblbnutí vypisovat, co vše je potřeba změnit. Krok za krokem.

Mohou to přitom být zdánlivé drobnosti, jako jsou tipy na nejrůznější aplikace, stejně jako „aha momenty“ v podobě práce na cenotvorbě, pilování komunikace s klienty nebo databáze kontaktů.

Máte rozmyšlenou svou cenu?

Mimochodem právě přístup k cenotvorbě (což je podle mých i zprostředkovaných zkušeností jedna z největších bolestí nezávislých profesionálů) rozepisuje autor na 80 stranách. A je to čtení za milion. Možná i doslova. Málokdo se totiž nebojí s cenami pracovat, a mnoho lidí dokonce navzdory tlaku poptávky drží ceny uměle nízko. Tím se ale dostávají do průšvihové spirály, kdy už ani nezvedají klientům telefony a neodpovídají na e-maily. A tak ohrožují svou reputaci. Řešení takového problému by mělo být rychlé, protože po překročení určité doby, kdy takto fungujete, už není návratu.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Vytvořit dobrý ceník je zkrátka vyšší dívčí a – schválně – přiznejte si, máte vůbec nějaký? Nebo jen střílíte ceny podle toho, jak se vám klient nebo zakázka líbí? A jak stanovujete ceny pro dlouhodobou spolupráci? Vytváříte cenové balíčky? A když chystáte cenovou nabídku, jak dlouho na její přípravě sedíte – den, týden nebo měsíc? Pro mě byla tato část knihy vůbec nejinspirativnější. „Jestli se pereš s cenotvorbou, přečti si tu kapitolu co nejdřív. A budeš mít jasno,“ řekl mi Robert při jednom našem povídání. A měl recht – těch 80 stran jsem četl snad týden. Jen proto, že jsem prakticky nepustil propisku a blok z ruky.

Je neuvěřitelné, kolik toho nevíme o tak banální činnosti jako je… práce.

Straší vás neplatiči nebo prokrastinace?

Podobný prostor dostává i freelance marketing a využití potenciálu internetu. Naučíte se taky, jak jistit pohledávky a zkusit vyzrát na neplatiče nebo jak se poprat s fenoménem osobní produktivity, což koneckonců bývá na volné noze taky velký strašák. Už proto, že po odchodu od zaměstnavatele je svoboda tak neomezená, že je ve vašem bytostném zájmu ji nakonec svázat alespoň náznakem pevné pracovní doby a mnoha a mnoha návyky. Jinak vás ta nespoutanost převálcuje.

Nebylo kde krátit

Na volné noze není žádný zaručený návod na instantní štěstí a úspěch. Je to spíš průvodce na občas docela trnité cestě, ze kterého si můžete vyzobat, co potřebujete. Nemusíte přitom běhat jako slepé kuře po dvoře – těch rad je tolik, že i když použijete byť jen pětinu, máte celý příští rok co dělat. A pak si zase můžete vyzobnout další.

No dobře, tu Bibli jsme si do titulku přidali v redakci. Minimálně tloušťkou, ale tenhle parametr Na volné noze splňuje.

Nemám rád, když jsou některé knihy označovány jako „bible“ čehokoli. Ale mám takového tušáka, že tenhle tlustospis se jí pro mnohé volnonožce stane. Řekl bych, že alespoň v mém případě se zařadí mezi nejosahanější svazky v knihovně – hned vedle Restartu, O psaní od Stephena Kinga a Rétoriky pro každého…

Když Tomáš Baránek mluvil během křtu knihy o tom, že v rozsáhlém rukopisu nebylo kde krátit, měl pravdu. Nejenže prakticky neobsahuje hluchá místa, ale zároveň je radost ji vůbec číst. Jednak nezahrnuje téměř žádné chyby (chápete to, na tolika stranách?), ale také staví na mnoha mikropříbězích, které i trochu náročnější čtení výrazně oživují. Bravo!

Martin Kavka

Martin Kavka

Na volné noze píše pro firmy a pracuje jako hračkářský magnát na půl úvazku. Kromě toho prokrastinuje, sbírá slova a hromadí knihy. Taky běhá - cokoliv od pár kiláků po maratón. Cestuje rád prakticky kamkoliv - daleko i blízko.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK