Češi žijící v cizině Interview Video Rusko

Burjatsko & Bajkal. Albert Fikáček: Dostal jsem tam přes držku

 • Příroda
  10
 • Ethno
  8
 • Památky
  3
 • Party faktor
  8
 • Pro děti
  7
 • Cenová dostupnost
  8
[su_wiloke_sc_company_website]

Všechno zásadní o Burjatsku a jejich hlavním lákadle, Bajkalu, se dozvíte od Alberta Fikáčka z našeho videa nahoře.

Cestovatel Albert Fikáček je kluk, který se na voru z PET lahví (stránky expedice Vichr zde) plavil přes Středozemní moře a procestoval velký kus planety. Jestli se s ním chcete potkat naživo a třeba si s ním i připít a dostat od něj další tipy, zajděte do brněnské cestovatelské klubovny Expedition Club.

Každopádně pro vás připravujeme sérii videí z celé planety. Albert a další cestovatelé v nich popisují podivné suvenýry a příběhy kolem nich. Nezapomeňte si zalajkovat náš Facebook a kanál na YouTube ať vám nic neunikne.

Albert Fikáček, Burjatsko, Bajkal
Albertova burjatská čepička ve tvaru prsu.

Tady přinášíme několik dalších zajímavostí a burjatských čísel:

Bajkal je obrovský.

Plocha je 600 krát 80 kilometrů. Tahle vana je navíc nejhlubší na světě. Maximálka je 1,6 kilometru, jenže na dně leží vrstva sedimentu, která má tloušťku dalších 7 kilometrů. Výsledných 8-11 kilometrů je nejhlubší kontinentální trhlinou na planetě.

Albert tam byl v létě, aby se mohl po sauně smočit, ale v zimě je zážitek snad ještě extrémnější. Voda je neuvěřitelně čistá a průhledná až do 40 metrů. A i led má neuvěřitelnou čistotu bez bublin. Představte si to tedy spíš jako sklo. V zimě to díky řasám vypadá, jako by Bajkal pod ledem kvetl.

Bajkal je nestabilní.

Přes Bajkal se sice v zimě jezdí autem, ale pozor, na ledu se tvoří trhliny až 30 kilometrů dlouhé a 3 metry široké. I díky tomu mohou ryby dýchat. Sice obdivujeme led bez bublin, ale tektonicky je to jinak. Na Bajkalu existuje asi 100 plynových vulkánů. Jezero navíc zažije okolo 2 000 zemětřesení ročně. Zemětřesení Tsanaskoe v roce 1862 mělo více než 10 bodů Richterovy stupnice. Celých 200 kilometrů čtverečních půdy skončilo pod vodou a zmasakrováno bylo 1 300 lidí. Už začínáte chápat rozmáchlou duši ruského čelověka?

Kolik co stojí v Burjatsku?

Jak co, ale  celkově všechno o něco míň než u nás .

Cola-Pepsi 0,33 l: 28 Kč (v ČR je průměrná cena 13 Kč)
Kilo hovězího: 220 Kč/75 Kč
Voda 1,5 l: 13 Kč/15 Kč
Místní doprava, lístek: 7 Kč/24 Kč
Benzín: 12 Kč/30 Kč
Lístek do kina: 99 Kč/179 Kč
Průměrný čistý měsíční plat:  6 000 Kč/25 000 Kč

Jaké je tam počasí?

Typické kontinentální. Ode zdi ke zdi.
Průměrná teplota je v hlavním městě Ulan-Ude v lednu –23 °C, v červenci 20 °C.
Nejnižší naměřená teplota je -54,4 °C (6. ledna 1931), nejvyšší naměřená teplota je 40 °C (22. června 2010).

Pro město je charakteristické velmi slunné počasí, ročně zde bývá okolo 2 400 slunečných hodin (pro srovnání: Praha 1 600, Dubrovník 2 600).

Čím se tam živí?

Docela tam jede chov prasat (třeba Východosibiřský Svinokomplex, tedy vepřín, je pro 140 000 prasat). Agroholding Nikolajevskij je zase největším výrobcem vepřového masa na Sibiři.

Mezi nejvýznamnější podniky patří Ulan-udský letecký závod spadající do ruského státního holdingu Ruské vrtulníky. Vyrábí se tu modifikace ruských vrtulníků Mil Mi-8 a Mil Mi-17. Právě tady byly vyrobeny vrtulníky Mil Mi-171Š pro Armádu ČR. Další je samozřejmě zlato a společnost docela neoriginálně nazvaná Burjatzoloto.

Je tam hodně lidí?

Když se podíváte na srovnání, pochopíte, že hlavní město Ulan-Ude, které má stejně lidí jako Brno, je tu největší city. Na zbytku státu se můžete jít tak akorát pást.

Burjatsko: 2,8 os./km²
Česko: 133 os./km²
Monako: 17 676 os./km²

Kromě zásadní sochy Lenina je kousek od Ulan-Ude i ulan-udský dacan Rinpoče Bagša (Ринпоче Багша). Buddhistický klášter a škola s největší pozlacenou sochou Buddhy v Rusku. Fotku klanícího se Putina máme taky, ale to jsme si odpustili.

Jak se tam dostat?

I když jste zarytý ekolog, klidně leťte. Uhlíková stopa vyjde skoro na stejno. Veřejná doprava na větší vzdálenosti tam de facto neexistuje a silnice v podstatě taky ne. Kromě hlavního železničního tahu BAMu tam tak dávají lišky dobrou noc. Jestli ale chcete dobrodružství, vyberte si vlak. V našem videu doporučuje Albert a vysvětluje proč.

 Letadlo:  Zpáteční lenka Praha – Ulan-Ude, 16 500 Kč,
10 000 Kč jedna cesta. Je to 16,5 h letu (vyhledávač Kiwi)

 Vlak / jedna cesta 20 400 Kč (2. třída)/122 h, tedy 5 dní
Úplně nejnižší třídou zaplatíte 10 000 Kč (jen 1 cesta)

Praha – Varšava 1 000 Kč (8 h)
Varšava – Moskva 156 eur/4 200 Kč (19 h)
Moskva – Ulan-Ude 200 eur/5 300 Kč až 570 eur/15 200 Kč (2. třída) (95 h)
Výborný vyhledávač mezinárodního vlakového spojení rail.cc je tady.

Máte chuť na vodečku?

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK