Tipy a triky

Co je to vlastně přesně ostrov?

[su_wiloke_sc_company_website]

Když zavřete oči a představíte si ostrov, co přesně vidíte? Pojmenovat a definovat symbol ráje není zdaleka tak jednoduché, jak se zdá.

Na fotce nahoře umělý ostrov Palm Jumeirah v Dubaji, Spojené Arabské Emiráty. Foto: Profimedia

Na začátku byl příběh. Josh Calder čas od času vyráží ze svého bydliště ve Washingtonu, D. C., aby zkontroloval svou oblíbenou mělčinu. Na hromadě štěrku se začíná pomalu rozvíjet vegetace a Calder čeká, kdy se místo konečně stane ostrovem. Je to hloupost?

image
Když se řekne slovo ostrov, ve vaší hlavě to nejspíš vytvoří obraz z nějaké populární fantazie. Půjde nejspíš o malou skalnatou vyvýšeninu pokaděnou racky, možná půlkulatý kopeček písku s palmou uprostřed. Pro odborníky je to ale mnohem složitější. Na fotce je jeden z ostrůvků v Karibiku. Foto: Profimedia.

Existuje nějaká definice?

Geograf Stephen Royle vydal o ostrovech různé knihy a má pro ně jednoduchou definici: „Ostrov je pevnina, která je obklopená vodou, je nad hladinou moře a je menší než kontinent.“ Jenže… David Clague a Rosemary Gillespie, autoři Encyklopedie ostrovů, na to mají trochu širší pohled. „Přemýšlím nad nimi (ostrovy) ve smyslu izolace,“ říká Clague. „Jsou to kousky panství s určitými hranicemi, které brání nebo těžce potlačují výměnu živočišnou i rostlinnou.“ Podle téhle definice vlastně můžou být ostrovem i podmořské sopky. Stejně tak možná vrcholy hor, kde se často dají najít rostliny i zvířata, které by nebyly schopné v nižší nadmořské výšce přežít. 

Stockholmské souostroví ve Švédsku se skládá z asi 30 000 ostrovů a ostrůvků. Jsou to ale opravdu všechno skutečné ostrovy? Foto: Belola80, Wikimedia Commons.

Mám v břiše svůj vlastní ostrov?

Přemýšlení o ostrovech je zkrátka složité. Jakmile dosáhnete pevného půdorysu jedné odpovědi, rozmnoží se před vámi v nekonečné souostroví další a další otázky. Řekněme, že se rozhodnete vzít za svou širokou definici Clagua a Gillespie. Jenže co se v tom případě považuje za izolaci? Zkuste začít zvažovat tuhle otázku v různých fyzických úrovních, a ještě se to zkomplikuje: pro řadu bezobratlých mohou sloužit jako ostrovy i díry ve stromech plné vody. Anebo jinak: zvířecí tělo je ostrovem pro mnohé parazity. A každý člověk je ostrovem minimálně pro miliardovou populaci své vlastní střevní mikroflóry. 

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Ovce jako měřítko

Vše výše napsané vás vlastně může tím víc táhnout k tradiční odpovědi, že ostrov je „tělo“ obklopené vodou. Tahle definice má horní hranici – ostrov je menší než kontinent. Definujme si ale dolní hranici – jak velký ostrov musí být, aby se od něj odlišila Roylova pouhá skála? Odpověď se dá postavit kvalitativně: Vikingové si o ničem nemysleli, že je to ostrov, dokud to nebylo dost daleko od pevniny, aby kolem toho mohla kormidlovat loď. A Skotové žijící v 19. století zase ostrov definovali jako kousek země s dostatečnou pastvinou, aby se zde mohla uživit alespoň jedna ovce. 

image
Podle toho jakou použijete definici, by špička každé tého hory mohla být ostrovem. Na fotce masiv Grandes Jorasses s vrcholem Dent du Géant (Obří jehla, 4013 m) v Alpách. Pohled z Aiguille du Midi. Foto: Profimedia

A co když je tam most?

Jsou samozřejmě nejdřív především důvody politické. Současní politici často hledají důvody k tomu, aby pozměnili ostrovní status a přisvojili si ostrovy k pevnině čistě z hrabivosti. Jeden nedávný případ: skotský politik Mason v roce 2016 schytal vlnu hejtu, když navrhl, že Skye, největší a nejsevernější ostrov v souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku, by teď už nemusel být skutečným ostrovem, protože je s pevninou spojený mostem. Bylo by to směšné, pokud by nešlo o peníze. Podobný precedens se totiž odehrál v roce 2011. Skotské správní oblasti Argyll a Bute tehdy vláda zkrátila rozpočet o 400 000 liber, protože se (do té doby) ostrov Seil, který je spojený s pevninou mostem Clachan, rozhodla přestat za ostrov oficiálně považovat. Přitom ještě sčítání lidu ve stejném roce označilo Skye za obydlený ostrov a sám skotský návrh zákona zdůraznil, že definuje ostrov jako „přirozeně formovanou plochu země, která je ze všech stran obklopena mořem“ (a ignoruje umělé konstrukce, jako jsou mosty). Už jsme v tom ztraceni.

image
U ostrova Blejski Otok na jezeře Bled ve Slovinsku je situace co se týká uznání ostrovnosti jasná. Tohle poutní místo je asi 80 km od Lublaně v podhůří Julských Alp. Jezero je původem ledovcové, ale dnes ho zásobují vodou termální prameny, takže teplota vody je až do září luxusních 26 stupňů. K tomu připočtěte okolní dramatické výhledy a národní park Triglav a máte nejnavštěvovanější místo Slovinska. Foto: Profimedia.

Je pevnost v oceánu ostrov?

Nemyslíme tím trosečníky jako bájný Robinson nebo pan Wilson Toma Hankse. Aktivista Josh Calder z Washingtonu, D. C., zmíněný na začátku, na Flickru spravuje skupinu, která se jmenuje Je to ostrov, nebo to není ostrov (Island or Not Island), která se věnuje tomu, co se nazývá „těžko definovatelné rádoby ostrovy“, jako jsou pevnosti v oceánu (jako Bourtzi v Řecku nebo francouzská pevnost Boyard v našem článku tady) nebo bonsaje rostoucí na plovoucích platformách (fotka plovoucího stromu z Kanady je tady na Flickru).

Podle Caldera by ale měl mít ostrov i nějakou úroveň kvality půdy a vegetace, nemůže to být jen kámen nebo molo.

image
Největší solárně napájená loď na světě, švýcarská PlanetSolar, tiše krouží kolem pevnosti Bourtzi v Řecku. Počítá se pevnost už za ostrov? Foto: Profimedia

Určitě je na to nějaký nesmyslný vědecký obor!

Jasně. Nisologista je ten, kdo studuje ostrovy v jejich definici. Jmenuje se Christian Depraetere. Podle něj je prahová hodnota 0,1 kilometru čtverečních a dochází k závěru, že na Zemi je 86 732 ostrovů, které mají stejnou nebo větší rozlohu. Když tohle vymezení snížil na 0,01 kilometru čtverečního, počet ostrovů se zvýšil zhruba na 450 tisíc. Když ho snížil ještě víc, dostal se na číslo téměř 7 miliard. Takže zatím je to o fous, ale v podstatě každý člověk na planetě může mít svůj soukromý ostrov.

Takhle to ale nebude navždy?

Ty počty jsou opravdu hodně podle plotu. Švédsko v roce 2001 sčítalo všechny svoje ostrovy. Na jaké číslo se dostalo? 221 800. Pak se o to samé pokusilo v roce 2013 a dostalo se na číslo 576. Ale! Budete-li se řídit definicí Evropské unie k určení vzorku pro studium ostrovních komunit, Švédsko jich má jen 24. 

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Pomíjivost čeká i na ostrovy 

Takže si dejme pauzu a předstírejme, že se nějakým zázrakem všichni dohodli, kolik je ostrovů. Skoro hned bychom se všichni opět pletli. Každou minutu stačí mrknout, a mizí. Nějaký ostrov v řece Kongo se nakonec zhroutil a zmizel. Jiný právě vyrostl v Baltském moři. Vrcholky hor se prostě odřezávají a stromy se plní vodou. Naše současné klimatické podivnosti slibují, že urychlí obě strany tohoto závodu ve zbrojení. Hladina moře stoupá a zaplavuje některé ostrovy a ničí jejich existenci, jiné budou vytvořeny z pozemků, které nyní považujeme za stálé: řekněme Miami nebo Maryland.

Lidé jsou od věků přitahováni k ostrovům, protože si myslí, že jsou stálé, přesné a památné. Že je to bod jistoty v oceánu proměnlivosti. Ale samozřejmě i pro ostrovy platí Platonovo: Panta rhei.

Tereza Vaisová

Sbalí si krosnu a psa kdykoliv to jde a vyráží, kam se jí zrovna chce, a kam jí to vlak a auto dovolí. Má totiž tak panickou hrůzu z létání, že se tak jednoho dne musí dokodrcat až do Vietnamu a Kambodži, kde třeba zůstane. A možná i nakonec vymění box za Muay Thai!

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK