My změkčilí Evropané v těchto dnech žijeme jen na přístrojích. Dýcháme za pomoci větráků a naše srdce bijí díky podpoře výkonných klimatizací. Do toho zvládáme jen sténat a mačkat záchranné tlačítko obsluhy zmrzliny a piva. A to je směšných 29 stupňů! Jak v tom mohou Indové cvičit?
Indo-pákistánská varianta zápasu se jmenuje bharatiya kushti (v Pákistánu spíš pehlwani). Oproti řeckořímskému zápasu sahá mnohem víc do historie. Nejméně 5000 let. Je to nejstarší forma kodifikovaného boje v této části planety. Už Krišna prý bojoval ve starobylém umění boje malla-yuddha (ze kterého kushti vychází) a stejně tak Siddhártha Gautama. Ještě před tím, než se stal Buddhou, sám sebe označoval za špičkového experta v zápase i dalších formách boje (idealizovaný zápaďácký pohled na buddhismus samozřejmě o krvelačných buddhistech nechce nic slyšet, ale stačí se podívat na to, jak buddhisté vesele vraždili loni v Barmě).
Jdeme si zamakat do akhary
Akhara je indické slovo pro místo, kde se vyučuje a provozuje bojové umění. Takový specializovanější gym. Ale na rozdíl od jiných kultur tam zápasníci většinou nežijí (jako v klášteře, akademii nebo gurukulu), ale mají vlastní osobní život. Je pak už na konkrétním „klubu“, jak moc jim nakládá a jestli vyžaduje totální soustředění včetně celibátu a nehromadění majetku, nebo jestli tam fighteři chodí jako do práce.
Zápasníci bojují v aréně nebo akhaře s hliněným nebo prašným povrchem. Půda na podlaze se mísí různými přísadami, jako je například máslo ghí. Před tréninkem se podlaha uhrabe, aby tam nebyly žádné kamínky, a přibližně každé 3 dny se to kropí pro udržení optimální vlhkosti. Musí to být dostatečně měkké, aby nedošlo ke zranění, a dost tvrdé na to, aby měli zápasníci oporu. Nechybí rituály jako házení hrstí hlíny na vlastní tělo během zápasu a oltář boha Hanumana.
Takže jak se v horku trénuje zápas kushti?
Pokud jde o děti, ty začínají s tréninkem až ve věku kolem 10 let. Aby díky přílišné zátěži nedošlo k zakrnění růstu, cvičí nejdřív jen s váhou vlastního těla. Je to něco mezi naší gymnastikou a jógou. Až později se přidávají pomůcky. Požívají se i běžné činky a lana, ale my vybíráme ty exotičtější nástroje:
Gada mace
Palice nebo tupý palcát
Na první pohled to vypadá jako obyčejná koule na bambusové tyči. Ano, má to kulovitou hlavu, ale na konci je ta koule lehce zašpičatělá. Celé je to vyrobené z kovu nebo dřeva. Gada byla už podle legend zbraň hinduistického boha Hanumana. Z naší fotky je jasně vidět, že to byl vlastně indický Žižka. Gadu drží v jedné ze svých rukou i Višnu a tahle zbraň je ostatně oblíbená v celé jihovýchodní Asii. Pro tréninkové fitness účely se používají různé váhy a velikosti, podobně jako u činek.
Funguje to tak, že se s tím vestoje nejrůznějšími rytmickými způsoby máchá ve vzduchu a za zády. Něco jako u nás mnohem provařenější kettlebell. Za takovéhle zlehčování slavné techniky by nám ale mistři gada-yuddha (bojové umění zaměřené na boj s gadou) určitě dali palicí po hlavě.
Koukněte na to, jak šikovně zacházet se svým palcátem:
Dokonce se v tom dělají i závody:
Velký masitý Gama
Velký Gama (The Great Gama) byl slavný zápasník proslulý skvělou technikou s palcátem gada. Neporažený zůstal neuvěřitelných 52 (!) let a je považován za jednoho z nejvýznamnějších zápasníků všech dob. Pozastavme se nad jeho tréninkem: jeho každodenní trénink probíhal na dvoře spolu s dalšími 40 kolegy zápasníky. Každý den si dal nejméně 5000 hindských dřepů (baithak) a 3000 hindských kliků (dands) nebo víc. Obojí vypadá úplně jinak než u nás. Viz videa. K tomu si nasazoval na krk kruhový kamenný límec zvaný gar-nal o váze 90 kg.
Indické dřepy
Od těch našich jsou dost jiné. Koukněte:
Indický klik
Ten je ještě divnější. Spíš si to poskládáte z jógy. Znáte to jako střechu následovanou čatarangou a končící kobrou.
Gamův jídelníček sestával z velkého kalorického nářezu. Denně vypil 10 litrů mléka, téměř kilo drcené mandlové pasty zpracované do formy nápoje spolu s ovocným džusem. Pak ještě 6 slepic (připravených desi způsobem), půl litru ghí, 3 kila klasického másla, 3 kyblíky ovoce a dva kusy skopového (opět à la desi). Vysokoenergetická strava s vysokým obsahem bílkovin, to v bodybuildingu potřebujete.
Gar nal
Kámen na krku
Indická činka (nal) je velký kámen s úchopem uvnitř. V akharách nejdete velmi lehké kousky od 20 kg až po 150kilogramová monstra. Je to skvělé pro posílení, zvlášť ramen a tricepsů. Dnes je ale nal dost vytlačován vzrůstající oblibou klasických západních činek. Gar nal je varianta s větší dírou bez spojnice. Používá se především tak, že se jím prostrčí hlava a s tím kamenným límcem se pak dělají dřepy.
Jori
Cvičení s kužely
A ejhle, pod pojmem cvičení s kužely si představíme nějakou legrační gymnastku estetizovaně a nesmyslně mávající kuželkami. Jak to mohlo tak daleko zajít? Vzniklo to totiž z mávání sekerami a pak taky ze cvičení s jori (johrii). To jsou kužely k posílení zad, ramen a úchopu. Vždy se cvičí s dvojicí jori (5 až 45 kg má každý). Jde o kyvadlové a švihové pohyby, kdy je důležité správné rytmické načasování. Musí být zachovány klidné tělesné dispozice, ústa by neměla vyjadřovat námahu, ale být pořád zavřená, dýchá se nosem pro uchování energie uvnitř těla.
Úžasná atmosféra ze soutěže:
A tady je video s “vylepšným” jori pobitými hřeby.
Shirshasan
Stoj na hlavě
Zápasníci si tak posilují krk a zvyšují průtok krve do hlavy. Je to převzaté z jógy. K tomu se pak přidávají nůžky, různé kopy atd.
Pharsa
Orání pole
Vezmete motyku a snažíte se překopat arénu. Buď se to dělá za pomoci motyky, nebo ručně holýma rukama. Podobně se dá aplikovat i sekání dřeva. Je to cvičení na posílení kardiovaskulárního systému, síly i úchopu. Na pharsa je skvěle vidět jako kontrast náš zdegenerovaný svět. Výtahem vyjedeme do posilovny a tam šlapeme na kole naprázdno. U Indú to ještě připomíná něco, co kdysi dávalo smysl.
Mallakhamb pole
Balancování na tyči
Oblíbené je ještě cvičení na hrazdě (kushti dip), šplhání po laně a používání takzvané indické činky, což je uříznuté metrové poleno s držáky. Třeba mallakhamb je podivný sport, kdy jednotlivci nebo skupiny balancují v jogínských a gymnastických polohách na velké tyči.