Jídlo Itálie

Festival triumfálních chlebových oblouků

[su_wiloke_sc_company_website]

O Velikonocích sicilské městečko San Biagio Platani staví nádherné chlebové chrámy

Stejně jako u nás jsou Velikonoce jedním z nejdůležitějších italských svátků. Na rozdíl od nás jsou Italové navíc nezlomení křesťané, takže nejde jen o to, jen tak někoho seřezat, ale je to výrazně rafinovanější. Ve vesnici San Biagio Platani to celé povýšili na architektonickou slavnost, ze které by si uslintnul i Adam Gebrian. Každý rok tu místňáci několik měsíců před velikonoční nedělí staví obrovské stavby z chleba, fazolí a dalších potravin.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Jak je to proboha napadlo?

Tradice má původ už ve feudálních dobách. Sicilští tehdy vítali vládce stavbami triumfálních mramorových oblouků. Něco jako dnes, když se na počest papalášů otevírá stanice metra nebo Kaufland. No a chudí, ale inovativní zemědělci z městečka San Biagio Platani se rozhodli hlavouny uctít svou lowcostovou variantou. Postavili oslavné chlebové oblouky. Dokonce i když vládci přestali na venkov jezdit, akce se přetransformovala na náboženský rituál a přežila v ještě ikoničtější podobě. Postupem času se totiž díky konkurenci mezi místními obyvateli rozbujela doslova lidová tvořivost.

Duchovní atmosféra jemné meditace na sicilském venkově je okouzlující. Foto: San Biagio Platani
Duchovní atmosféra jemné meditace na sicilském venkově je okouzlující. Foto: Eduardo Cicala
Potkáte tu spoustu místňáků. Foto: San Biagio Platani
Potkáte tu spoustu místňáků. Foto: San Biagio Platani

Má ta akce nějaká pravidla?

Cílem je dnes znovuvytvořit poživatelnou variantu interiéru kostela San Biagio. Jeden tým staví oslavné oltáře týkající se Ježíše z potravinářských materiálů, druhý má všechno kompletně o Marii atd. Když tam ale přijedete před začátkem svátků, neuvidíte ještě nic. Věci se staví v opuštěných skladech přeměněných v tajná sochařská sympozia. O Velikonoční neděli se pak všechny ty stavby z chleba, ale i mozaiky z rýže a lustry z voňavého pečiva odhalí veřejnosti.

Kromě jedlých věcí používají i slámu. Foto: San Biagio Platani
Kromě jedlých materiálů používají i slámu. Foto: Eduardo Cicala
Zbytek je opravdu k jídlu. Foto: Eduardo Cicala
Zbytek je opravdu k jídlu. Foto: Eduardo Cicala
Dědci si tu po večerech na tajňačku kutí. Foto: San Biagio Platani
Dědci si tu po večerech na tajňačku kutí. Foto: Eduardo Cicala

Potřebuji něco vědět na cestu?

Stavby vypadají nejdramatičtěji v noci. Jestli tam vyrazíte, raději zkontrolujte stránky La Creatività di un Popolo, to je místní „myslivecké sdružení“ pořádající akci. V poslední době se propíraly zvěsti o finančních problémech pořadatelů, tak ať náhodou nemusíte zůstat na pizze. Případně pošlete dotaz na info@archidipasqua.eu. Velikonoční neděle je letos 21. dubna.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK