Urbex Německo

Hora z trosek 15 000 domů. Neznámý Berlín

  • Instagram index
    7
  • Party faktor
    3
  • Dostupnost
    9
[su_wiloke_sc_company_website]

Navštivte obří hromadu suti, kterou sem navezli za války z celého Berlína. Pod vašima nohama jsou trosky z 15 tisíc domům, vozili je sem až do 70. let. A taky to bylo za studené války nejdůležitější špionské hnízdo v celé Evropě! Teufelsberg.

Takže pěkně od začátku. Všechno to začalo jako náckovská univerzita. Hitlerův hlavní a špičkový architekt Albert Speer pro svého šéfa navrhnul rozsáhlý komplex budov – vysokoškolský zbrojařský kampus, který měl stát na západě Berlína. Stihla se ale postavit jen hrubá stavba fakulty vojenské techniky a tu ale hned po válce odstřelili. Zbytek začali postupně zasypávat sutí z trosek zničeného města. A že jich nebylo tak úplně málo. Až do roku 1972, kdy odjelo poslední nákladní auto, to bylo nějakých 26 milionů metrů krychlových materiálu, asi tak třetina všech berlínských poválečných trosek. Tedy asi 15 000 zbořených budov. Když bylo dokonáno, vysázela se tráva a stromy a kopec začal sloužit zábavě. Vznikla tu tak třeba lezecká stěna, sáňkařská dráha a dokonce i lyžařský vlek.

Něco mezi naším Stalinem a Ještědem.

Takže mám jít v Berlíně do lunaparku?

Právě že ani náhodou. Zábavu zatrhla s nástupem studené války americká NSA (Národní bezpečnostní agentura), která se rozhodla využít nejvyšší berlínský bod pro špionážní účely a vybudovala tu svou odposlouchávací centrálu, aby mohla sledovat dění za Berlínskou zdí. Vznikla tak pětice dnes tak fotogenických kopulí s anténami, které monitorovaly dění ve vzduchu. Kvůli nim museli odstranit i lyžařský vlek, který rušil rádiové spojení. Paradoxně přenos zlepšovalo ruské kolo, které se tu stavělo každý rok při příležitosti americko-německého festivalu. Když to Spojenci zjistili, vyžádali si jeho trvalejší umístění.

image
Nejvyšší hora Berlína není žádný přírodní kopec, je to hora odpadků.
V překladu Čertův kopec má nějakých 115 metrů. Nejdřív se tu měli vzdělávat náckové, pak se tu chvíli jezdilo na sjezdovkách, nějakou dobu tu Američan špízovali Sovětský blok a dneska je z něj přehlídka celosvětového streetartu. Vítejte na Teufelsbergu.

Za všechno může NSA

Samozřejmě se na kopec váže i nějaká ta konspirační teorie. Není to nic tak zásadního jako ilumináti na Marsu, ale přeci jen. Říká se, že NSA vybudovala v kopci tunely vedoucí do bývalé nacistické univerzity, která měla sloužit jako bunkr nebo úniková cesta. Existence takových tunelů ale nebyla nikdy potvrzena a pamětníci, kteří na základně pracovali, se téhle teorii jen smějí.

Špión, který mi ujel

Po pádu berlínské zdi byla základna Američanům samozřejmě k ničemu, takže všichni odešli a kopec i s věžemi byl ponechán svému osudu. Proběhlo několik pokusů kopec i se stavbou nějak efektivně využít, nakonec všechny selhaly a mnoho let se tu nic nedělo. Bylo v plánu udělat tu muzeum studené války i luxusní loftové byty. Postavit se stihl ale jen jeden vzorový loftík a projekt nakonec kvůli odporu veřejnosti a vysokým nákladům nevyšel.

Městečko Berlín – Twin Peaks

Jedna zajímavost, jeden z projektů chtěl finančně podpořit kultovní režísér David Lynch. Mělo jít o “univerzitu míru”. Cítíte ten ezoterický feeling? Přesně tak, Lynchovým projektem by nepohrdl ani Vlastík Plamínek. Studenti se tu měli věnovat transcendentální meditaci a cvičit jógu pod padesátimetrovou “věží nepřemožitelnosti”, která se měla na kopci postavit. Bohužel se téhle šílenosti nedostalo podpory města, ale sám Lynch tu stihl položit aspoň symbolický základní kámen.

David Lynch je velký fanoušek pro meditaci a duševní zdraví. Jeho nadace David Lynch Fundation od roku 1972 propaguje transcendentální meditace jako významnou techniku duševní hygieny. Stránky jeho nadace jsou tady.
Můžete si koupit i Lynchovu knížku, ve které David řeší svou meditaci, filmy a vůbec. Je jasné, že autor Twin Peaks v životě potřeboval důkladnou léčbu.
image
Takhle krásně tajemně mohl vypadat radar v Brdech. Za dalších 30 let.
A jak se tam dostat? Sedněte na S-Bahn, vystupte na Heerstrasse a odtud už je to asi půlhodinová procházka. Kopec těžko přehlédnete.

Co je tam teď?

Areál základny byl několik let oplocen, chátral a podléhal vandalismu. Lidé ale stejně pravidelně přeštípávali nebo přelézali plot, aby si užili unikátní atmosféru vegetací obrůstajících radarů a působivých výhledů na německou metropoli. Od roku 2011 se sem ale dostanete bez problémů, jen musíte naopak zaplatit vstupné (počítejte kolem 7 euro). Nový správce areálu sem navíc pozval streetartové umělce z celého světa, aby vyzdobili místní zdi. Bylo to výhodné pro obě strany. Výtvarníci se měli kde realizovat a správce má za co vybírat vstupné. Vznikla tady tak jedna z největších graffiti sbírek v Evropě.

Když už tam vyrazíte, u vstupu musíte podepsat lejstro, že vstupujete do objektu na svoje vlastní nebezpečí. Nejspíš kdybyste se někde propadli do staré šachty a v temné tajné chodbě se museli utkat s robo-Hitlerem. Jo a vezměte si baterku, v bývalém centru špionáže moc oken nenajdete.

Více unikátních berlínských míst hledejte v našem průvodci Kmeny Berlína. Stahujte zdarma tady.

Simona Ondráková

Hledá se. Postrádá orientační a několik dalších smyslů. Zkusila vejšku, práci, bohémství a nyní zakládá farmu zvířat. Autorka několika nikdy nenapsaných blogů.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK