Kulturní šok Tipy a triky Írán

Jací jsou moderní Íránci?

[su_wiloke_sc_company_website]

A co potřebuju na cestu do Íránu

Czech republic is good! Iran is good!

To jsem se naučil v Íránu. Íránci o své zemi mluví se zaníceným nadšením. Přitom všichni ví, že jde jejich země rychle ke dnu. Obrovská každodenně postupující inflace je jasný důkaz. Takže s ekonomikou tohle nesouvisí. Když slyší, že jsem z Česka, bez výjimky jsou nadšeni. Czech! Good country! A když vám to opakují různí lidé stále dokola, začínám tomu sám věřit a když se vracím domů, zapřísáhle si opakuji, že budu hrdý na svou zemi. Protože je to jen v hlavě, jak říká klasik.

Asi se budu párkrát opakovat, ale lidé jsou v Íránu neuvěřitelně přátelští. Stalo se mi, že se mě taxikář zeptal, jestli se mi líbí jeho město. Když jsem přitakal a ještě mu posunky pochválil playlist v autě, tak se rozzářil, že nechtěl zaplatit vůbec nic. Neuměl ani slovo anglicky, ale celou dobu se jen usmíval. A něco podobného se mi stávalo skoro každý den. Neuvěřitelné.

Takže je v Íránu všechno pohádka?

Právě naopak. Spousta lidí je zoufalá z toho, jak je stát, respektive vládnoucí teokracie ožebračuje. Mluvil jsem s inženýrem, který se vracel z Turecka, kde mu skončilo pracovní vízum a děsil se místní nezaměstnanosti. Prý jsou statistiky naprosto manipulovány. Ženy se do nezaměstnaných tak nějak nezapočítávají a stejně tak lidé, kteří mají práci jen jeden den v týdnu. A když už někdo práci má, půl roku trvá než ze zaměstnavatele vypáčí prachy.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Takže jsou všichni chudí?

To samozřejmě ne. Potkal jsem místní zlatou mládež a ta vypadala naprosto spokojeně. Frčí plastiky nosů a fejky všeho druhu. Nesmí sem totiž americké firmy, takže na oplátku se ani nedodržují žádné licence a autorská práva. Není žalobce.

image
Technika postupuje i u okukování starožitností. Docela fajn jsou 3D brýle, co si člověk může půjčit v Perseopoli. Není to sice žádný Oculus Rift, spíš jako Google Sphere s kartónovou krabicí. Prohlížíte si statickou vizualizaci tehdejšího města a dnešních základů. Foto: JS
Takhle nějak vzniknul Michellin. Foto: Jan S.
Takhle nějak vzniknul Michellin. Foto: JS      
image
Bohatí už visí na instáči, ale ještě nestihly zaniknout symboly minulosti. Knihkupectví ve městě Jazd. Foto: Jan S.
Ze zvědavosti jsem se jel podívat na největší obchodní centrum a chrám nákupů blablabla Persian Gulf Complex asi 15 km za Schirazem. 40000 metrů čtverečních obrovské zhůvěřilosti. Neskutečně prázdné a v rozkladu. A to to ještě nestihli celé zprovoznit. Je vidět, že ekonomika jde rychle dolů. A i přesto se najdou podivní lidé, kteří tu zabíjí své zbytečné životy. Když jsem chtěl fotit to zoufalství v Hypernově, vystartovala na mě ochranka, takže jediný úlovek byl velbloudí kefír ve stylu mého oblíbeného Airanu (tedy s mátou a bylinkami) a cosi hnusného v plastu. Foto: Jan S.
Ze zvědavosti jsem se jel podívat na největší obchodní centrum a chrám nákupů blablabla Persian Gulf Complex asi 15 km za Schirazem. 40000 metrů čtverečních obrovské zhůvěřilosti. Neskutečně prázdné a v rozkladu. A to to ještě nestihli celé zprovoznit. Je vidět, že ekonomika jde rychle dolů. A i přesto se najdou podivní lidé, kteří tu zabíjí své zbytečné životy. Když jsem chtěl fotit to zoufalství v Hypernově, vystartovala na mě ochranka, takže jediný úlovek byl velbloudí kefír ve stylu mého oblíbeného Airanu (tedy s mátou a bylinkami) a cosi hnusného v plastu. Foto: JS

A pro turisty v Íránu funguje všechno jako u nás?

Ano i ne. Můžete si koupit místní SIMku, všude jsou bankomaty, všude funguje skvělá dopravní infrastuktura atd. Jenže na stát jsou uvaleny tvrdé americké sankce. Takže díky Amíkům, kteří z politických důvodů tento stát bojkotují, v Íránu nefungují americké produkty. Takže přesto, že i nejmenší zelinář bere bezdotykové platební karty, nikde není možné platit naší západní kartou (MasterCard, VISA ap.) ani vybírat z bankomatu. Nikde, ani v bance. Musíte si do státu přivézt dostatečnou zásobu dolarů nebo eur. 

Pak taky počítejte s tím, že stát filtruje internet. Takže i když se někde připojíte na wi-fi, nebudou vám fungovat některé služby. Třeba Messenger nefunguje, WhatsApp ano, některé služby Google ano, jiné ne. Není v tom žádná logika. Nainstalujte si proto raději dopředu nějakou VPN aplikaci (náš článek s tipy na cestovní appky je tady). To vás v kyberprostoru zamaskuje. 

Eskalátor v mešitě? Víra i tady musí konkurovat nákupním chrámům. Foto: Jan S.
Eskalátor v mešitě? Víra i tady musí konkurovat nákupním chrámům. Foto: JS

Je tam ale přece nějaký problém s vízy?

Ne, tohle už je dobré. Od letošního roku (2018) jde zažádat o víza elektronicky. Vyplníte si formulář na této stránce a za pár dní vám přijde pdf s kódy, které si vytisknete a na letišti vám vystaví a zaplatíte si už finální víza (75 eur plus 14 eur povinné “pojištění”za osobu). Na letišti je to procedura na 20 minut. Samozřejmě v pase je lepší nemít žádná razítka z Izraele a je lepší nebýt Američan. Haha.

Je tam draho?

Oficiální ceny jsou asi o třetinu nižší než u nás, reálné ceny (když nenakoupíte od státu) jsou jestě 2x výhodnější. V listopadu se očekávají další sankce USA, takže cena valut na černém trhu výrazně stoupla. Celkově ekonomika jde dlouhodobě dolů (lidé jsou ožebračováni, ale pro turisty je to výhodné). Milionová bankovka neznamená nic, inflace letí a každý den se mění ceny zboží. Je to docela zmatek. Přitom vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí má podle agentury Reuters impérium o hodnotě 2 bilionů korun. Peníze získal konfiskací majetku oponentů a lidí z opozice a používá je k dalšímu upevnění moci. Systém si drží docela tvrdou kontrolu nad mocí i médii. S téměř jistotou se tam po tomto článku už nepodívám. Mí přátelé novináři, kteří se obyčejně bojí, raději píší pod pseudonymy.

image
Náplast na nose z úvodní fotky neznamená zlomený frňák, ale estetickou plastickou operaci nosu. U místní zlaté mládeže je to velice populární. A mimochodem pořád mě všichni na něco zvali. Tady mi partička koupila vynikající koktejl (samozřejmě bez alkoholu), chvíli jsme poklábosili, vyměnili si WhatsApp a šli jsme si po svém. Žádné nepříjemné obtěžování, z lidí tu mám jen naprosto úžasné pocity. Foto: JS
A ve stejnou chvíli, když mladí prahnou po plastikách nosu, vláda na hlavním náměstí Nakš-e džahán (v UNESCO) vidí USA, Izrael a všechny Saudy jako chodící mrtvoly. Všichni lidé, se kterými jsem mluvil, se to většinou báli říct naplno, ale viděli to naopak. Asi jako u nás za komoušů, když strana a "lid" podobně hrozil USA. Foto: Jan S.
A ve stejnou chvíli, když mladí prahnou po plastikách nosu, vláda na hlavním náměstí Nakš-e džahán (v UNESCO) vidí USA, Izrael a všechny Saudy jako chodící mrtvoly. Všichni lidé, se kterými jsem mluvil, se to většinou báli říct naplno, ale viděli to naopak. Asi jako u nás za komoušů, když strana a “lid” podobně hrozil USA. Foto: JS
image
Všude je neuvěřitelně čisto. Žádná pejskařská invaze jako u nás, takže kdekoli se můžete posadit a odpočívat. Ráj. Foto: JS
Hele, našel jsem tutorial, jak to naprat do Eiffelovky :-). Foto: Jan S.
Hele, našel jsem tutorial, jak to naprat do Eiffelovky :-). Foto: JS
image
Ve velkých městech jsou i normální fasfoody. Tedy jakási random kopie něčeho povědomého. Teherán. Foto: JS
Jak se dočtete všude, Teherán nebrat. Megalopole Teheránu má už přes 13 milionů obyvatel a úplně kdekoli vylezete z metra, vypadá to takhle. Foto: Jan S.
Jak se dočtete všude, Teherán nebrat. Megalopole Teheránu má už přes 13 milionů obyvatel a úplně kdekoli vylezete z metra, vypadá to takhle. Foto: JS

A je to tam špatné pro ženy?

Musíte samozřejmě respektovat místní kulturu, respektive vládnoucí a poněkud despotickou teokracii. Už když dosedne letadlo, všechny ženy si musí zahalit vlasy. I ta největší kočka se mávnutím šátku změní ve starou bábu.

Dokonce ani muži nesmí nosit kraťasy a odhalovat ramena. Mě jednou téměř zlynčovali dva dědci, když měli pocit, že mám košili přes ramena příliš ledabyle. Vykřikovali něco jako “tady je Írán!” Samozřejmě v zemi nekoupíte vůbec nikde alkohol. 

A taky je docela faux pas, když muž podá ženě ruku. To mě ale bavilo porušovat a při loučení jsem většinou dobrosrdečně dělal blbého, nabízel pravici a feministicky výchovně přiváděl všechny do rozpaků. Snad na mě nikdo nevyhlásí fatvu 🙂

Ve větších městech všude najdete pítka s vodou, a to dokonce chlazenou. Nekupujte nesmyslně balenou. Jazd. Foto: Jan S.
Ve větších městech všude najdete pítka s vodou, a to dokonce chlazenou. Nekupujte nesmyslně balenou. Jazd. Foto: JS

Takže jací jsou tam lidé? Satani, jak tvrdí USA?

Naopak! Běžní Íránci jsou jedni z nejpříjemnějších lidí, jaké jsem na planetě poznal! Perská kultura má v sobě hluboce zakořeněný princip přátelství a pohostinnosti. Lidé jsou pro mě jednoznačně největší highlight Íránu. Budete je milovat.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK