Vyzkoušel Martin Kinkal, špičkový český fotograf, který jezdí do ciziny pátrat po krásných holkách.
Proč vlastně jezdíš na Kubu?
Byl jsem tam jednou kvůli focení a strašně se mi to líbilo, protože je to sice podobný jako celá Latinská Amerika, ale odlišný tím režimem. Je tam mnohem větší bezpečí (oproti Riu a Mexiku, tam když jdeš s foťákem, tak riskuješ, že tě minimálně aspoň okradou), tady můžeš chodit i večer a nikdo tě nepřepadne. Na každym rohu jsou policajti a nejsou tam vůbec žádný zbraně mezi lidma. V Brazílii má každej parchant bouchačku.
Vypadá to tam jinak za tu dobu, co tam jezdíš?
Ty starý ameriky, jak je všichni známe, pomalu mizí a nahrazují je takový čínský noname značky. Ta hromada čínských tuctových krabic to začíná hyzdit. Předtím to bylo krásnější. Koráby, který si lidi udržovali v chodu padesát let. Poslepovaný sice z nejrůznějších kusů, ale mělo to atmosféru.
Můžu si tam tu starou ameriku koupit?
Opravdovou starou ameriku tam těžko seženeš. Většina z těch aut už jsou křápy. Vypadají historicky, ale vevnitř jsou součástky, který to znehodnotily. Daj tam klidně motor z nějaký sekačky a ozubený kolečka si vysoustruží…
Je tam draho?
Měl jsem tam jednu přítelkyni, rozešli jsme se a ona bydlela na druhý straně Kuby. Tak jsem jí chtěl koupit vnitrostátní letenku domů a byl jsem zvědavej, kolik to bude stát. Stála šest dolarů, z jedný strany Kuby na druhej. A pro mě by ta samá stála 150, protože sem cizinec.
Tak to musí místňáci lítat jen letadlem!
Ono i to je na ně moc. Průměrná výplata je třeba 20 dolarů, takže nelítaj a radši jezdí zadarmo autobusem. On to teda není kolikrát ani autobus, ale náklaďák s lavicema na korbě. Nebo svaří dva starý autobusy k sobě. Takový stroje jsem tam opravdu viděl. Jezdí to bez jakýkoli technický. To se tam neřeší.
Takže mají dvojí ceny. Pro místní a pro cizince?
Máš tam dvě měny, jedno peso místní („národní“, CUP) a jedno pro cizince („konvertibilní“, CUC). Když přijedeš, dáš jim dolar a dostaneš konvertibilní peso. Místní si sice ty peníze mohou taky vyměnit, ale hrozně draze. Věc stojí pět jejich a ty dáš pět svých, ale je to padesátkrát víc. (Poznámka redakce: Momentálně je oficiální kurz mezi oběma kubánskými měnami 1 : 26,5. Počítejte ovšem povinný 10% poplatek při směně a taky to, co s tím udělá černý trh, takže spíš jde opravdu o padesátinásobek.)
Jsou speciální obchody, kde berou jen to konvertibilní, peso a místní tam tím pádem nemůžou. Něco jako Tuzexy. Ale samozřejmě se s tím šmelí a i dolary ti vezmou. Je tam dvojitej trh s měnou, jako kdysi u nás s bonama.
Vekslování tam není nebezpečný?
Lidi jsou tam strašně neinformovaný. Když jsme cestovali a vyjeli někam dál z turistických center, normálně jsme platili tou jejich měnou. Takže třeba velkej zmrzlinovej pohár stál jednu korunu. Cizinecký ceny jsou naproti tomu strašně masakrový. Třeba půjčit si tam auto stojí devadesát dolarů. Dvakrát tak dražší než v Evropě.
Bydlel jsi tam v hotelu, nebo u místních?
Jako cizinec se nemůžeš jen tak u někoho ubytovat. Já sem spal v casa particular. To znamená, že si místní udělají smlouvu se státem a pak mohou doma ubytovat cizince a odvádí za to nějaký peníze. Všechno se eviduje. Když si chceš vzít domů místní holku, musíš jít za majitelem bytu a ten si ji zapíše. Kdyby byla náhodou nějaká šťára a on to neměl v papírech, pravděpodobně by ho zavřeli.
Jak tam můžeš být jako turista dlouho?
Když jsi Čech, tak tři měsíce. Takže moji známí, co tam žijí trvale, musí každý tři měsíce vycestovat. A když jsi tam už dlouho, tak na tebe nasadí tajnýho a ten tě monitoruje. Známý mi říkal, že vždycky, když přiletí, už tam na něj ten člověk čeká. On mu dá dárky, tajnej napíše hlášení a je to. Všechno je tam o penězích. Když nejsi problém pro režim a máš peníze, tak je to o. k.
Jak tam fungují místní média? Můžeš sledovat, co chceš?
Televize je tam jen místní a v ní jsou jenom projevy a občas koupí z nějaký latinský země telenovelu. Takže prezident má dvě tři hodiny projev, všichni koukají a poslouchají. Pak tam vychází deník Granma, něco jako bylo naše Rudý právo (pozn. redakce: jmenuje se podle člunu, na kterém Fifo /nejznámější Castrova přezdívka/ připlul na Kubu z Mexika a započal tak revoluci). Nepíšou tam lži, ale vybírají jen ty negativní zprávy z jinejch zemí a vytvářej obraz toho světa, jak se jim to hodí. O Praze tam byl třeba článek o tom, jak tam byl nějaký průvod fašistů a že se v Praze rozmáhá fašismus a je to tam strašně nebezpečný.
Tys tam chodil do školy?
Na univerzitě si zaplatíš jazykový měsíční kurz a chodíš normálně mezi ty místní. Ale nikdo se s tebou nebaví, bylo tam vyhrazený patro jen pro cizince. Na začátku napíšeš test a oni vás roztřídí do tří tříd. A na konci ti dají nějakej cár papíru, že si to absolvoval. Ale já sem tam šel proto, že jsem si chtěl zkusit s nima žít. Bylo to zábavný, ve třídě jsme měli lidi z celý planety. Číňani na konci uměli jenom pozdrav, protože ten jazyk je pro ně strašně rozdílnej a nikdo jim nerozuměl.
Kolik ta škola stojí?
Moc ne, asi šest tisíc korun za ten měsíc. Plus ubytko casa particular. A to už se dá pak usmlouvat, když jsi tam delší dobu (pozn. redakce: na této stránce je bližší popis, jak si zařídit kubánské jazykové kurzy. 4 měsíce přijdou na 300 konvertibilních pesos /CUC/, což je 6 700 korun, ale můžete tam být i jen týden).
Takže kdybych chtěl měsíční srandadovolenou, tak ideální?
Určitě doporučuju. V tý třídě jsou nejrůznější cizinci. S námi tam byl třeba francouzský učitel biologie v důchodu. Přijel na Kubu na jachtě, plavil se tři měsíce po oceánu. Vzal si spoustu knížek, nastavil autopilota na ten směr a jel. Na Kubě byl měsíc, chodil s náma do školy a zase jel lodičkou do Francie. Takovou malinkatou kocábkou. Byl jsem se u něj podívat na palubě.
Je tam nějak znát vliv americké kultury?
Vůbec. Jsou úplně odřízlý.
Jaká je tam kuchyně?
Jedl jsem tam i dobré jídlo, ale nijak moc. Třeba jsem tam měl suverénně nejhorší špagety na planetě (smích). Chudý tam jedí kuře, rýži, fazole, banány… Kupodivu málo ryb. I když je to ostrov, tak nemůžeš rybařit, protože tím okrádáš stát. Rybařit můžou jenom velké firmy. Takže se to dělá zase na černo.
Dělají tam ale suverénně nejlepší cuba libre. U nás máš plnou sklenici coly s panákem rumu. Ale na Kubě rum nemá vůbec žádnou cenu a cola je strašně drahá. Takže ti to nalejou plný rumu a nahoru symbolicky zakápnou colou. Dáš dva drinky a jsi.
Druhou část našeho článku o Kubě najdete tady.