Zdraví Thajsko

Jak jsem skoro nepřežil žloutenku v Thajsku

[su_wiloke_sc_company_website]

Smrtící příběh našeho kolegy a cestovatele Ivana Breziny o tom, jak ve skutečnosti probíhají infekce na cestách.

Na fotce nahoře zbědovaný autor článku po nemoci. Normálně vypadá jako člověk a ne zombie. Zkuste si vygooglit fotky z jeho soudu s Milošem Zemanem.

Jak to může skončit, pokud podceníte očkování? Před dvaceti lety v Česku ještě nebylo dostupné moderní cestovní očkování. Na jaře 1994 jsem proto na roční cestu po Asii vyrazil bez něj. V červenu sedím v kavárně v thajském Bangkoku a už několik dnů mi fakt není dobře. Nechutná mi jíst, hubnu a jindy tak lákavé vůně pouličních vývařoven ve mně najednou vyvolávají pocity na zvracení. Moje moč je temně žlutohnědá, i když dostatečně piju, a taky trpím podivně mastně světlým průjmem. Že já jsem někde něco chytil?!


Sjednávat si cestovní pojištění stále znova na každou cestu je neskutečná otrava. Pořiďte si pojištění celoroční! Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Celý rok za 806 Kč nebo celá rodina (dva dospělí + všechny děti) už za 1214 korun. Obrovsky ušetříte! Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně. 

Možnosti něco chytnout jsou nekonečné

A že bylo věru kde. Do Thajska jsem přiletěl z Indie, kde jsem mimo jiné podstoupil rituální koupel v posvátné řece Ganze, jednom z nejznečištěnějších veletoků světa. V Benáresu jsem se při východu slunce s davy Indů ponořil do vody, která prý obsahuje stodvacetkrát větší koncentraci bakterií, než je limit uznávaný lékaři jako bezpečný pro koupání. Vlezl jsem tam, touha po zážitku byla příliš silná…

Předtím jsem trávil dva týdny na hausbótu zakotveném na jezeře Dhál v kašmírském Šrínagaru. Jeho majitele jsme jednou ráno přistihli, jak bere vodu na vaření přímo z jezera, kam samozřejmě ústily záchody stovek okolních hausbótů. A ještě předtím jsme na treku indickým Zanskarem jedli u místních lidí. Jejich kuchyně i záchody byly eufemisticky řečeno „mírně nehygienické“.

Pomůže mi samoléčba?

Co teď? Že bych zkusil sračku tradičně přechlastat? Koupím si tedy placku thajské whisky Mekong a večer si ji naordinuju s coca-colou. Příjemně se opiju, ale ráno je mi desetkrát hůř. Tupou bolest v pravé části břicha střídají úporné záchvaty zvracení, při kterých se kvůli totální vyčerpanosti skoro ani nedoplazím na záchod.

Za pět minut dvanáct

Za pár dnů se to trochu zlepší. Odjedu tedy do jižního Thajska na opuštěný ostrov Phi Phi Le (tehdy ještě býval opuštěný – Leonardo DiCaprio na něm film Pláž natočil až o šest let později). S přítelkyní tam několik dnů neplánovaně „robinzoníme“. Vítr totiž zvedá velké vlny, znemožňující přistát rybářským člunům, které nás měly vyzvednout. Dojde nám pitná voda, takže asi dva dny skoro nepijeme a lekáme žízní. „Hele, nejsi ty nějakej žlutej?“ ptá se mě Iva jednou ráno. Prohlédne si moje oční bělmo, a věc je rázem jasná. Respektive spíš jasně žlutá.

Když nás rybáři z ostrova konečně vyzvednou, následuje rychlá jízda přes hranice do malajského Penangu, kde je nejbližší kvalitní nemocnice, doporučená mou zdravotní pojišťovnou. V autobusu se několikrát mohutně pobliju a na příjem Adventist Hospital (www.pah.com.my) slabostí stěží dojdu. Když doktorovi vyprávím, jak jsem se domnělou „banální střevní infekci“ pokusil vyléčit chlastem, podívá se na výsledky mých jaterních testů a říká: „Měl jste kliku, že jste po té whisce do rána neumřel na akutní jaterní selhání. Bylo to tak 50 : 50…“

Mapa nemocnic v Evropě doporučených cestovní pojišťovnou AXA:

Konec cestovní radosti

Týden si poležím na kapačkách a přísné dietě. Mám spoustu času na přemýšlení – formálním vzděláním jsem biolog, takže celkem tuším, co se v mém těle pod útoky virů odehrává. Pak se ale naštěstí ukáže, že žloutenka nebyla příliš silná a že už odeznívá. Doktor mě přemlouvá, abych obratem odletěl domů, ale přerušte roční cestu po Asii kvůli tak banální záležitosti, jako jsou kolabující játra… V Penangu proto nasednu na loď a odjedu se ještě na pár týdnů podívat na Sumatru.

Jenže radost z cestování je v háji. Jsem v podstatě jen kostra potažená kůží, úplně vyhublý, totálně zesláblý a vyčerpaný. Žlučové barvivo bilirubin, který se mi vyloučil do kůže, způsobuje nesnesitelné svědění celého těla. V noci nemůžu spát a rozškrabávám si kůži do krve. Přes den se ploužím Indonésií unavený k smrti, z pouličních vůní a smradů se mi neustále zvedá žaludek a barvou pleti připomínám Mao Ce-tunga.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

O pár let později mě pak prodělaná žloutenka zachrání před tehdy ještě povinnou vojenskou službou. Tu výsadu bych si ale raději odpustil – za blízkost smrti to prostě nestálo.

A jaká očkování přicházejí při cestách po světě v úvahu? Přečtěte si náš další článek tady.

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK