Dobrodružství Syrová příroda Tipy a triky Urbex

Jak moc nebezpečné je spát v Brdech?

  • Instagram index
    4
  • Party faktor
    1
  • Dostupnost
    10
[su_wiloke_sc_company_website]

Je to samozřejmě nelegální. Ale pokud se rozhodnete riskovat pokutu, je to navíc i nebezpečné?

Na fotce nahoře jsou pyrotechnici z EOD týmu 15. ženijní brigády. Původně se kompletní vyčištění dopadových ploch předpokládalo na rok 2015. Nyní už se používají slůvka jako “nikdy”. Foto: Profimedia.

Brdy jsou největší české lesy v podstatě bez jakýchkoli staveb. A pro nás rozhodně i jedny z nejlákavějších. Turistickým průmyslem zplundrovaná místa jako Šumava nebo Český ráj nestojí za řeč. Penzióny všude, vyasfaltované cestičky, kam se podíváš, hordy lidí, informační cedule o každém větším kamenu, to nechceš. 

Les jako les, ne?

To právě ne. České lesní hospodářství je obecně vysoce intenzivní a organizované. Nechat na pokoji svému přirozenému vývoji kousek přírody je vrcholný problém, ke kterému se neváhají vyjádřit ani prezidenti. Výsledkem této inženýrské filozofie jsou pak monokulturní porosty, stromy v “divočině” nalajnované jako lány kukuřice a diskutabilní hustota vegetace… Celé je to prostě jen továrna na dřevo. Přirozená asi jako trávník na golfovém hřišti.

A Brdy jsou na tom líp?

Pro veřejnost desetiletí uzavřená vojenská oblast se sice nevyhnula plundrování lesním průmyslem stejně jako kdekoli jinde v ČR, ale aspoň se k tomu nepřidal (zatím) i průmysl turistický.  

Severní část nejvyššího vrcholu Tok (865 m). Místo má fascinující horský charakter s neopakovatelnými vřesovými poli a tundrovitým charakterem. Ustlali jsme si mezi zarůstající municí. Tohle vám samozřejmě neradíme! ?
A to samé místo ráno:

V jaké fázi je tedy to vyčištění od munice?

Jen pro představu, že nejde o pár poházených nábojnic. Od roku 2012 až do konce roku 2017, kdy byla vydána dosud poslední zpráva pro veřejnost, pyrotechnici v (dnes už CHKO) Brdy našli 10 000 kusů NEVYBUCHLÉ munice. Kontaktovali jsme (srpen 2018) ministerstvo obrany s dotazem, jaká je aktuální situace a získali jsme pouze podklady datované právě k roku 2017. Ke konci roku 2018 by mělo být rozhodnuto o další přesné podobě zakázaných území, ale zdá se, že to, co je už teď v terénu označeno cedulemi zákazů vstupu se za těch pár měsíců nezmění. Dokonalá pyrotechnická asanace není ani možná. I ta, co dosud probíhá, je jen do hloubky 30 cm (Doplnění: To je oficiální informace AČR. Podle našeho čtenáře pracujícího pro Armádu ČR, ale asanace neprobíhala ani do hloubky 30 cm, jen pouze povrchově.). Takže pokud si budete chtít na už vyčištěném místě vyhrabat jen tak pro radost díru, můžete dopadnout špatně. A nejde samozřejmě jen o výbušniny, ale i znečištění těžkou technikou (nafta), možná by se našly i nějaké bojové látky atd.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Takže jsou tam různé úrovně ne/bezpečnosti?

Zjednodušeně řečeno, když budete chodit po zpevněných cestách, měli byste být v bezpečí. Vojáci ale samozřejmě krajinu využívali různě intenzivním způsobem. Nejvíc zatížené jsou takzvané dopadové plochy, která sloužily jako cíl raket, granátů, dělostřelectva… je tam slepá i ostrá munice. Takovým místem je třeba nejvyšší vrchol Tok (respektive od vrcholu Toku na sever a východ). Pak jde o plochy Jordán, Zadní Bahna a Přední Bahna atd. V naší mapě jsou to ty červeně šrafované plochy.

iamge

Mapu jsme vám připravili i tady, ke stažení v PDF.

A na ta zakázaná místa už mě tedy nikdy nepustí?

Samozřejmě, nikdy neříkej nikdy. Bezprostředně po druhé světové válce to s velkou částí Evropy vypadalo dramaticky a dneska jsou na těch místech Kauflandy a milionářské vesnice. Ministerstvo obrany v souvislosti s Brdy totiž mluví o “trvale nepřístupných oblastech” bývalého vojenského újezdu. To jsou ta vyšrafovaná místa na mapě. Tam prý už není možné provést odbombení (rozumějte, je to příliš drahé). Ale pro nás je to vlastně fajn.

V Brdech si dáte 50kilometrový trek z Příbrami do Rokycan a půlka bude lesem. Ostatně název Brdy pochází ze slova brdo. To znamená zalesněný kopec. Doufejme ať to chvíli vydrží. Tip: Místo křižuje systém turistických značek, ale stejně dobře poslouží i turistická verze mapy.cz, kde hledejte klasické přerušované čáry – lesní cesty. Bude na nich méně lidí a hezké jsou úplně stejně jako ty značené. Foto: J.S., SNV
Nejenom municí a bunkry živ je člověk. I v největším suchu nádherně čistá voda a opravený Mariin pramen. Foto: J.S., SNV
Každých pár metrů tu straší cedule. Foto: J.S.
image
Vodní nádrž Obecnice a tradiční turistický pokrm volně inspirovaný játry.
Kristus High Jump! Foto: J.S..

To snad nechcete mít čistou přírodu?

Příroda si z větší části už pomohla sama a významější nebezpečí už jsme pro ni zase my, turisté. Proto nám vlastně připadá ideální tenhle zakázaný prostor, kde se po chodníčcích potulují lidé, ale nikdo už si moc netroufá dupat mezi stromy. A jestli se nebojíte, stejně jako my si najdete místečko v kapradí, mezi zarůstajícími krátery a kusy zrezlých šrapnelů. A samozřejmě bez ohňů, stanů a aut. Nehledě na to, že rozdělávat oheň v tomto suchu v lese může s prominutím jen debil. Policie si na to dává pozor.

Za velice drahé peníze policie nakoupila drony, takže je teď ani neváhají použít. Mimochodem policejní drony jsou od české firmy Flydeo. Mají i padáček, šifrovanou komunikaci aby nikdo nemohl převzít jejich řízení, ve vzduchu se udrží hodinu a mají zvýšenou odlonost vůči větru. Ta je ale limitní, což se prokázalo na záchranném cvičení právě v Brdech, kdy drony nebyly kvůli prudkému větru schopny vzlétnout a při záchrané operaci musel zaskočit místo nich klasický vrtulník. Foto: tydenikpolicie.cz
Ale ať skončíme něčím veselejším:

 

A policie mi dá pokutu?

Předpokládáme, že když se budete chovat slušně, nikdo vás nebude otravovat. Ale samozřejmě potulování po zakázaných prostorách vám důrazně nedoporučujeme ?. Odpusťe si ale, jako kdekoli jinde v lesích, zapalovat oheň. Ostatně rozděláním táboráku na munici, která je zakopaná všude okolo dost hloupě přidáváte… dynamit do ohně.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK