Půl roku je tam tma a celý rok zima. Super! Jak se tam dostat?
Zdejší podnebí je drsné, nejnižší naměřená teplota byla -93 °C (Zkuste si to představit, až si zas příště budete stěžovat, že je venku pět pod nulou). Turistika je tu tak možná jedině během antarktického léta (říjen–březen), kdy se na některých místech šplhají teploty i do plusových hodnot. To se hodí, zvlášť pokud potřebujete pořídit hromadu fotek tučňáků.
Většina expedic tak odjíždí s příchodem šestiměsíčního období temna – antarktické zimy. To bývá venku průměrně kolem -60 °C a noc končí zase až s příchodem jara. Zůstává tu pár stovek nejotrlejších výzkumníků, kterým nevadí postrádat půl roku denní světlo a ani moc nových tváří, protože bývá dost obtížné se sem kvůli bouřím (je to největrnější kontinent na světě) a brutálně nízkým teplotám dostat.
Jak se tam dostanu?
Dostat se na Antarktidu není tak náročné, pokud máte dost peněz. Počítejte s tím, že pod 130 tisíc za cestu se dostanete těžko. Naprostá většina lodí vyjíždí z argentinského města Ushuaia (touroperátor je třeba chilská cestovka Antarctica XXI, dostanou vás tam letecky i lodí. Odkaz na plavby třeba s Polar Cruises je tady). Ekonomičtější je tak nechat se tam zaměstnat. Ani nemusíte být žádný koumák, každá expedice potřebuje kuchaře, elektrikáře nebo uklízečku. Jak si sehnat práci na Antarktidě, zkuste mrknout na něco jako Jobs.cz, jmenuje se to Indeed. Nebo si přečtěte víc informací o práci na Antarktidě na Cool Antarktica. Poptávka ale značně převyšuje nabídku. Nejste očividně jediný zoufalec, který by chtěl na chvíli vypadnout z kanclu.
Můžu na tom naopak ještě vydělat?
Pokud máte ambice realizovat se přímo ve výzkumu, Česká republika má už deset let na Antarktidě vlastní polární stanici. A je tam navíc docela teplo (dokonce tu loni naměřili teplotní rekord 17,8 °C), jinak ale je to kolem plus deseti v létě a kolem minus třiceti v zimě. Jestli jste vědec nebo nadšený student, můžete se zkusit zapojit do přípravy další expedice 2017/2018, aktuální info si pohlídejte na webu Polární výzkum Masarykovy univerzity v Brně, která má český polární výzkum na starosti.
Další články o Antarktidě na Slávanazdarvýletu.cz vyjdou během několika dní. Objednejte si náš newsletter nebo nás zalajkujte na FB, ať vám nic neunikne.