Tipy a triky Zdraví

7 tipů na to, jak se nenechat ušlapat v davu

[su_wiloke_sc_company_website]

Mravenci táhnou za jeden provaz. Díky feromonům a zvukovým signálům se ani v největším mraveništi nezlomí jediné tykadlo. My lidi bojujeme v davu o život každý sám za sebe. Jak na to?

Natrefit v přírodě na stádo zvířat, to už chce dneska štěstí. S lidským stádem už takový problém není. Naopak. Vyhnout se masám lidí je novým druhem umění. Obzvláště pokud se pohybujete v nejnavštěvovanějších turistických lokacích. Na Vánoce a Silvestra to platí dvojnásob. Mnoho turistů jezdí za pořádnou romantikou, ale dostanou hlavně pořádnou porci frotérství.

Tlačenice se dá přežít i bez větší újmy, ale nesmí se to vyhrotit a dojít na hysterii. To je najednou jiný svět. V Turíně se třeba kvůli falešnému poplachu prásknuté rachejtle zranilo při veřejném sledování Ligy mistrů více než 1500 lidí. V tu chvíli se z hordy civilizovaných tvorů stává nekontrolovatelný proud splašeného dobytka. A pokud v takovou chvíli nepřijde pomyslný pasák s bičem, může přijít na řadu i boj o život.

image
Vzorovou paniku zažilo 30 000 fanoušků Juventusu letos v červnu. Na náměstí Piazza San Carlo v Turíně radostně sledovali zápas na obří obrazovce. Davově sdílená radost se ale během několika vteřin změnila na davově sdílené peklo. Ke konci zápasu výbuch obyčejné zábavní pyrotechniky vytvořil hysterickou paniku, kdy se všichni najednou snažili dostat pryč. Atmosféru strachu podpořil výkřik “bomba” a zvuk vysypané výlohy. A předevěším nálada strachu z tehdy aktuálních teroristických útoků v Británii. 1400 zraněných.

Podle Paula Wertheimera (jeho web je tady), světově uznávaného experta v oblasti problematiky davu, existují dvě varianty davového šílenství, ve kterých se může člověk ocitnout. Zaprvé je to rozradostnělý dav, který směřuje k jednomu bodu zájmu, například k pódiu s megahvězdou a k obchodům na Black Friday. V takových případech je panika až následkem nezvladatelnosti tlaku okolí. Skupina se chová více racionálně, k úrazům dochází až v tom největším vyhrocení. Zadruhé jde o vyděšený dav, který se snaží za každou cenu dostat se co nejdál od nebezpečí. Zde panika stojí na začátku celého běsnění. Rozum jde úplně stranou. Nastupuje pud sebezáchovy. U obou dvou možností je život v opravdovém ohrožení. A jak se zachovat, aby nedošlo k tomu nejhoršímu?

Most pro pěší Džamarat je v Saudské Arábii kousek od Mekky. Muslimové po mostě procházejí během rituálu kamenování satana v průběhu své zásadní životní pouti Hadždž. Od roku 1963 kdy byl most postaven byl několikrát rozšířen. V některých chvílích je na něm ale až milion (!) poutníků najednou.
image
Takhle to vypadá z výšky.
A takhle to vypadá, když se ten až příliš velký dav něčeho poleká. Více než 700 mrtvých poutníků zabitých v davové panice na Svaté pouti do Mekky. 23. září 2015.
 1  Hlídejte si východy

Pokud se dobrovolně chcete stát z nějakého důvodu součástí davu, buďte jako Jason Bourne, zmapujte si před vstupem všechny východy a únikové cesty. Při propuknutí paniky se lidé obracejí především k místům, která znají. Proto hlavní vchod bude tím nejhorším místem. U menších, okrajových se největším mačkanicím vyhnete spíš.

 2  Buďte v obraze

Sledujte chování davu. Pokud pojmete podezření, že přichází panika, například kvůli zásahu policie na masové demonstraci, propleťte se ven a rychle zmizte.

 3  Nedržte nic v rukou.

A když už vám něco upadne, hlavně se to nesnažte sebrat. Jde o jednu z největších chyb, kterou lze v tlačenici udělat. Jen co se sehnete, tlak ze všech stran vás shodí na zem. Pokuste se chytnout někoho poblíž za oblečení, abyste se vyhoupli zpět na nohy. Pokud to nevyjde, je v tu chvíli nutné ležet na boku v poloze plodu a krýt si hlavu a krk. Když ne, nebude rozbitý jen telefon, který všechno způsobil.

 4  Využívejte přirozené proudy

Profesor Edwin Galea, další z expertů na chování davu, vypozoroval, že se při hustotě 6 lidí na metr čtvereční a více tvoří při panice efekt vlny. Z lidských těl se stane částice fungující na stejných principech jako jakékoli vlnění. Jestli se chcete bez zranění dostat ven, musíte proplouvat jako rybka. Když přijde vlna, kopírujte její pohyb. Po posunu se pohněte na jednu ze stran. Až přijde další náraz, opakujte proces, dokud nebudete venku.

Jestli vás to zajímá hlouběji, tady na Guardianu (anglicky) profesorův důkladný rozbor jak mechanizmus davové hysterie funguje.

Lidi jako moře na koncertě v Austrálii:

 5  Vytvořte si prostor na dýchání

S panickým davem se pojí jeden mýtus. Že vás někdo ušlape? Téměř nemožné. Něco takového lze předpokládat jen v situacích, kdy vám za zády sviští kulky. Nejčastější příčinou smrti je kompresivní asphyxie. Jinak řečeno mechanický tlak na plíce, který sníží jejich kapacitu tak moc, že dodávaný kyslík nebude organismu stačit. Proto je nutné mít ruce v boxerské pozici. Tím získáte životně důležité centimetry.

 6  Držte se dál od plotů a zdí

Nikdy se nedržte v blízkosti pevných překážek. Stačí, aby se pohyb davu soustředil vaším směrem, a několik vln z vás vymáčkne poslední špetky kyslíku.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
 7  Nekřičte o pomoc

Nemá to smysl. Hluk a řev ostatních nepřehlušíte. Když se dostanete do potíží, ukazujte rukama. Gesta lidé okolo pochopí v danou chvíli mnohem snadněji.

Jan Uhlík

Každoročně navštěvuje Polsko, svou druhou domovinu. Nejvíce ho baví poznávat zblízka své kořeny, sbírat střípky kultury a skládat z nich pestrobarevnou mozaiku. Mimo to je neustále na cestách s Apollinairem, Rimbaudem a Bieblem. Nejraději okouší atmosféry míst prolezlých smrtí.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK