Mravenci táhnou za jeden provaz. Díky feromonům a zvukovým signálům se ani v největším mraveništi nezlomí jediné tykadlo. My lidi bojujeme v davu o život každý sám za sebe. Jak na to?
Natrefit v přírodě na stádo zvířat, to už chce dneska štěstí. S lidským stádem už takový problém není. Naopak. Vyhnout se masám lidí je novým druhem umění. Obzvláště pokud se pohybujete v nejnavštěvovanějších turistických lokacích. Na Vánoce a Silvestra to platí dvojnásob. Mnoho turistů jezdí za pořádnou romantikou, ale dostanou hlavně pořádnou porci frotérství.
Tlačenice se dá přežít i bez větší újmy, ale nesmí se to vyhrotit a dojít na hysterii. To je najednou jiný svět. V Turíně se třeba kvůli falešnému poplachu prásknuté rachejtle zranilo při veřejném sledování Ligy mistrů více než 1500 lidí. V tu chvíli se z hordy civilizovaných tvorů stává nekontrolovatelný proud splašeného dobytka. A pokud v takovou chvíli nepřijde pomyslný pasák s bičem, může přijít na řadu i boj o život.

Podle Paula Wertheimera (jeho web je tady), světově uznávaného experta v oblasti problematiky davu, existují dvě varianty davového šílenství, ve kterých se může člověk ocitnout. Zaprvé je to rozradostnělý dav, který směřuje k jednomu bodu zájmu, například k pódiu s megahvězdou a k obchodům na Black Friday. V takových případech je panika až následkem nezvladatelnosti tlaku okolí. Skupina se chová více racionálně, k úrazům dochází až v tom největším vyhrocení. Zadruhé jde o vyděšený dav, který se snaží za každou cenu dostat se co nejdál od nebezpečí. Zde panika stojí na začátku celého běsnění. Rozum jde úplně stranou. Nastupuje pud sebezáchovy. U obou dvou možností je život v opravdovém ohrožení. A jak se zachovat, aby nedošlo k tomu nejhoršímu?



1 Hlídejte si východy
Pokud se dobrovolně chcete stát z nějakého důvodu součástí davu, buďte jako Jason Bourne, zmapujte si před vstupem všechny východy a únikové cesty. Při propuknutí paniky se lidé obracejí především k místům, která znají. Proto hlavní vchod bude tím nejhorším místem. U menších, okrajových se největším mačkanicím vyhnete spíš.
2 Buďte v obraze
Sledujte chování davu. Pokud pojmete podezření, že přichází panika, například kvůli zásahu policie na masové demonstraci, propleťte se ven a rychle zmizte.
3 Nedržte nic v rukou.
A když už vám něco upadne, hlavně se to nesnažte sebrat. Jde o jednu z největších chyb, kterou lze v tlačenici udělat. Jen co se sehnete, tlak ze všech stran vás shodí na zem. Pokuste se chytnout někoho poblíž za oblečení, abyste se vyhoupli zpět na nohy. Pokud to nevyjde, je v tu chvíli nutné ležet na boku v poloze plodu a krýt si hlavu a krk. Když ne, nebude rozbitý jen telefon, který všechno způsobil.
4 Využívejte přirozené proudy
Profesor Edwin Galea, další z expertů na chování davu, vypozoroval, že se při hustotě 6 lidí na metr čtvereční a více tvoří při panice efekt vlny. Z lidských těl se stane částice fungující na stejných principech jako jakékoli vlnění. Jestli se chcete bez zranění dostat ven, musíte proplouvat jako rybka. Když přijde vlna, kopírujte její pohyb. Po posunu se pohněte na jednu ze stran. Až přijde další náraz, opakujte proces, dokud nebudete venku.
Jestli vás to zajímá hlouběji, tady na Guardianu (anglicky) profesorův důkladný rozbor jak mechanizmus davové hysterie funguje.
Lidi jako moře na koncertě v Austrálii:
5 Vytvořte si prostor na dýchání
S panickým davem se pojí jeden mýtus. Že vás někdo ušlape? Téměř nemožné. Něco takového lze předpokládat jen v situacích, kdy vám za zády sviští kulky. Nejčastější příčinou smrti je kompresivní asphyxie. Jinak řečeno mechanický tlak na plíce, který sníží jejich kapacitu tak moc, že dodávaný kyslík nebude organismu stačit. Proto je nutné mít ruce v boxerské pozici. Tím získáte životně důležité centimetry.
6 Držte se dál od plotů a zdí
Nikdy se nedržte v blízkosti pevných překážek. Stačí, aby se pohyb davu soustředil vaším směrem, a několik vln z vás vymáčkne poslední špetky kyslíku.
7 Nekřičte o pomoc
Nemá to smysl. Hluk a řev ostatních nepřehlušíte. Když se dostanete do potíží, ukazujte rukama. Gesta lidé okolo pochopí v danou chvíli mnohem snadněji.