Na neupravenou fotku s názvem Bliss denně zírala miliarda lidí. Kde to přesně je?
V lednu 1998 jel fotograf Charles „Chuck“ O’Rear, pracující pro National Geographic po americké dálnici číslo 121. Tak jako už mnohokrát před tím, se řítil za svou přítelkyní do San Francisca krajem Sonoma. Jenže tentokrát jeho pozornost upoutal kopec podál cesty. Po čerstvém dešti byla vlhká tráva nacucaná barvou a obloha byla poseta nadýchanými bílými mráčky. Chuck zastavil a scénu vyfotil na svůj středoformátový foťák. Použil Fujifilm Velvia (soupeř známého filmu Kodachrome). Tenhle materiál je mezi krajinkáři oblíbený pro velmi silnou saturaci (tedy právě barevnou “nacucanost” :-). Koupíte třeba u Škody tady. Chuck tvrdí, že když fotky prodal slavné agentuře Corbis (kterou v roce 1989 založil Bill Gates a ve 2016 ji prodal Číňanům), neprovedl na nich vůbec žádné úpravy!
Kolik ten portrét kopce Microsoft stál?
Autorská práva na fotku byla odkoupena za neznámou částku. Nicméně zaručeně to byla jedna z nejdražších fotografií všech dob. Když chtěl Chuck poslat negativy novému majiteli, nikdo je nebyl ochotný pojistit. A tak musel Chuck sednout na letadlo a odvézt je osobně.
Kde všude to bylo nainstalované?
Díky masivní vlně pirátství byl Windows XP (2001) nejrozšířenější operační systém všech dob. Hlavně v Asii se v době jeho největší slávy nenašel počítač, na kterém by nebyla pirátská kopie XPéček. Od roku 2001, kdy Microsoft použil fotku na desktop XPéček, na jeho fotku denně zírala více než miliarda uživatelů.
Chuckovi bylo nedávno umožněno vycestovat do Severní Koreje. Tvrdí, že tam byl na prohlídce elektrárny a na monitorech samozřejmě jeho kopec. Stejně tak viděl v Bílém domě desítky počítačů s XP a svou fotkou. Na XPéčkách běží do dnešního dne samozřejmě spousta bankomatů a nezměnilo se to ani přes hysterii v roce 2014, kdy na to začaly média poukazovat (viz. video BBC z letošního roku, jak hacknout bankomat).
A ostatně, všem nám LETOS v létě vyrazilo dech představení největší a nejmodernější lodě britského námořnictva. HMS Queen Elizabeth britskou vládu stála 3,5 miliardy liber a její palubní počítače běží na XPéčkách! Stavba lodi se totiž objednávala před 20 lety a nikoho za celou dobu nenapadlo zakázku updatovat. Nic proti skvělé fotce, námořníci jistě potřebují občas vidět pevnou zem, ale díky všeobecně známým dírám v už nepodporovaném operačním systému by mohl palubní počítače bitevníku hacknout kdejaký sedmiletý špunt.
Kde přesně to je? Tam, kde je logo Microsoftu. Popis oblíbených míst Apple najdete níže.
Okopíroval krajinkářský nápad Apple od Microsoftu?
Ano. V historii si obě firmy ukradly už kdeco, tak proč ne nápad na krajinky z Kalifornie na desktop? Apple tak v roce 2013 pro názvy svých operačních systémů opustil názvy kočkovitých šelem (puma, tygr, panter, jaguár, levhart sněžný…), a definitivně přešel na názvy legendárních míst v Kalifornii a jejich fotky, stejně jako úspěšný vzor z Microsoftu. Poslední název verze OSX High Sierra už sice vypadá trošku impotentně, nicméně poslouží nám jako přehled míst, na které chce Apple upozornit. Pokud jedete do Kalifornie, funguje to jako skvělé tipy na výlet.
Dokonalá příroda podle Apple:
OSX Yosemite (rok 2014) byl první OSX, kdy Apple odstoupil od pojmenovávání jmény ze zvířecí říše.A jsme v současnosti, aktuální applovský OS je High Sierra (2017) .
Takže inspiraci máte, vypněte komp a šup do přírody. A nebo si alespoň stáhněte nový wallpaper ?