Na světě existuje několik podivných růžových jezer. Nejbližší je ve Španělsku. Proč tam mám vyrazit?
Protože buď hledáte něco exotického, máte rádi růžovou, čekáte, že sůl podraží jako máslo, anebo prostě hledáte něco opravdu zdravého. Tohle místo ve Špáňu totiž extrémně zdravé je. Svým způsobem.


Město all inclusive
Španělské jezero Laguna Salada de Torrevieja je hned vedle moře. Takže tenhle pink zážitek můžete spojit i s klasickou koupačkou nebo all inclusive drinky místních resortů. Z mapy vidíte (odzoomujte si vloženou mapu níže), že mezi touto žvýkačkovinou a mořem je ještě stotisícové město Torrevieja, takže návštěva bude zábavou i pro městské turisty. Ještě v osmdesátých letech to tady byla jen rybářská vesnice spojená s těžbou soli. Žilo tu chabých 12 tisíc obyvatel. Španělský turistický zázrak ale všechnu romantiku nemilosrdně rozmetal, a tak tušíte, jak moc kromě hradní věže (jako okopírované ze hry šach) zbytek města vypadá.

Slaná jsou obě jezera. Větší Laguna Salada de Torrevieja i menší Laguna Salada de la Mat. Nejlepší je přijet na ulici Calle de las Lavandores a odtamtud to máte jen 100 metrů k vodě.
Jsou ta jezera fakt zdravější než moře?
Voda v jezerech je plná nejenom soli, ale i spousty léčivých látek. WHO místo vyhlásila za jedno z nejzdravějších na světě. Unikátní mikroklima oblasti je doporučováno na všechny ty populární ekzémy, lupénky, slintavky, revma, ale i na onemocnění srdce. V podstatě jde o dokonalé přírodní lázně.
Tak proč je to teda růžové?
Může za to velmi speciální jednobuněčná řasa. Není to ale nic tak obyčejného jako nějaký český zahnojený rybník. Vysoké koncentrace soli jsou totiž obyčejně smrtící pro většinu živých organismů, jenže právě v tomto jezeře u Torrevieja žije ve vodě unikátní řasa Dunaliella salina, která obsahuje vysoké množství beta-karotenu (provitamin A). Zválcováni marketingem o něm samozřejmě všichni víme, že má skvělé antioxidační účinky a používá se v kosmetice a zdravotnictví.
Ale jak to, že tam něco přežije?
Všechno se to točí kolem archaebakterií (halobacteria). Archea v řečtině znamená starobylý a přesně tak to je. Tyto organismy na světě existují už 3,5 miliardy let, a dokonce se předpokládá, že byly úplně prvními živými organismy na Zemi (nepotřebují pro život organické živiny). Spekuluje se i o tom, že mohou žít na Marsu.
Každopádně jsou jedinými živými organismy na Zemi, které mohou existovat ve vodě s vysokou koncentrací soli. Řasa Dunaliella totiž má uvnitř buněk vysokou koncentraci draselných a sodných iontů, což jí umožňuje přežití i v tak extrémním prostředí, jako je sůl. Jasně červený pigment buněk tak řasy chrání před slunečním zářením a umožňuje ho přeměňovat na energii. To červené je totiž právě ten beta-karoten, po kterém tolik prahneme.






Kolik mě ten výlet bude stát?
Vstup k jezeru je (zatím) úplně zdarma. Vzduch nasycen jodem, minerálními látkami a solí vás za chvíli nabije energií. Ezoteriky místo láká k meditacím čištění aury, ostatní se mohou zdravotně vyválet v bahně. S sebou si vezměte staré plavky a láhev s vodou na lehké opláchnutí. Naneste na sebe černé bahno z laguny, nechte 10 až 30 minut zaschnout a pak lehce opláchněte. Klidně opakujte každý den. Jen pozor na vodu v očích. To je opravdu masakr.
Pozor, přímo u jezer není žádná turistická infrastruktura! Vezměte si vodu.